Návštevníci uvidia atraktívne vzorky rudných, nerudných a sekundárnych nerastov rudných žíl, z ktorých viaceré neboli doteraz vystavené.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Vzorky viac ako 200 atraktívnych minerálov, pochádzajúcich z karpatských rudných žíl sprístupnili dnes vo výstavných priestoroch oddelenia geológie Slovenského banského múzea (SBM) v Banskej Štiavnici. Súčasťou výstavy je aj trojrozmerný rez vulkánu, ktorý demonštruje činnosť sopky a vznik nerastov a minerálov, sprevádzaný DVD animáciou. Ako povedal kurátor výstavy Peter Jancsy, vystavené vzorky reprezentujú neogénne vulkanické hydrotermálne ložiská vnútorného oblúka pohoria Karpát.
"Minerály pochádzajú najmä zo stredného Slovenska, severného Maďarska a Sedmohradska," uviedol. V prvej miestnosti sú rudné minerály, v druhej vzorky horninového prostredia okolia rudných žíl, v ďalšej výplne rudných žíl, ktoré predstavujú vôbec jedny z najkrajších prejavov sveta nerastov. V poslednej miestnosti sú typové minerály, prvý raz popísané práve na základe nálezov z rudných žíl Karpát.
Návštevníci uvidia atraktívne vzorky rudných, nerudných a sekundárnych nerastov rudných žíl, z ktorých viaceré neboli doteraz vystavené. Súčasťou výstavy sú fotografie minerálov Ľubomíra Lužinu. Výstava je venovaná 170. výročiu narodenia maďarského mineralóga Jozefa Krennera, ktorý z územia Karpát popísal 9 dodnes platných nových minerálnych druhov (z toho 4 zo Slovenska). Výstava, ktorá začala v predvečer Salamandrových dní - banskoštiavnických osláv na počesť baníkov a geológov, potrvá v meste do 31. marca 2010.