BANSKÁ ŠTIAVNICA. Slovenské banské múzeum (SBM) muselo tento havarijný stav nevyhnutne riešiť, pretože cez pretekajúcu strechu mohlo dôjsť k ohrozeniu zbierkových predmetov.
"Lešenie, ktoré prekrylo hradby Nového zámku, u mnohých návštevníkov vyvolalo pochybnosti, či sa do tejto vyhľadávanej expozície SBM vôbec dostanú," uviedol manažér SBM pre vzťahy sa verejnosťou Ľuboš Krno. "Akékoľvek obavy sú však zbytočné, pretože rekonštrukčné práce sa budú robiť pri plnej prevádzke a nezmenených otváracích hodinách," avizoval.
Pôvodná šindľová strecha na Novom zámku bola pred vyše 30 rokmi zhotovená ešte starou klasickou technológiou bez použitia podkladovej izolačnej fólie. Drevený šindeľ sa v období dlhotrvajúceho sucha rozsušil a pri prvom daždi prepúšťal vodu do podkrovia. Navlhnuté trámy podkrovia začali zahnívať a v ostatných troch rokoch už zatekajúca voda presakovala nielen na vonkajšie múry, ale dokonca i do niektorých vnútorných častí expozície, predovšetkým v jej najvyššej vyhliadkovej časti.
"Pri rozhodovaní o technológii sa uvažovalo aj o výmene šindľovej strechy za medenú," povedal Krno. Po konzultácii s pamiatkovým úradom sa SBM napokon rozhodlo opäť pre šindľovú strechu, aby bol zachovaný pôvodný stredoveký charakter Nového zámku, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1564 až 1571 ako súčasť vtedajšieho celkového protitureckého opevnenia mesta.
Hlavný realizátor rekonštrukcie strechy, Pamstav, s.r.o., Žilina, zvolil novú technológiu šindľovej krytiny s použitím originálnych štiepaných šindľov, ktoré sa ukladajú na debnenie, prekryté špeciálnou izolačnou fóliou, zamedzujúcou ďalšiemu presakovaniu vody do podkrovia.
Celá rekonštrukcia bude stáť okolo 80-tisíc eur (2,41 milióna korún) a hradí ju SBM. Rekonštrukčné práce sú naplánované do konca novembra. V prípade priaznivého slnečného počasia by sa však obnova strechy mohla ukončiť aj skôr.