Otázka otvorenia nového ložiska andezitu je však stále otvorená.
JASTRABÁ. V lokalite Ostrá hora chce spoločnosť Maseva Gas zo Spišskej Novej Vsi zriadiť kameňolom. Jastrabčania sú proti. Podľa nich by tak došlo k narušeniu prírodnej scenérie. Konateľ spoločnosti Karol Együd informoval, že od pôvodného zámeru upustili. Ťažbu vraj zminimalizujú, pričom pôvodne plánovanú asfaltáreň a betonáreň vôbec nepostavia.
Počuli výbuchy
Investor pred pár dňami prezentoval obyvateľom obce novú správu o hodnotení a posudzovaní vplyvov na životné prostredie. „Došlo vlastne k verejnému prerokovaniu. Pripomienky k zámeru mali zástupcovia spoločnosti zohľadniť a rozhodnúť sa pre variant, ktorý by bol šetrnejší k životnému prostrediu a k občanom," informoval Ján Hort z občianskeho združenia Ostrohorský jastrab. „Ľudia sa proti tomu postavili aj preto, že 800 metrov od zastavanej časti je existujúci lom Legio. Tento rok tam už povolené množstvo andezitu vyťažili a momentálne s prácami stoja. Predtým sme však výbuchy pochádzajúce odtiaľ počuli v celej dedine," pokračoval. Ďalší problém vidí v tom, že aj košická spoločnosť Kerko plánuje z lokality nachádzajúcej sa pod Jastrabskou skalou vyvážať 5-tisíc ton perlitu ročne. „Ak by všetky tieto tri lomy začali fungovať, tak by sa nám z jednej strany prášilo z Ostrej hory, z druhej strany od Jastrabskej skaly a z ďalšej v smere od lomu Legio," vysvetlil.
Priemyselná zóna?
Ján Hort tvrdí, že na obecný úrad sa dostala žiadosť aj od štvrtej firmy, ktorá už v dedine robila výskum na pucolány (prísady do cementu). „Vyzerá to tak, akoby chceli Jastrabú zasypať. Nechápem to, veď napríklad Jastrabská skala je prírodnou pamiatkou s ochranným pásmom dvanásť hektárov."
Občianske združenie Ostrohorský jastrab je proti akémukoľvek lomu v Jastrabej. Zdôvodňuje to výnimočnosťou okolitej prírody, ktorá by sa pod vplyvom ťažby devastovala. „To prostredie je vhodné pre rekreáciu a nie na rozširujúcu sa priemyselnú zónu," podotkol. „Ako to celé dopadne, záleží na ministerstve životného prostredia. Uvidíme, aké stanovisko zaujme k pripomienkam k predloženej správe o hodnotení," povedal. O tom, či sa v Jastrabej nový kameňolom otvorí, by sa malo rozhodnúť najneskôr do januára budúceho roka.
Verí, že ťažbu spustia
Starosta Jastrabej Vojtech Sklenár sa vyjadril, že obec je jednoznačne proti kameňolomu v lokalite Ostrá hora. „Najmä kvôli zlým vplyvom na životné prostredie," povedal. „Urobíme všetko pre to, aby to tu nebolo," dodal.
Konateľ spoločnosti Maseva Gas Karol Együed si myslí, že nie všetci, ktorí sa pred pár dňami zúčastnili na verejnom prerokovaní, sú proti ťažbe. „Bolo tam veľa ľudí, no proti sa postavili len dvanásti," povedal. Napriek všetkému verí, že ťažbu v Jastrabej spustia. „Samozrejme, nezáleží to len od nás. Musí sa k tomu vyjadriť osemnásť organizácií s tým, že záverečné stanovisko vydá ministerstvo životného prostredia. Potom budeme musieť získať ešte povolenie na ťažbu," povedal. Je presvedčený, že zámer sa im podarí uskutočniť do dvoch rokov.