ŽIAR NAD HRONOM. Október je podľa odborníkov najlepším obdobím na očkovanie proti chrípke. Túto formu prevencie odporúčajú najmä starším ľuďom a deťom, u ktorých sa ochorenie môže prejaviť veľmi agresívne.
Vakcína zadarmo
„Už desať až štrnásť dní po očkovaní, nastupuje ochranný efekt, o štyri až päť mesiacov je účinok najsilnejší. Chrípková sezóna vrcholí zväčša v mesiacoch december, január a február," hovorí epidemioligička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom Eva Striežová. Odporúča preto zvážiť očkovanie práve v tejto dobe.
Niekoľko druhov vakcín, ktoré sú prístupné v každej lekárni, preplácajú v plnej miere všetky zdravotné poisťovne. Očkovanie je teda pre každého záujemcu zadarmo.
Epidemiologička odporúča podstúpiť vakcináciu čo najskôr, oproti minulému roku sa totiž počet dodaných kusov znížil o desaťtisíce. „Keďže minulú sezónu bol záujem o očkovanie nízky, automaticky sa znížil aj počet dodaných vakcín," vysvetlila. Ak sa niekto rozhodne dať zaočkovať, nemal by s tým po kúpení vakcíny váhať. „Ak s tým čaká, mal by uložiť do chladničky, inak je možné, že stratí účinnosť," upozorňuje.
Obávajú sa mutácie vírusov
Tento rok očakávajú po celom svete aj rozšírenie pandemickej prasacej chrípky, čo by mohlo v bežnej chrípkovej sezóne priniesť komplikácie. Vakcína proti prasacej chrípke však bude pre bežných ľudí nedostupná a očkovanie podstúpia povinne vytypovaní zamestnanci v zdravotníctve, silových zložkách a podobne. „Dnes nevieme odhadnúť, ako sa bude vírus bežnej chrípky správať, keď sa človek v rovnakom čase nakazí aj prasacou chrípkou," varuje pred jeho možným mutovaním. Očkovanie preto odporúča aj z tohto dôvodu.
Nízku, len 12,8-percentnú zaočkovanosť slovenskej populácie považuje za dôsledok nevedomosti, ľahostajnosti, ale aj nedôvery zo strany ľudí. „Často nám hovoria, že ochoreli aj keď boli zaočkovaní. Takýto prípad sme však minulý rok nezaznamenali ani jeden. Je bežné zamieňať si chrípku s rôznymi virózami. Pred nimi totiž vakcína nechráni," dodala Striežová.