Cintoríny sú cez víkend rozžiarené sviečkami a hroby vyzdobené kvetmi rôznych farieb tak ako nikdy počas celého roka. Ľudia prichádzajú k miestam posledného odpočinku svojich blízkych zo všetkých kútov Slovenska. Napriek tomu ich je vraj menej ako vlani.
ŽIAR NAD HRONOM. Pietnu atmosféru mestského cintorína počas víkendu cítiť na každom kroku. Pozostalí kráčajú k hrobom v tichých rozhovoroch, alebo úplne mlčia. Keď sa dostanú k svojmu cieľu, niekoľko minút stoja ponorení v myšlienkach na človeka, ktorý už tento svet opustil, no stále žije v jeho spomienkach.
Zlodeji sa neobjavili
Okolie cintorína strážia počas sviatkov mestskí policajti, ktorí dohliadajú aj na bezproblémové parkovanie. Autá s najrôznejšími ŠPZ-kami plynule prichádzajú a odchádzajú bez toho, aby vznikali zápchy. Tento rok sa podľa zamestnancov cintorína nevyskytol žiadny „zádrhel". Nezaznamenali ani žiadnu sťažnosť ohľadom krádeží kvetov, vencov, sviečok, lampášov či váz. „Zrejme je to tým, že do tretej rána to tu strážili naši ľudia," povedal správca cintorína. Tak ako vždy, hroby niektorí čistili a zdobili už niekoľko dní vopred. „Na zvädnuté kvety, vypálené sviečky či iný odpad máme pripravené kontajnery. Každú hodinu ich vyprázdňuje náš zamestnanec," dodal.
Najviac sviečok horí pod krížom
Oproti minulým rokom vraj prichádza k hrobom menej ľudí. „Asi to spôsobila kríza. Niektorí si jednoducho nemôžu dovoliť vycestovať desiatky, možno stovky kilometrov od svojich domovov," myslí si pracovníčka cintorína. Napriek tomu, že v dome smútku každoročne predávajú sviečky a rôzne vence, menší počet návštevníkov pocítili aj v tomto smere. „Kupujú toho naozaj málo. Každý príde už zásobený z domu. Veď takýto tovar predávajú pomaly v každom obchode, nielen v kvetinárstvach," povedala.
Dušičkovský cintorín má najväčšie čaro po zotmení. Je len málo hrobov, na ktorých by sa neobjavila ani jedna sviečka. V Žiari ich najviac horí pod krížom vysväteným kňazom. Tam zapaľujeme svetlo nádeje dušičkám, ku ktorých hrobom sa tento rok nedostaneme.