.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Tepelné hospodárstvo mesta dnes predstavuje 17 kotolní. Technický stav plynových kotolní je dobrý, avšak najväčšou slabinou sú tepelné rozvody a to práve na sídliskách Drieňová a Juh (Križovatka).
Tieto rozvody sú pôvodné, vedené kanálmi čiastočne pod chodníkmi. V častiach, kde došlo k zatopeniu teplovodov splaškovou a povrchovou vodou, sa narušila tepelná a protikorózna úprava potrubia a v týchto miestach dochádza aj k únikom vody.
Celkové náklady na projekt sú vyčíslené na približne 3,84 milióna eur (115,68 milióna Sk), pričom 50 % nákladov by tvoril nenávratný príspevok z eurofondov. "Ak prejdeme na biomasu, ktorá je podstatnejšie lacnejšia ako plyn, Bytová správa dokáže takýmto spôsobom splácať 50 % finančných prostriedkov získaných z úveru," uviedol konateľ Bytovej správy Pavol Bačík. Ručiť za úver by malo byť majetkom mesta, nakoľko Bytová správa nemá takmer žiadny majetok. Ručenie by malo byť predmetom rokovania mestského zastupiteľstva.
Podľa projektu by mala v areáli Technických služieb alebo na Max šachte vyrásť skládka na štiepku. Tú by mali získavať od mestského podniku Mestské lesy.
Projekt by mali vyhodnotiť v priebehu mesiacov január, február 2010, s tým, že samotná realizácia by mala začať na jar budúceho roka a v decembri 2010 by sa už malo začať vyrábať teplo z biomasy.
Bytová správa má zámer podobne riešiť situáciu na sídlisku Juh. Musia sa tam však vyriešiť majetkovoprávne vzťahy k pozemkom a vytypovať vhodná lokalita, kde by mohla byť kotolňa na štiepku situovaná.
Dôležité je, že realizáciou projektu sa cena tepla nezmení a ostane na úrovni dneška. "Ak by sme totiž nepodali žiadosť, tak by sme museli financovať výmenu rozvodov sami, čo by predstavovalo investíciu vo výške najmenej dva milióny eur (60 miliónov Sk). A každá investícia do tepelného hospodárstva je náklad spoločnosti, čo by znamenalo zvýšenie ceny tepla pre občanov," pripomenul Bačík.