BANSKÁ ŠTIAVNICA. Veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku Trine Skymoe sa dnes bola v Banskej Štiavnici osobne presvedčiť, ako sa čerpajú financie z Projektu Integrovaná ochrana európskeho kultúrneho dedičstva financovaného z Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu. Slovenské banské múzeum získalo v rámci tohto projektu viac ako 480.000 eur (14.460.480 Sk), ktoré sú určené predovšetkým na zreštaurovanie historických umelecký diel. Doteraz sa podarilo obnoviť osem zbierkových predmetov. V rámci projektu sa má celkovo zreštaurovať 36 kamenných epitafov a desať historických závesných a tabuľových obrazov.
Ako pre TASR uviedol riaditeľ múzea Jozef Labuda, najväčšia položka je určená na reštaurovanie gotických a barokových obrazov a sôch. Múzeu sa však podarilo vybudovať aj nové pracovisko na reštaurovanie historických kníh, starých tlačí, papiera, ale aj na ďalšie aktivity. Na Slovensku múzeá majú určitú chorobu a to, že síce z vonka vyzerajú pekne tie opravené fasády, ale depozitárne priestory, konzervačné dielne, laboratóriá, vlastná ochrana tých zbierok, tak to je nedostatok. Takže sme pripravili projekt, ktorý je zameraný aj na vybavenie expozícií a depozitov klimatizačnými jednotkami, na ochranu predmetov, bezpečnosť... Čiže, je to aj záležitosť technickej vybavenosti a ochrany objektov," uviedol Labuda.
S využitím prostriedkov z Nórskeho finančného mechanizmu bola spokojná aj nórska veľvyslankyňa, ktorá sa bola na vlastné oči presvedčiť, ako postupujú reštaurátorské práce. Projekt je ukážkou toho, ako možno uchrániť kultúrne dedičstvo a súčasne budovať budúcnosť. Pod budúcnosťou myslím práve vybudovanie pracovných príležitostí a zatraktívnenie mesta," skonštatovala po návšteve múzea.
Výsledky, ktoré projekt doteraz priniesol, ocenil aj podpredseda vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič. Tu je konkrétny výsledok, ja sa teším, že tie projekty a tie financie, ktoré boli dané na tie projekty, neboli vyhodené do vzduchu a že sú tu konkrétne výsledky. Navyše, sú to výsledky, ktoré sa týkajú kultúrneho dedičstva," uviedol. Okrem samotného zreštaurovania historických diel je podľa neho mimoriadne dôležité, že sa v Banskej Štiavnici podarilo vybudovať aj odborné reštaurátorské pracovisko. Vybudovanie jedinečného laboratória na konzervovanie tlačív, je v našich podmienkach dôležité, pretože Slovensko je bohaté na tlače. Videl som stav predtým a vidím, aká je skutočnosť, je to nádherná práca a zaslúži si z mojej strany obrovský obdiv. To, čo sme videli, je konkrétny výsledok a nemusíme sa zaň hanbiť a nemusí sa hanbiť ani Nórske kráľovstvo, že tieto peniaze investovalo do tohto prostredia," skonštatoval Čaplovič.
Z nórskeho finančného mechanizmu je na Slovensku spolufinancovaných takmer sto projektov obnovy kultúrnych a historických pamiatok. Patria k nim napríklad obnova Mikušovej väznice a Katovho domu v Košiciach či Sobášny palác Juraja Thurzu v Bytči.