Počet žiarskych prostitútok sa stále zvyšuje, znižuje sa však ich vek. Policajtka Jana Šmondrková chodieva do škôl a mladým dievčatám vysvetľuje riziká.
ŽIAR NAD HRONOM. Videli ste na Priemyselnej ulici dievčatá, ktorých vek ste si netrúfli odhadnúť, zdali sa vám však príliš mladé, aby sa živili prostitúciou? Zrak vás pravdepodobne neklamal.
Policajtka Jana Šmondrková, ktorá sa roky venuje prevencii kriminality detí a mládeže, potvrdzuje, že detská prostitúcia v Žiari existuje a jej prípady pribúdajú.
Často živia celú rodinu
„Nie tak dávno sme riešili prípad, keď boli z prostitúcie podozrivé tri mladistvé dievčatá, jedna z nich mala dokonca len pätnásť rokov. Začalo sa trestné stíhanie voči ich rodičom za ohrozovanie mravnej výchovy mládeže, tí totiž mali o prostitúcii svojich dcér vedieť a nezabrániť jej," vysvetlila okolnosti prípadu, ktorý sa pred súd nikdy nedostal. Ak by sa na políciu dievčatá obrátili priamo, s tým, že ich k prostitúcii niekto núti, išlo by o kupliarstvo.
„Prípad tohto druhu sme však zatiaľ v regióne nezaznamenali," povedala a dodala, že mladé prostitútky, pochádzajúce väčšinou zo sociálne najslabších vrstiev, sa často boja vyhľadať pomoc. „Niekedy sú pod tlakom vlastnej rodiny, pre ktorú ich príjmy mnohokrát predstavujú jediný zdroj obživy," spomenula jeden z dôvodov ich mlčania.
Odhalených prípadov detskej prostitúcie je preto málo. „Keď na miesto dorazia hliadky, dievčatá sa zväčša rozpŕchnu, nájsť svedkov je takmer nemožné," okomentovala komplikácie, ktoré usvedčeniu vinníkov bránia.
O rizikách často nevedia
Proti detskej prostitúcii sa snaží polícia bojovať preventívnymi akciami. Jana Šmondrková preto pred niekoľkými týždňami navštívila aj žiarsku špeciálnu školu. Témou boli riziká spojené s prostitúciou doplnené premietaním filmu o obchode so ženami. „Napriek tomu, že na základe dlhoročnej praxe pri podobných besedách dokážem odhadnúť, kto má s konkrétnym problémom osobnú skúsenosť, nikdy sa nestalo, že by ma po prednáške niektoré z dievčat samo vyhľadalo," vysvetlila, prečo sa vždy snaží osloviť väčšiu skupinu detí.
Zo skúsenosti vie, že deti si často neuvedomujú riziká svojho konania. Ak ich k prostitúcii niekto núti, radí im nájsť si človeka, ktorému dôverujú a spoločne podniknúť ďalšie kroky. „Môže to byť sociálny pracovník, učiteľ alebo policajt, jednoducho dospelý, ktorému veria. Existujú aj linky detskej istoty alebo linky pre pomoc obetiam násilia," vymenovala možnosti, o ktorých ohrozené deti často ani nevedia.