KREMNICA. Miroslav Suchý žije s manželkou a tromi deťmi v priestoroch, ktoré v bytovke kedysi slúžili ako práčovňa. Za toto bývanie platia mesačný nájom 33 eur (tisíc korún). Ďalších 20 eur (600 korún) ich vraj stojí voda. „Napriek tomu, že nám tu žiadna netečie. Umývať sa chodíme k susede," hovorí.
Peniaze nezoženú
V budove, v ktorej našli pred viac ako rokom svoje útočisko, býva ešte ďalších osem rodín. Nedávno však túto nehnuteľnosť kúpili noví majitelia. Údajne chcú všetkým jej obyvateľom zvýšiť nájom. „Kde na to máme zobrať? Veď ja som na čiastočnom invalidnom dôchodku a manželka je nezamestnaná. Ledva sme vládali platiť peniaze, ktoré od nás žiadali doteraz," povedal Suchý. Zostať v dome vraj môžu len pod podmienkou, ak zaplatia 160 eur a do konca mesiaca ďalších 120 (spolu 8 435 korún). „Viem, že ich nezoženieme a pôjdeme von," konštatoval. So životom na ulici už svoju skúsenosť majú. „Kým sme si nenašli toto bývanie, týždeň sme spávali v parkoch. V tom čase stále pršalo, neželal by som to nikomu."
Sedí a plače
V dvojizbovom byte, v tej istej budove, býva už pol roka aj Božena Bartošová s manželom. „Mesačne platíme 153 eur (4 600 korún) plus 20 za vodu," ukazuje zaplatené účty s týmito sumami. „Noví majitelia nám však vyrúbali vysoký nájom, až 220 eur (6 600 korún)," povedala s tým, že nemá predstavu, čo bude robiť. „Som taká zúfalá, že nemôžem spávať. Vstávam už o tretej ráno, sedím a plačem."
Do plaču je aj Jarmile Hrmovej, ktorá v bytovke žije už jedenásť rokov. „Chcú odo mňa, aby som si našla iné bývanie. Som z toho zničená. Nemyslela som si, že na starosť sa odtiaľto budem musieť sťahovať," povedala.
O pomoc žiadal Miroslav Suchý aj primátorku mesta. „Vyjadrila sa, že pre nás nepohne ani prstom a máme si pomôcť sami. Mala by zo svojej funkcie odstúpiť, keď ju takéto niečo nezaujíma," myslí si.
Nemajú tam čo robiť
„Rodina Suchých mala veľmi pekné bývanie v sociálnych domčekoch v časti Jazerný dvor, ktoré boli postavené s prispením mesta. Keďže dlhodobo neplatili nájom, museli odtiaľ odísť," vyjadrila sa primátorka Zuzana Balážová. „Dnes som rokovala s novými majiteľmi inkriminovanej bytovky. Povedali mi, že nájomné tam zvyšovať nechcú. Niektorí si však dlhy zamieňajú s jeho zvyšovaním," pokračovala. Tvrdí, že ľudia žijúci v bytovke nemajú žiadne nájomné zmluvy. „Po formálnej stránke tam teda nemajú čo robiť," povedala. Súčasní vlastníci vraj napriek tomu s nimi plánujú urobiť normálne zmluvy. „Potom budú môcť od úradu práce, sociálnych vecí a rodiny žiadať príspevok na bývanie," povedala Balážová. Ich jedinou podmienkou je podľa nej len to, že si neželajú, aby sa v budove a jej okolí zhromažďoval neporiadok.
Noví majitelia sú z Nitry a k problému sa odmietli vyjadriť.