BANSKÁ ŠTIAVNICA. Dĺžku viac ako 20 metrov dosiahol v týchto dňoch Banskoštiavnický betlehem, ktorý v starobylom baníckom meste už tretí rok vyrába rezbár a vyštudovaný architekt Peter Chovan. K približne 500 postavičkám tak pribudlo ďalších asi 300.
"Najnovší prírastok sme pokrstili medzi priateľmi na baníckom šachtágu," uviedol Chovan. "Pribudol napríklad pohyblivý vláčik Štiavnicka Anča, množstvo baníkov či výrobcov fajok, pernikári, sudári, kováči či kolári. Pohyblivých postavičiek je už viac ako 200," dodal.
Banskoštiavnický betlehem z lipového, orechového a čerešňového dreva už svojou dĺžkou prekonal aj známy drevený betlehem v Rajeckej Lesnej. Autor sa netají tým, že by chcel prekonať aj jeden z najväčších vyrezávaných betlehemov na svete, vytorený majstrom Tomášom Krýzlom z Jindřichovho Hradca a vytvoriť tak dielo s viac ako 2000 postavičkami.
Banskoštiavnický betlehem zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku. Základ tvorí osem permoníkov ako vládcov podzemia, nad ktorými sa nachádzajú spôsoby stredovekého dobývania zlata a striebra. Nasleduje betlehem v jeho historickej podobe.
Nad týmito časťami je samotná panoráma B. Štiavnice s jej dominantami a najznámejšími stavbami ako napríklad kostol sv. Kataríny, Trojičný stĺp, Klopačka či Kammerhof. Hlavnou štiavnickou ulicou tzv. Trotuárom sa pohybuje 28 postavičiek známeho salamandrového sprievodu.
Betlehem ponúka aj pohľad do miestnych krčmičiek kde sú zobrazené študentské a banícke tradície ako tzv. Banský mesiac, hádzanie Burger majstra do dela, slávny Šachtág, prijímanie nových baníkov tzv. skákanie cez kožu, ako i slávne banícke prezídium. Je tam aj Nový zámok a stredoveké napadnutie mesta Turkami. V pozadí sa vypína Sitno. Dielo sa má rozrastať dokiaľ to priestory múzea - obchodu dovolia. Podľa jeho tvorcu ročne si ho pozrie niekoľko tisíc turistov.