KĽAK. Protipartizánska jednotka Edelweiss spolu s príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkových gárd a jednotkou Heimatschutzu zaútočili na obce Ostrý Grúň a Kľak.
Príslušníci protipartizánskej jednotky Edelweiss na čele s jej veliteľom Jozefom Nižňanským operovali hlavne na strednom a západnom Slovensku. Počas svojej existencie jednotka podnikla asi 50 protipartizánskych akcií, pričom zabila asi 300 a zajala vyše 600 partizánov a civilistov. Vyčíňanie jednotky na Slovensku vyvrcholilo vraždením obyvateľov obcí Kľak a Ostrý Grúň.
Prepad Ostrého Grúňa a Kľaku naplánoval štáb jednotky Edelweiss na 21. januára 1945. Akcii predchádzalo dôkladné preverovanie informácií o situácii v obciach a ich okolí poskytnutých spravodajcami bezpečnostnej polície a správ o partizánoch od konfidentov DP (Deutsche Partei) z Veľkého Poľa a Píly.
Jednotka Edelweiss spolu s Pohotovostnými oddielmi HG, vyzbrojenými samohybnými delami a obrnenými vozidlami, a oddielom Heimatschutzu (Nemci zo susedných obcí - Veľkého Poľa a Píly), prepadla najskôr Ostrý Grúň, kde zavraždila 64 osôb. Obeťami vyčíňania ozbrojencov sa stali najmä starci, ženy a deti, ktorých Nemci označili za partizánskych pomocníkov. Po vyplienení a vypálení Ostrého Grúňa vojaci vtrhli do Kľaku, kde zavraždili ďalších 84 osôb a väčšinu obce tiež vypálili. Medzi nimi boli aj trojmesačná Jozefínka Haringová, sedemročná Margita Trusková a osemročná Mária Debnárová. Obyvateľov potom násilne evakuovali.
Celkove v obciach Ostrý Grúň a Kľak fašisti zavraždili 148 osôb (z toho 56 žien a 38 detí) a vypálili 144 domov. Najmladšia obeť mala tri mesiace, najstaršia 89 rokov. Vypálili aj osadu Hrabičov a Župkov i všetky samoty v Kľačianskej doline.
Jednotka Edelweiss zanikla v dôsledku víťazného postupu sovietskej Červenej armády 20. apríla 1945. Nižňanského 9. mája 1945 zajali sovietske vojská a odoslali do zajateckého tábora v Neuhause. Niekoľkokrát bol súdený (Nižňanského odsúdil v neprítomnosti Okresný súd v Banskej Bystrici v roku 1962 na trest smrti), neskôr ho však súdy v zahraničí oslobodili spod obžaloby pre nedostatok dôkazov - poslednýkrát 6. decembra 2005.
Obce Ostrý Grúň a Kľak boli vyznamenané Radom Červenej hviezdy, Pamätnou medailou SNP a Duklianskou pamätnou medailou.