Udalosti v Kľaku a Ostrom Grúni z 21. januára 1945 majú na svedomí príslušníci protipartizánskej jednotky Edelweiss, ktorej v tom čase velil Ladislav Nižňanský.
KĽAK/OSTRÝ GRÚŇ. Približne 500 ľudí si dnes v Kľaku a následne aj v Ostrom Grúni v okrese Žarnovica pripomenulo 65. výročie od tragických udalostí, pri ktorých protipartizánska jednotka Edelweiss spolu s príslušníkmi Pohotovostných oddielov Hlinkových gárd a jednotkou Heimatschutzu zavraždila 148 ľudí.
Podľa starostu Ostrého Grúňa Jána Repiského aj keď už ubehlo od osudného dňa, 21. januára 1945 veľa rokov, tragédiu, pri ktorej prišlo o život mnoho obyvateľov oboch obcí, si treba neustále pripomínať. "Netreba zabúdať na našich spoluobčanov, z ktorých mnohí boli iba na začiatku života a veľmi chceli žiť," povedal na zhromaždení pri miestnom pamätníku obetiam masakry. Súčasne treba o tejto udalosti hovoriť aj dnešnej mladej generácii, aby už nikdy nedopustili opakovanie vojny, dodal.
Podľa starostu mladí ľudia sa o to, čo sa na konci 2. svetovej vojny stalo v Kľakovskej doline, zaujímajú neustále. "Do oboch obcí chodia zájazdy z celého Slovenska a počúvajú spomienky dnes už poslednej priamej účastníčky tragédie, 78-ročnej Anny Novákovej. Pre veľa detí je jej rozprávanie o krutostiach fašistov udalosťou, ktorá sa im natrvalo vryje do pamäti," povedal po skončení akcie. Na spomienke sa zúčastnil aj zástupca kancelárie Prezidenta SR, niektorí poslanci Národnej rady SR, zástupcovia štátnej správy, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, primátori a starostovia okolitých miest a obcí, ako aj družobnej obce Napajedlá z Českej republiky.
Počas svojej existencie jednotka podnikla asi 50 protipartizánskych akcií, pričom zabila asi 300 a zajala vyše 600 partizánov a civilistov. Vyčíňanie jednotky na Slovensku vyvrcholilo vraždením obyvateľov obcí Kľak a Ostrý Grúň.
Akcii predchádzalo dôkladné preverovanie informácií o situácii v obciach a ich okolí poskytnutých spravodajcami bezpečnostnej polície a správ o partizánoch od konfidentov DP (Deutsche Partei) z Veľkého Poľa a Píly.Jednotka Edelweiss spolu s Pohotovostnými oddielmi HG, vyzbrojenými samohybnými delami a obrnenými vozidlami, a oddielom Heimatschutzu (Nemci zo susedných obcí - Veľkého Poľa a Píly), prepadla najskôr Ostrý Grúň, kde zavraždila 64 osôb. Obeťami vyčíňania ozbrojencov sa stali najmä starci, ženy a deti, ktorých Nemci označili za partizánskych pomocníkov. Po vyplienení a vypálení Ostrého Grúňa vojaci vtrhli do Kľaku, kde zavraždili ďalších 84 osôb a väčšinu obce tiež vypálili. Najmladšia obeť mala tri mesiace, najstaršia 89 rokov. Vypálili aj osadu Hrabičov a Župkov i všetky samoty v Kľačianskej doline.
Jednotka Edelweiss zanikla v dôsledku víťazného postupu sovietskej Červenej armády 20. apríla 1945. Nižňanského 9. mája 1945 zajali sovietske vojská a odoslali do zajateckého tábora v Neuhause. Niekoľkokrát bol súdený (Nižňanského odsúdil v neprítomnosti Okresný súd v Banskej Bystrici v roku 1962 na trest smrti), neskôr ho však súdy v zahraničí oslobodili spod obžaloby pre nedostatok dôkazov. Naposledy sa tak stalo po súdnom procese v Mníchove 6. decembra 2005.