NOVÁ BAŇA. Investor, ktorým je spoločnosť Hydroenergia Bratislava, sa totiž zaviazal postaviť aj dva hradené priepusty cez teleso rýchlostnej komunikácie R1, ktoré by zabraňovali prelievaniu vôd Hrona na pozemky parku.
"Keď sa vyleje Hron, jeho vody nám cez nehradené priepusty prenikajú na územie parku a zaplavia ho takmer celý," povedala TASR primátorka Novej Bane Anna Miháliková. Naposledy sa tak stalo na prelome rokov, kedy sa rieka vyliala na viacerých miestach a zaliali aj územie v intraviláne. Hradené priepusty by však vodu pri násype R1 zadržiavali a postupne odčerpávali.
Mesto Nová Baňa tento problém ťaží a už dlhšie ho chce vyriešiť. Pred časom totiž predalo asi 6 hektárov z 20-hektárového územia parku španielskej spoločnosti Cortizo, ktorá v susedstve vyrába hliníkové profily a odliatky. Tá tam chce postaviť novú halu a rozšíriť výrobu. Záujemcovia sú aj o zvyšné pozemky, ale po nedávnej povodni zneisteli.
Podľa primátorky náklady na vybudovanie dvoch hradených priepustov by však boli pre mesto príliš vysoké (asi 330.000 eur), navyše, teleso R1 je vo vlastníctve Národnej diaľničnej spoločnosti.
Samospráva preto privítala projekt Hydroenergie, ktorý by v budúcnosti nielen využíval vody Hrona na výrobu elektrickej energie, ale by aj reguloval výšku riečnej hladiny.
Podľa prednostu Mestského úradu v Novej Bani Alojza Kopernického projekt výstavby je na dobrej ceste. "Investor predstaví projekt našim poslancom na najbližšom zastupiteľstve. Mám informácie, že firma už podpísala dohodu o výstavbe vodnej elektrárne aj s Povodím Hrona," uviedol.