Článok pokračuje pod video reklamou
ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari sa od januára zmenil systém platby za zber o odvoz odpadu. Ten ponovom zabezpečuje akciová spoločnosť Technické služby, v ktorej má deväťdesiatpercentný podiel bratislavský developer Tatra Real a desať percent vlastní mestská eseročka Technické služby.
Na polročné platby spoločenstvám chýbajú peniaze
Mení sa aj spôsob platby za služby firmy, ktorá zber zabezpečuje. Kým predtým bytové spoločenstvá uhrádzali faktúry za túto službu raz mesačne, teraz majú platiť na polrok dopredu. Mnohé z nich to zaskočilo. Na nové pravidlá sa sťažuje väčšina predsedov spoločenstiev. „To, že sa má platiť polročne, mnoho z nich zistilo až keď im prišli nové zmluvy. Viacerí už avizovali, že kvôli zlej finančnej situácii spoločenstva nebudú môcť polročný poplatok zaplatiť naraz, iní budú musieť dočasne siahnuť na prostriedky z fondu opráv, ktoré sú však určené na úplne iné účely," hovorí konateľ firmy Bytspol, ktorá zastupuje desiatky žiarskych bytových spoločenstiev, Július Malý.
Informácia o zmenách vo fungovaní systému odpadového hospodárstva v meste nebola podľa neho zo strany mesta vysvetlená s dostatočným predstihom a dostatočne podrobne. „Aj keď sa mesto snažilo skombinovať povinný poplatkový so spravodlivým množstvovým systémom, o novom nariadení, ktoré prijali poslanci v polovici decembra sa k ľuďom dostali len útržkovité informácie, čo sa stalo z časti príčinou nedorozumení" myslí si.
Július Malý si myslí, že informácie o zmenách sa k ľuďom dostali neskoro.
Zmluvy majú viacero nedostatkov
Predseda bytového spoločenstva na Ulici M.R. Štefánika Pavol Polák považuje za neseriózny aj postup, pri ktorom spoločenstvo platí mestu, zmluvu však uzatvára s akciovkou Technické služby. „Prečo by sme mali platiť niekomu, kto tú službu nevykonáva," pýta sa. „Okrem toho máme stále platnú zmluvu s Technickými službami, s.r.o., a už nám prišla ďalšia, tentokrát od Technických služieb, a. s.. Kde máme záruku, že o týždeň nám nepríde zase nejaká iná?" spomenie ďalšiu z výhrad.
Zmluva, ktorú obdržal, má podľa neho viacero nedostatkov. „Kým predtým bola jej súčasťou aj pasáž o povinnostiach dodávateľa služby, ako je napríklad údržba stojiska, z novej zmluvy vypadla. Nám ako objednávateľom naopak pribudla zodpovednosť nielen za čistotu v stojisku, ale aj za poriadok v jeho okolí. Hocikto pritom môže položiť tašku s odpadom k stojisku bez toho, aby sme si to všimli," argumentuje.
Výhrady voči zmluve spísal a adresoval Technickým službám, a.s., a mestu a v zmluve sa mu podarilo dosiahnuť určité zmeny, s výsledkom však stále nie je spokojný.
Hovorca mesta: Zmena bola nutná
Mesto podľa jeho hovorcu Martina Baláža ľuďom problémy spôsobovať nechce. „Zmena z mesačných platieb na polročné bola nutná. Mesto je podľa zákona povinné vyberať peniaze za zber a odvoz odpadu ako poplatok raz alebo dvakrát ročne. Ľudia by si to mali predstaviť ako formu dane," hovorí a dodáva na vysvetlenie: „No keďže v Žiari máme ako v jednom z mála miest systém množstvového zberu, to znamená, že ľudia platia len za ten odpad, ktorý nevyseparujú, musia mať spoločenstvá aj individuálne zmluvy s dodávateľskou spoločnosťou, čo sú v tomto prípade Technické služby, a.s.. Tie upravujú konkrétne podmienky pre to-ktoré spoločenstvo. "
Spoločenstvo môže mesto požiadať o splátky
Riaditeľka spoločnosti Technické služby Zuzana Gallová tvrdí, že prvotné problémy v zavedení nového systému sa snažia odstrániť. „Nedostatky v zmluvách, na ktoré nás upozornili predsedovia bytových spoločenstiev alebo spoločnosti, ktoré ich zastupujú, sme už vo veľkej miere odstránili a akékoľvek podnety môžu obyvatelia nahlásiť priamo v sídle firmy na Ulici SNP, kde môžu zároveň zrušiť aj predchádzajúcu zmluvu s Technickými službami, s.r.o.
„Je pravda, že mnohé spoločenstvá avizujú, že nebudú schopné platiť za polročné obdobie dopredu. V takýchto prípadoch sa budú posudzovať individuálne a môžu dosiahnuť formu splátok," potvrdzuje Gallová. Dodáva však, že ich žiadosť o takýto spôsob platby musí byť opodstatnená. „To znamená, že sa bude posudzovať, či naozaj nemajú na účtoch dosť peňazí, respektíve, či skutočne nemôžu použiť prostriedky z fondu opráv, čo zákon na preklenutie istého obdobia povoľuje," vysvetľuje.
Predpokladá, že spoločenstiev, ktoré majú skutočne finančné problémy, napríklad kvôli neplatičom alebo kvôli tomu, že práve vyčerpali fond opráv na rekonštrukciu a podobne, je oveľa menej ako tých, ktoré budú žiadať o splátky z iných dôvodov. O tom, ktorým zo žiadateľov mesto splátky povolí, rozhodne primátor Ivan Černaj.