Približne 30 gajdošov a výrobcov ľudových hudobných nástrojov sa predstaví cez víkend v obci Malá Lehota v okrese Žarnovica na 23. ročníku Gajdošských fašiangov.
MALÁ LEHOTA. Okrem gajdošov zo Slovenska prisľúbili účasť aj najlepší hráči na tento jedinečný nástroj z Čiech, Maďarska, Rakúska, Poľska a Francúzska.
Program začína už vo štvrtok, 11. februára pochôdzkou dedinou. V ten istý deň sa v tamojšej základnej škole uskutoční výchovný koncert. V škole bude popoludní aj vernisáž výstavy výtvarných prác pod názvom Maľované fašiangy. V piatok 12. februára sa opäť v škole uskutoční koncert pre deti s názvom Detské gajdošské fašiangy a večer v kultúrnom dome bude hlavný program podujatia - Gajdujte gajdence. Program bude pokračovať fašiangovou zábavou až do ranných hodín.
Gajdošské fašiangy sa v dedine s dlhou gajdošskou tradíciou konajú podľa katolíckeho kalendára každoročne v posledný piatok pred Popolcovou stredou. Podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci prejdú celú obec a všetky štále od domu k domu, nezabudnú pritom navštíviť aj svojich rodákov v okolitých obciach a mestách. V obci, ktorá zachováva odkazy predkov, funguje aj Cech gajdošov Slovenska, ktorý založil dlhoročný organizátor Gajdošských fašiangov Bernard Garaj mladší. S cieľom uchovávať fašiangovo-gajdošské tradície organizuje každoročne tvorivé dielne, výchovné koncerty a výstavy aj Pohronské osvetové stredisko v neďalekom Žiari nad Hronom. Gajdoši patria k najstarším a najuniverzálnejším ľudovým inštrumentalistom. Pre hudobnú zložitosť a náročnosť hry na gajdy sa hodnotia ako najlepší muzikanti. V Európe existuje približne 300 druhov gájd, ktoré sa odlišujú zvukom, farbou tónu a konštrukčnými odlišnosťami.