ŽIAR NAD HRONOM. Situácia v súvislosti s mládežou je vraj z roka na rok horšia. „Máme stále väčšie problémy s naplnením futbalových ročníkov. Aby sme dosiahli lepšiu úroveň, jednoducho musíme mať jedno družstvo každého ročníka," hovorí Rastislav Štanga.
Drilovanie
Problém je v tom, že dnešné deti majú aj mnohé iné možnosti ako futbal. Často uprednostnia počítač pred behaním po trávniku. „Záujem o šport majú, no nechcú mu obetovať väčšinu času. Doteraz sme na tom boli tak, že sme deti drilovali a zvládali to. Napríklad mladší či starší žiaci mali tréning štyrikrát do týždňa. Niekedy aj dvojfázovo. Chlapci zo športových tried sa na ňom zúčastňovali ráno pred vyučovaním a po ňom tiež. Vychovali sme aj slovenských reprezentantov, medzi nimi napríklad Milana Škriniara, Štrbu, Túriovcov či Urgelovcov," vymenoval niekoľkých z nich.
Zmenili filozofiu
Manažér žiarskeho klubu tvrdí, že zmenili filozofiu práce s mládežou. „Už ich nechceme toľko drilovať, ale robiť to skôr zábavnou formou. Dôležité je neodradiť ich a dosiahnuť, aby sa na futbal tešili. Napriek tomu však máme problém, aby prišli. A to nehovorím len o futbale, ale o športe celkovo."
Momentálne majú družstvá od najmladšej prípravky osemročných cez ostatné nasledujúce až po pätnásťročných. „Potom máme mladších dorastencov, ročník 1993/94 a starších dorastencov 1991/92. Máme teda všetky ročníky, ale čo sa týka počtu detí, ktorých musí byť od 15 do 20, je to náročné," vysvetľuje. „Niekedy je to ťažké naplniť," podotkol.
Kvalita vychádza z kvantity
„Keby sme spájali všetky ročníky dokopy, ako to robia v okolitých obciach, kde hrá prváčik proti štvrtákovi či piatak proti deviatakovi, futbal im nič nedá a stratia záujem," povedal. Zároveň zopakoval, že riešením je udržať deti pri športe zábavnou formou. „Speje k tomu celá spoločnosť, aj školstvo. Nemôžeme na ne tak tlačiť príkazmi či autoritou. A najmä, nezaťažovať ich toľkokrát do týždňa tak ako predtým. Treba im dať trošku voľnosti. Samozrejme, vyžaduje to dobrých pedagógov a trénerov." Podľa neho takýto systém neublíži kvalite. „Tá vychádza z kvantity. Ak máme napríklad sto detí, z nich sa uchytia traja. Z päťdesiatich je to už len jeden a ak ich je nebodaj len dvadsať, možno niekoho nájdeme o tri roky," vysvetlil.
Nové nábory
Doteraz robievali nábory tak, že vyhlásili jednotlivé ročníky a termín odkedy sa trénuje. „Takže v septembri prišli rodičia s deťmi a postupne ich pribúdalo," povedal Štanga. Tentoraz však majú iné plány. „V máji obídeme všetky škôlky, urobíme nejaké súťaže a vytypujeme si športovo nadaných. Potom ich pozveme na futbalový štadión a podobným spôsobom vyberieme prípravku," uzavrel s tým, že takýto systém náborov chcú robiť aj každý nasledujúci rok.