BANSKÁ ŠTIAVNICA. Zrážky s autami, s elektrickým vedením, vypadnutie z hniezda, ale aj postrelenia pytliakmi sú najčastejšie zranenia dravých vtákov, s ktorými sa stretávajú ochrancovia prírody v rehabilitačnom centre v Banskej Štiavnici. Každý rok sa tu pokúšajú vrátiť do prírody okolo 50 zranených vtákov. V centre už liečili všetky druhy dravcov žijúcich na Slovensku vrátanie orlov, povedal pracovník stanice Štefan Čenger. "Mali sme tu aj orla kráľovského, ktorý narazil do drôtov s vysokým napätím," povedal Čenger.
Dravca s obhoreným perím ochrancovia prírody vyliečili a vrátili do prirodzeného prostredia. Najčastejšími "pacientmi" centra sú myšiaky, sovy a sokoly, okrem dravcov tu každoročne prichýlia aj niekoľko bocianov či volavky popolavé. Nie všetky zranené vtáky, ktoré sa dostanú do rehabilitačného centra, sa však podarí zachrániť.
Z tých čo prežijú, časť skončí s trvalými následkami v niektorej zo zoologických záhrad. V súčasnosti majú v rehabilitačnej stanici osem dravcov. Okrem jastraba a niekoľkých myšiakov sa tu lieči aj popálená sova, ktorá si našla úkryt v komíne rodinného domu. Minulý týždeň napríklad vypustili labuť, ktorá tiež narazila do elektrického vedenia. Podľa Čengera sa v poslednom čase zvyšuje podiel dravcov zrazených autami. "Asi je za tým hustota premávky, ale aj vyššia rýchlosť súčasných áut," myslí si strážca Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy.
Rastúci počet zranení spozoroval aj Metod Macek z ďalšej rehabilitačnej stanice pre vtákov v Zázrivej. Zranených vtákov na Slovensku liečia v piatich rehabilitačných staniciach, prípadne v niektorej z chovných staníc Štátnej ochrany prírody. Zranených dravcov odchytávajú ochrancovia prírody sami, niekedy im ich ľudia aj prinesú. "Viackrát sa mi stalo, že som ráno našiel pred vchodom krabicu s poraneným vtákom," dodal Čenger.