ŽIAR NAD HRONOM. Pred dvoma mesiacmi prevzali žiarsky a kremnický klub paličkovanej čipky v Rajci valec symbolizujúci tradíciu tejto ručnej práce na Strednom Slovensku. Na ňom je už teraz viac ako tri metre dlhý pás čipky pospájaný z viacerých originálnych kusov.
Čipkárska cesta
„Ide o takzvanú čipkársku cestu, ktorá prezentuje prácu jednotlivých klubov naprieč Stredným Slovenskom. Autorská čipka sa pritom kombinuje s klasickou okrajovou, ktorá je pre ten-ktorý región typická," vysvetlila Helena Soboslayová, zakladateľka žiarskeho klubu. Ten sa od svojho vzniku na konci deväťdesiatych rokoch snaží o zachovanie a znovuoživenie baníckej paličkovanej čipky z Hodruše-Hámrov a Kremnice.
Čipkárska cesta má byť najdlhšou paličkovanou čipkou svojho druhu.
Tradičné prvky s modernými
Žiarčanky do projektu prispejú ukážkou pôvodnej hodrušskej a kremnickej čipky, ktorú dodnes vo svojom depozite uchováva kremnické Múzeum mincí a medailí. „Tieto vzory skombinujeme s mojimi výtvarnými návrhmi, v ktorých sa spájajú tradičné prvky s modernými," spresnila Soboslayová. Pridaním ich časti sa dĺžka čipkárskej cesty zmení na štyri a pol metra. O tri týždne odovzdajú valec s jedinečnou čipkou v priestoroch Pohronského osvetového strediska zvolenskému klubu, ktorý bude v práci pokračovať . „Všetky časti sú navyše zdokumentované v kronike, kde sa spomína história tunajšej čipky a zmieňuje sa každá z našich členiek," doplnila zakladateľka klubu.
Čipkovaná krása výmenou za čas a trpezlivosť
V žiarskom klube pôsobí skupina žien v seniorskom veku, ale aj mladá vysokoškoláčka, ktorá medzi ne začala chodievať už pred rokmi a aj teraz ich poteší, keď si medzi skúškami nájde čas na stretnutie s nimi.
Nevenujú sa len projektu čipkárskej cesty, v klube hľadajú predovšetkým aktívny relax. „Naposledy som upaličkovala lipovú vetvičku a cením si ju najmä preto, že som ju vytvorila vo farebnom prevedení. Je pre mňa symbolom kresťanstva," vysvetlila svoju motiváciu Matilda Holécyová, ktorá po rokoch premenila na skutočnosť aj vzory svojej učiteľky. Tá ju naučila paličkovať pred desiatkami rokov. Výsledná čipkovaná krása si podľa nej vyžaduje predovšetkým čas a trpezlivosť.
Jej slová potvrdila aj ďalšia členka klubu Paulína Slušná. Práci na čipkárskej ceste sa venuje denne niekoľko hodín. „Paličkovať som začala v deväťdesiatych rokoch, keď som šla do dôchodku a začala navštevovať rôzne tvorivé dielne a kurzy. Najviac ma oslovila práve čipka," zaspomínala si na svoje začiatky.
Pokus o rekord
Projekt, do ktorého sa Žiarčanky zapojili, ich zaujal. Prostredníctvom neho spoznávajú prácu svojich kolegýň z iných regiónov. Na úplný záver, keď sa pás zo Stredného Slovenska spojí s ďalšími z ostatných častí krajiny, mal by tvoriť najdlhšiu súvislú čipku svojho druhu. „Pôjde o pokus o zápis do Guinessovej knihy rekordov," dodala na záver Helena Soboslayová.