KREMNICA. Nachádza sa tu hospodárska budova, rodinný dom a záhrada majiteľa, ktorý si neželal byť menovaný. Samotná šachta by sa mala stabilizovať, s druhou fázou týchto prác sa začalo v utorok (6.4).
"Medzi hospodárskou budovou, domom a šachtou sme osadili sieť meračských bodov, kde v pravidelných intervaloch meriame. Výsledok z týchto bodov je jednoznačný - dochádza k poklesu," objasnil riaditeľ banskobystrického štátneho podniku Rudné bane Jozef Širila. Ako pokračoval, je predpoklad, že tu dôjde k prepadnutiu zeme, otázne je, kedy a ako hlboko. "My sme majiteľa domu informovali, nech sa v záhrade nezdržiava," zdôraznil Širila.
Terén tu podľa neho od minuloročného (8.4.) závalu poklesol takmer o pol metra. Pri závale nastal v šachte posun o približne päť metrov. "Šachtu my zastabilizujeme. Minulý rok sme ju zastabilizovali na povrchu, tohto roku ju zastabilizujeme v hĺbke okolo 30 metrov. V šachte už k závalu tak nedôjde," pokračoval Širila. Nevyriešia však priestor medzi hospodárskou budovou a rodinným domom.
Technické riešenie síce existuje, finančne by to však bolo také náročné, že od neho upustili, keďže podľa zákona sa musia postarať iba o staré banské dielo. "Následky na starých banských dielach má z banského zákona povinnosť sanovať Ministerstvo hospodárstva SR. Ministerstvo je náš zakladateľ, takže poveruje Rudné bane." Starým banským dielom je v tomto prípade šachta, za staré banské diela sa považujú tie, ktoré vychádzajú na povrch.
Na danom území je predpoklad, že sa tu nachádzajú banské diela v hĺbke 60 metrov a vydobývacie priestory, v ktorých dochádza k postupnému zavaľovaniu. Ak by aj teda spomínané stabilizačné práce pozitívne ovplyvnili pokles na pozemku, treba myslieť na predpokladaný výskyt týchto diel a dobývok.
Preto vlastník budov na takomto rizikovom území podľa Širilu stavať vôbec nemal. Majiteľ domu sa k situácii nevyjadruje, keďže mu to spôsobuje iba nepríjemnosti.
Ako uviedla primátorka Kremnice Zuzana Balážová, keď stavebný úrad povoľuje stavbu na takomto nebezpečnom území a v dobývacom priestore, povie stavebníkovi, aby si vyžiadal stanovisko banského úradu. "Lenže banský úrad sa vyjadruje nie v zmysle bezpečnosti alebo rizika, ale v tom zmysle, či môže byť výstavbou novej stavby ohrozené ložisko," dodala primátorka. Toto je podľa nej diera v banskom zákone, "že banský úrad sa nevyjadruje aj z pohľadu bezpečnosti alebo rizika tých stavieb."
Širila súhlasil, že "je tu diera v legislatíve pri povoľovaní stavieb na takomto území, keďže v rámci stavebného konania neexistuje subjekt, ktorý by znášal zodpovednosť z hľadiska poddolovania."