Kremnický poslanec Ján Hero žiadal na ostatnom zastupiteľstve pre školy pôsobiace pri eMKLube vyššiu dotáciu z mestského rozpočtu. Svojou prítomnosťou ho podporil aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý. Poslanci však boli jednoznačne proti.
KREMNICA. Ján Hero, ktorý je zároveň riaditeľom súkromného rómskeho gymnázia Zefyrina Jimenéza Mallu, predložil pozmeňujúci návrh o zvýšenie dotácie pre školy v zriaďovateľskej pôsobnosti občianskeho združenia eMKLub, ktoré sa zameriava na pomoc deťom zo sociálne znevýhodnených rodín.
Vypočítali im viac
Z podielových daní mesto vyčlenilo súkromným zariadeniam pri eMKLube dotáciu vo výške 53 percent. Ján Hero chcel toto číslo zvýšiť na viac ako 60 percent.
„Ministerstvo školstva urobilo výpočty, podľa ktorých by sme na základe našich údajov mali dostať 226-tisíc eur," zdôvodnil. „Keďže štátnym zariadeniam vzhľadom na zníženie príjmov z podielových daní z príspevkov ubrali približne sedem percent, tiež sme navrhli, aby nám štátom napočítanú čiastku znížili na 211 780 eur. Mesto nám však schválilo len 158-tisíc, pričom v tom nie je zahrnutá dotácia pre stravníkov v materskej škole a gymnáziu," povedal. V riešení tohto problému chcú podľa neho pokračovať rokovaniami so štátnymi inštitúciami a naďalej aj s miestnou samosprávou. „Vnímam ako istú diskrimináciu, že k radikálnemu zníženiu dotačných príspevkov došlo len v súvislosti s eMKLubom. U druhého súkromného zriaďovateľa, ktorý pôsobí na území mesta, sa tak nestalo a pridelili mu takmer takú výšku, ktorú vypočítali na ministerstve," dodal.
Problém prežiť
Za vyššiu dotáciu pre eMKLub sa na zasadnutí mestského zastupiteľstva prihovoril splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ľudovít Galbavý.
„Prišiel som podporiť súkromné rómske gymnázium, aby mu poslanci schválili aspoň tie finančné prostriedky, ktoré na túto školu dostali v rámci podielových daní," povedal Galbavý. „Táto škola môže byť vzorom pre ostatné v súvislosti so vzdelávaním rómskych detí," pokračoval. Tvrdí, že podľa koeficientu patrí súkromnému gymnáziu oveľa viac ako mu v Kremnici schválili. „Ak návrh pána Hera neprejde, táto škola bude mať problémy prežiť, čo je na škodu," myslí si. Zároveň poukázal na snahu gymnáziu pomôcť. „Z našej dotačnej schémy im môžeme poskytnúť finančné prostriedky a tie už boli aj schválené. Tento rok od nás dostanú 17-tisíc eur," dodal s tým, že k tomu dôjde v čo najkratšom čase.
Napriek príhovoru Ľudovíta Galbavého pozmeňujúci návrh neprešiel, pričom poslanci hlasovali jednoznačne proti.
Rovnaké výhody
Vedúca oddelenia školstva v Kremnici Hana Zlatošová vysvetlila, že od januára je financovanie štátnych aj neštátnych školských zariadení jednotné. „Dovtedy sa to rozdeľovalo na dva balíky. Ten, ktorý prišiel pre nich, sme im automaticky presúvali. V tom je vlastne ten problém," povedala s tým, že od začiatku tohto roka má mesto možnosť vytvoriť si na každé zariadenie svoj koeficient. „Môžeme teda ovplyvňovať normatív nielen na svoje zariadenia, ale aj na ich," pokračovala. Tvrdí, že svoj podiel má na tom aj druhý faktor. „Na naše deti dostávame 100-percentný balík. Ten vypočítavame zo 40-percentného balíka podielových daní, ktoré sú určené na školské zariadenia. Im však neprichádza sto, ale 63 až 68 percent, čiže na nich dostávame celkovo menej peňazí ako na naše deti. Výhody však majú také isté." Odôvodnila to napríklad prenájmom kina či mestského kultúrneho strediska, ktoré majú zadarmo. „Chceli sme, aby sa aj oni podieľali na financovaní dotácií kultúry či športu. To, čo uberáme našim zariadeniam, chceme, aby sa ubralo aj im," povedala.
Potrebná inštitúcia
„Vzhľadom na to, že školské zariadenia pri eMKLube existujú, uberajú financie tým našim. Deti, ktoré ich navštevujú, by jednoducho chodili do našich škôl," tvrdí Zlatošová. Podľa nej z tohto dôvodu dostáva znížený balík peňazí na svoje zariadenia aj mesto.
Diskrimináciu, ktorú spomenul Ján Hero poukazujúc na takmer nezmenenú dotáciu pre súkromné Detské integračné centrum (DIC) v Kremnici Zlatošová popiera. „Je to inštitúcia, ktorú nemôžeme zriadiť, ale potrebujeme ju. V školách každoročne pribúdajú deti s poruchami učenia. Ak by sme tu DIC-ko nemali, peniaze by sme nedostali a naše deti by museli chodiť do Žiaru, alebo niekde inde," dodala s tým, že takto sa na celý problém pozerajú aj poslanci.