KREMNICA/ŽIAR NAD HRONOM. Novelu nariadenia vlády orozdeľovaní výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú v stredu prijala vláda, kritizujú centrá voľného času na celom Slovensku. Výrazne totiž mení systém ich financovania.
O viac ako dve tretiny menej peňazí
Kým doteraz dostávali mestá a obce príspevok na záujmové vzdelávanie detí podľa počtu detí prihlásených v krúžkoch centier voľného času a v školských strediskách záujmovej činnosti, ponovom ich budú dostávať na základe počtu detí vo veku od 5 do 14 rokov s trvalým pobytom na ich území. Koeficient, ktorým sa peniaze prerozdeľujú každému dieťaťu, okrem toho vláda znížila zo súčasných 3,6 na 1,1. Centrá tak prídu o viac ako dve tretiny svojich zdrojov.
Kremnickí poslanci vyzvali vládu na zmenu
Riaditeľ Centra voľného času Cvrček v Kremnici Alfréd Haško si myslí, že vláda v tomto prípade rozhodlanekvalifikovane. „Na väčšinu centier, či už je ich zriaďovateľom samospráva alebo súkromná inštitúcia, to bude mať likvidačný dopad. Nám konkrétne od budúceho roka peniaze vystačia akurát na vykurovanie budovy. Ja aj ostatní si budeme môcť dať výpovede," reagoval na nariadenie vlády.
Tá pri svojom rozhodovaní argumentovala, že niektoré zariadenia doterajší systém financovania zneužívali. „V posledných rokoch najmä súkromné centrá, ktoré rástli ako huby po daždi, zneužili existujúci systém. Nebola dostatočná možnosť kontrolovať ich činnosť a ani účasť detí na ich aktivitách," okomentoval postup centier, ktorých krúžky navštevovali na papieri tisícky detí, aj keď v meste, či obci ich žilo len niekoľko stoviek. „Namiesto toho, aby vláda potrestala vinníkov, ktorí trčia z radu úplne jasne, dala nás všetkých do jedného vreca," dodal.
Kremnickí poslanci sa ešte v stredu uzniesli na tom, že zmeny predstavujú pre centrá voľného času riziko ich zániku a vyzvali vládu, aby prijaté nariadenie prehodnotila.
Gáfriková: Doplatia na to talentované deti
Riaditeľka žiarskeho Centra voľného času Helena Gáfriková sa podobne ako Haško domnieva, že vláda prichádza s likvidačnou politikou. Okrem toho podľa nej stále nie je jasné, ako sa nariadenie odrazí v ďalšej legislatíve. „Nevieme, ako a či nám budú refundovať náklady okolité obce, z ktorých k nám budú deti dochádzať," podotkla. To, že štát nepotrestal iba konkrétnych vinníkov, ktorí zneužívali súčasný systém, považuje za nespravodlivé. „Mal riešiť legislatívne diery a nepostupovať takto radikálne. Doplatia na to talentované deti, ktoré doteraz navštevovali viac krúžkov," vyjadrila svoje obavy.
V Žiari sa spoliehajú na pomoc mesta. Organizujú preň totiž aj akcie nad rámec svojej činnosti. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Mesto chce centrum v súčasnej podobe
Centrá voľného času sa podľa jej názoru budú musieť spoliehať na pomoc od zriaďovateľov. „Žiarska samospráva nám doteraz vychádzala v ústrety a dávala nám viac peňazí, ako bol oficiálny príspevok na dieťa. Často totiž organizujeme akcie, ktoré presahujú rámec bežných činností centra. Veríme, že mesto nám vyjde v ústrety aj teraz," povedala. Ak by sa tak nestalo, centrum by muselo znížiť počet zamestnancov, a tým pádom aj počet krúžkov.
Mesto sa zatiaľ k budúcemu pôsobeniu centra vyjadruje opatrne. „Zatiaľ nevieme odhadnúť konkrétne dopady nariadenia vlády. Každopádne však chceme, aby centrum voľného času mohlo aj ďalšie roky vykonávať aktivity v takej miere ako doteraz," uviedol hovorca mesta Martin Baláž.