Cestovateľ zo Žiaru: V krajine pamiatok hrozí za opitosť poprava

Irán má povesť krajiny nepriateľskej k cudzincom. Napriek tomu sa stal cieľom Žiarčana Radoslava Findríka. „Obraz nebezpečnej krajiny plnej hrdlorezov a fanatikov sme nevideli. Možno sme sa zle pozerali. A možno až príliš dobre," zhodnotil dojmy z exotick

Radoslav Findrík. Irán ho prekvapil.Radoslav Findrík. Irán ho prekvapil. (Zdroj: ARCHÍV (RF))

Irán má povesť krajiny nepriateľskej k cudzincom. Napriek tomu sa stal cestovateľským cieľom Žiarčana Radoslava Findríka a jeho troch kamarátov. „Obraz nebezpečnej krajiny plnej hrdlorezov a fanatikov sme nevideli. Možno sme sa zle pozerali. A možno až príliš dobre," zhodnotil dojmy z exotickej Perzie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ŽIAR NAD HRONOM. Nápad ísť do Iránu sa u Radoslava Findríka zrodil s plánom vystúpiť na jeho najvyššiu horu nazývanú Damavand (5671 m). Na Perzii ho však lákala aj predstava, že ju precestuje krížom krážom a na vlastné oči uvidí Persepolis, jednu z najznámejších archeologických lokalít.

SkryťVypnúť reklamu

Priateľskí Peržania sa chceli fotiť

Trojtýždňovej výprave, ktorú štyria Slováci absolvovali vlani, predchádzali klasické vybavovačky. „Kúpa leteniek a žiadosť o víza na iránskej ambasáde sídliacej vo Viedni," spomenul žiarsky cestovateľ dva základné kroky. Víza nakoniec dostali len pár dní pred odletom.

Smer Irán nabrali z pražského letiska Ruzyň. Nasledoval prestup v Moskve a potom pristátie v cieli. „Na prvý pohľad ide o drsnú krajinu, no bežná kriminalita tam neexistuje. Keďže za rôzne prehrešky hrozí previnilcom v Iráne aj trest smrti, domáci si veľa nedovoľujú. Pre turistov je to teda z tohto pohľadu bezpečné," tvrdí. „Skôr sme sa obávali nepokojov, ktoré tam v tom čase vyvolávali prezidentské voľby. Nakoniec to ale bolo v pohode," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Prekvapilo ich milé správanie sa ľudí na uliciach. „Pôsobili exoticky, ale oni nás vnímali ešte exotickejšie. Na každom kroku sa nám niekto zdravil." Mnohí muži sa s nimi chceli fotiť a často ich pristavovali s prosbou, či môžu pred objektívom zapózovať aj s ich manželkami. „V prvom rade sa odlišujeme farbou pleti, ktorú majú trošku tmavšiu. Nie sú to však Arabi, ale Peržania," zdôrazňuje. „Dorozumievali sme sa angličtinou. Niekedy sme ju kombinovali s perzštinou, pričom sme si pomáhali rukami a nohami," vysvetľuje. „Na krku sme nosili zavesené dve kartičky so základnými frázami v perzštine. Pripravil ich jeden z kamarátov, ktorý to pred cestou dostal za úlohu," uvedie na správnu mieru ich znalosť miestneho jazyka.

esfahán

Esfahán - perla Iránu a piknik na druhom najväčšom námestí sveta. FOTO: ARCHÍV (RF)

SkryťVypnúť reklamu

The woman in black is ready

Na vrchol Damavandu, ktorý si vytýčil za svoju métu, nakoniec Radoslav Findrík nevystúpil. Vo veľkých kŕčoch, spôsobených akútnymi črevnými problémami, zostal tesne pod ním. „Pil som chladenú vodu z krčahu. Zrejme nebola celkom čistá," vysvetľuje, čo mu privodilo komplikácie. „Nepomohli mi probiotiká, uhlie, ani žiadne iné lieky. V hrozných bolestiach som sa vyterigal do druhého výškového tábora, kde som povedal, že ďalej nejdem. Chalani pokračovali a ja som zostal ležať na zemi v jednej opustenej mešite. Plánoval som, že keď sa môj stav zlepší, ešte za nimi vybehnem. Nestalo sa tak." Večer ho okoloidúci pastieri varovali, že dole odchádza posledný terénny nákladiak a ak s nimi neodíde, bude tam musieť vydržať do rána. „Mal som pocit, že zomriem, naplno som halucinoval. Nechal som sa teda odviesť do zdravotného strediska. Lekár ma prehliadol, dal mi lieky a zmeral tlak," opisuje procedúry, ktorými musel prejsť. „Visela tam mucholapka, na zemi stovky múch a vo vzduchu ich lietali ďalšie tisícky," spomenie nemocničný obraz, ktorý mu utkvel v pamäti. „Ten doktor vôbec nehovoril anglicky a nikdy nezabudnem na vetu, ktorú mi tlmočil môj sprievodca. The woman in black is ready. Nechápal som, čo tým myslí. Až dovtedy, keď mi povedal, aby som si odhalil zadnú časť tela a ľahol si. Zrazu ku mne prišla žena celá v čiernom, len s priezorom na tvári. V rukách mala dve injekcie. Jednu mi vrazila do jednej, ďalšiu do druhej polovičky a bol som vyliečený," žartuje. Vzápätí spomenie výzor Iránčaniek. „Ženy sú tam pekné. Starajú sa o seba. Nosia vypasované nohavice, perfektný mejkap a krásne rámy okuliarov. To málo, čo môžu ukázať, sa snažia predviesť v tom najlepšom svetle," hovorí s tým, že šatky sú tam povinné. „Musia to rešpektovať aj turistky," pripomenie. „My sme tiež celý čas napriek horúčavám chodili v dlhých nohaviciach. Stále tam totiž existuje niečo ako mravnostná polícia."

Veľký diabol a Coca-cola

Irán je prešpikovaný kultúrnymi pamiatkami. Najviac však Radoslava zaujal Persepolis. „Mesto dobyté Alexandrom Veľkým bolo vrcholom našej cesty. Čistá antika. Mešity sú síce fajn, ale kachličky na každom kroku, všetko modré, to je priveľa. Antické stĺpy a sochy som bral ako príjemné spestrenie."

perzepolis

Persepolis. Brána národov v meste dobytom Alexandrom Veľkým.

Američanov vnímajú Iránčania ako veľkého diabla. „Ale napríklad ich nápoje, Coca-cola či Sprite, sú tam bežne dostupné. A v jednom stánku ma prekvapila vystavená kniha s veľkou fotkou Arnolda Schwarzenegera," hovorí so smiechom. To, že protiamerické nálady sú v Iráne dosť silné, potvrdzuje ďalší z jeho zážitkov. „Keď sme chceli ísť na bývalú americkú ambasádu, taxikár sa tváril, že nevie, o čom hovoríme. Tak sme po perzsky vysvetlili, že chceme ísť na ambasádu veľkého diabla. Potešilo ho to a ochotne nás tam odviezol." Celý múr veľvyslanectva, kde sa v roku 1979 počas iránskej revolúcie odohrala rukojemnícka dráma, je vraj popísaný protiamerickými heslami. „Bola tam ponurá atmosféra," podotkol.

ambasáda

Múr ambasády "veľkého diabla". V pozadí jedno z protiamerických hesiel.

Odtiaľ sa pobrali do mauzólea ajatolláha Chomejního. Jeho podobizeň figuruje aj na bankovkách iránskeho riálu. „Ceny sú tam oveľa nižšie ako u nás. Samozrejme, aj oveľa menej zarábajú," spomenie ekonomické pomery. Čo sa miestnych špecialít týka, typická je tam ryža, pečené mäso, grilované paradajky a k tomu surová cibuľa. Národným jedlom je však niečo ako cícerová polievka s baraninou.

Alkohol je v Iráne zakázaný. Prísne dodržiavajú islamské právo šaríja. „Za opitosť odsudzujú na 25 palíc. Ak sa tento priestupok opakuje, hrozí väzenie a do tretice rovno poprava." V Iráne však dostať nealkoholické pivo s rôznymi príchuťami. „Napríklad citrónové, alebo broskyňové," uzatvára rozprávanie o jednej z najstarších krajín sveta.

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 743
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 374
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 428
  4. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 4 017
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 899
  6. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 3 676
  7. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 502
  8. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 3 208
  1. Marek Tocimák: Prelomenie
  2. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  3. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  4. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  5. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  6. Martin Bača: Bola si to ty...
  7. Martin Zielosko: Ripley
  8. Tibor Šmál: Ako chirurg potreboval chirurga. Je bezpečnosť pri práci lekárov dostatočná!?
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 934
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 771
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 491
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 083
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 101
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 630
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 12 693
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 378
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Odstavený od dopravy bol aj Kunešov.


TASR

Je to tak, spevák legendárnej kapely SCORPIONS úspešne absolvoval operáciu chrbtice a dnes je plný sily a teší sa na koncertovanie.


Advertorial


Kaštieľ kedysi slúžil ako pevnosť.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Marek Tocimák: Prelomenie
  2. Michal Ježek: Nedeľný príhovor súdruha Blahu
  3. Ondřej Havelka: Buddhistický festival v himálajském klášteře Lamayuru nabízí ASMR vibe AF
  4. Viktor Pamula: Pozvánka na protest
  5. Michaela Vaníková Svoboda: Základy ľudštiny, časť prvá
  6. Martin Bača: Bola si to ty...
  7. Martin Zielosko: Ripley
  8. Tibor Šmál: Ako chirurg potreboval chirurga. Je bezpečnosť pri práci lekárov dostatočná!?
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 108 934
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 771
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 491
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 083
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 101
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 630
  7. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 12 693
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 378
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu