Článok pokračuje pod video reklamou
ŽIAR NAD HRONOM. Po soche Žiarskych hutníkov zmizlo v uplynulých dňoch z Námestia Matice slovenskej 16 stromov a krov. Nahradiť by ich mala budova polyfunkčného centra s kaviarňou a malými predajňami, ktorú na mieste už niekoľko rokov plánuje súkromný investor. Mesto mu na tento zámer najskôr prenajalo a potom predalo pozemky v najužšom centre.
Úrad: Stromy boli staré a poškodené
Viaceré ihličnaté stromy boli podľa odboru životného prostredia žiarskeho mestského úradu, ktorý výrub povolil, prestarnuté a nevykazovali estetickú ani funkčnú hodnotu zodpovedajúcu budúcemu vzhľadu centrálnej zóny. Tá sa má do konca roka za európske peniaze zmeniť na moderný park. Smreky aj prevažná časť borievok boli podľa vyjadrenia úradníkov okrem toho poškodené roztočom.
Po soche Žiarski hutníci (Rodina) zmizli z námestie aj stromy.
Spoločnosť Delta trade ZH so sídlom v Bratislave má namiesto odstránených drevín vysadiť 60 kusov jarabiny vtáčej v inej časti mesta, konkrétne pozdĺž Ulice A. Dubčeka. „Priamo v centre musí zabezpečiť 24 mobilných kvetináčov a 132 krov a trvaliek," doplnil hovorca mesta Martin Baláž.
Odborník: Nie je to ideálne obdobie na výrub
„Tých stromov mi je ľúto, roky tvorili súčasť námestia. Nové budú rásť roky a my ich už asi nezažijeme," povedal dôchodca Richard, ktorý v tejto časti Žiaru býva. Počas vypilovania si všimol aj správanie vtákov, ktoré na námestí hniezdia. „Najmä strnádky, ktoré som tu často pozoroval, vyplašene poletovali." Vtáky spoločne s hmyzom boli podľa neho v tomto čase závislé na stromoch, ktoré v uplynulých dňoch z Námestia Matice slovenskej zmizli.
„Výruby sa robia po celý rok. Toto obdobie však na ne z hľadiska ochrany prírody nie je ideálne. Oveľa vhodnejšie by bolo obdobie vegetačného pokoja, teda jar alebo jeseň," povedal dendrológ Ivan Lukáčik z Technickej univerzity vo Zvolene.
Vypília aj ďalšie
Výruby by mali v nasledujúcich týždňoch pokračovať aj iných častiach námestia, v priestore medzi Domom kultúry a Hotelom Luna. Tie sú už súčasťou projektu revitalizácie centrálnej zóny, na ktorý mesto získalo 1,6 milióna eur z eurofondov. Podľa zástupcov samosprávy, ale aj autorov návrhu z piešťanskej spoločnosti AWE Atelier sa súčasné stromy do novej koncepcie centra nehodia. „Z pôvodných drevín tu ostane 19 kusov. Vyrúbe sa 24 stromov a niekoľko krov. Na ichmieste plánujeme vysadiť 139 kusov nových stromov, 703 krov a 1518 kusov trvaliek a cibuľovín," spresnil rozsah zmien Martin Baláž.
Nová centrálna zóna vytlačí z námestia takmer všetky pôvodné dreviny. FOTO: IVA ZIGOVÁ