BZENICA. Trhliny na prístupovej ceste a niekoľko poškodených hrobov. Taký je v súčasnosti stav cintorína v Bzenici v žiarskom okrese. "Počas uplynulých dní došlo v tejto časti obce k zosuvu pôdy, ktorý sa postupne rozširoval," potvrdil starosta Jozef Dekýš s tým, že podobná udalosť zasiahla dedinu pred štyridsiatimi rokmi.
Bzenický starosta Jozef Dekýš (vpravo) sumarizuje škody.
Škody zatiaľ odstraňovať nebudú
Starosta sa obáva ďalších škôd. Riešenie problému zatiaľ nepozná. "Dnes sa na to boli pozrieť ľudia z obvodného úradu životného prostredia aj z krízového štábu. Stav pohybov pôdy bude zrejme musieť posúdiť odborník zo sekcie geológie ministerstva životného prostredia," povedal Dekýš. Kým sa tak nestane, obec má zviazané ruky. "Opravy a fixácie bez odborného posúdenia by mohli byť zbytočné, prípadne by situáciu mohli ešte zhoršiť," dodal.
Za zosuvom sú silné dažde
Príčinou zosuvu boli podľa hydrogeológa Jozefa Páleníka, ktorý bol priamo na mieste, výdatné zrážky v uplynulom období. Za normálnych okolností podľa jeho slov prší v lokalite oveľa menej. "Tentokrát tu však len v máji spadlo viac ako 200 milimetrov zrážok. Keďže táto časť krajiny patrí k zosuvovým územiam, v kombinácii so zlými geologickými podmienkami, došlo k pohybu pôdy," povedal. "Voda nasiakla do zeme a vytvorila skašovatenú vrstvu, ktorá sa skĺzla po spodnom ílovitom podklade," vysvetlil. Ak by v nasledujúcich dňoch opäť pršalo, súčasný zosuv sa podľa neho môže rozširovať a ohroziť ďalšie hroby.
Na mieste odporúča prieskumné vrty, ktoré by určili hĺbku, v ktorej k rozdeleniu vrstiev došlo. "Ďalší postup bude vychádzať z konkrétnych zistení."
K podobnému zosuvu došlo v Bzenici aj pred štyridsiatimi rokmi.
S podobnými problémami sa Páleník stretáva vo svojej praxi často a do budúcna by odporúčal zakotviť v zákone povinnosť dokladať k žiadosti o stavebné povolenie nielen statický posudok, ale aj závery inžiniersko-geologického prieskumu. "Zabránilo by sa tak mnohým haváriám."
Obec si bude musieť poradiť sama
Ohrozený cintorín si dnes prezrel aj Štefan Stripaj, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia žiarskeho obvodného úradu. Keďže zosuv neohrozuje ľudské životy, len obecný majetok, súčasný stav podľa jeho vyjadrenia nespĺňa podmienky na vyhlásenie mimoriadnej situácie. "To znamená, že všetko je v kompetencii obce. Po posúdení odborníkmi zo sekcie geológie ministerstva životného prostredia bude musieť samospráva hľadať finančné zdroje na stabilizáciu svahu a sanáciu škôd," uviedol.