ŠTIAVNICKÉ BANE. Na asi trojmetrovom drevenom monumente sú zaznamenané všetky dôležité dejinné udalosti spojené s obcou a tiež vzácne stredoveké objekty, ktoré sú dodnes centrom záujmu návštevníkov.
Dielo vytvorilo desať rezbárov, absolventov kurzu z neďalekého Kolpingovho domu, ktorý od roku 2007 spravuje združenie Kolpingovo dielo na Slovensku (KDS). Kurz podporila bavorská vláda.
Podľa národnej sekretárky KDS Margity Markovej jedným z cieľov vytvorenia takéhoto domu bolo nadviazať na tradíciu Katolíckych tovarišských spolkov, ktoré boli na území bývalého Uhorska od roku 1855 veľmi populárne. Vandrujúci tovariši a remeselníci z celého Uhorska sa v druhej polovici 19. storočia dostávali na svojich potulkách za prácou do kontaktu s myšlienkami katolíckeho kňaza Adolpha Kolpinga a po návrate ich šírili aj doma. "Boli to na svoju dobu prevratné myšlienky, ktoré ďaleko predbiehali svoju dobu," uviedla.
Dnešné odhalenie diela bolo súčasťou VII. rezbárskych dní, za ktorými stojí predchádzajúce i súčasné vedenie obce. "Rezbárske dni sú zároveň poctou nášmu niekdajšiemu farárovi Jozefovi Záhorovi, ktorý pred asi 120 rokmi založil na Piargu remeselný podnik, v ktorom väčšinou zamestnával baníkov, ktorí prichádzali v dôsledku útlmu baníckej činnosti o prácu," povedal starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl.
Ako uviedla historička Mária Čelková, Záhora bol na našom území už v druhej polovici 19. storočia zakladateľom prvých sociálnych podnikov a v čase najväčšieho rozkvetu zamestnával v Štiavnických Baniach asi 400 ľudí.