Mladí umelci sa rozhodli vrátiť život do centra Banskej Štiavnice. Historické námestie, na ktorom bežne parkujú desiatky áut, zmenili na niekoľko hodín na priestor stretávania ľudí.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Piknik na Trojici - podujatie, ktoré spojilo umelcov, trhovníkov, náhodných návštevníkov aj obyvateľov mesta. Prostredníctvom neho sa rozhodli členovia občianskeho združenia Štokovec, ktoré od vlani rozvíja svoje kultúrne aktivity v priestoroch banskoštiavnickej železničnej stanice, upozorniť na nevyužitý potenciál Námestia svätej Trojice priamo v historickom centre.
Namiesto petície piknik
„Na facebooku sme objavili staré fotografie, na ktorých vidno, ako kedysi žilo trhom. K tomu sa pridala debata obyvateľov mesta o tom, že dnes pripomína skôr parkovisko, čo si podľa nás nezaslúži. Nakoniec z toho vzišla otázka, či sa s tým nedá niečo urobiť," povedala o nápade zorganizovať Piknik na Trojici Zuzana Bodnárová zo združenia Štokovec.
Myšlienka „občianskeho happeningu", ako podujatie nazvala, nadviazala aj na diskusiu o pešej zóne v historickej zóne, ktorá v Banskej Štiavnici trvá už roky. Samospráva však takéto riešenie zatiaľ odmieta.
„Povedali sme si, v poriadku, spíšme petíciu za pešiu zónu, no to by nič nezmenilo na tom, že z centra sa vytratil život. Preto sme sa rozhodli pre letnú akciu, ktorá má ľuďom ukázať, že Námestie svätej Trojice je priestor, ktorý sa dá využívať a užívať," vysvetlila a dodala, že víkendové „susedské stretnutie" sa z hľadiska návštevnosti vydarilo. Na námestí ľudia grilovali, hrali šach, počúvali hudbu či autorské čítanie z najnovšej knihy Moniky Kompaníkovej. K pohode podľa organizátorov prispievala aj atmosféra tradičného trhu s domácimi výrobkami, tvorivé dielne a premietanie animovaných filmov pre deti.
Pešia zóna na skúšku
Ako predávajúci sa na námestí v stánku s vínom objavil aj banskoštiavnický primátor Pavol Balžanka. Ten názor, že Námestie svätej Trojice slúži v uplynulých rokoch najmä ako výhodne položené parkovisko v strede mesta, vyvracia. „Áno, je to aj priestor pre zaparkovanie, veď áut za posledné roky pribúda, no nielen to. V budúcnosti sa budeme túto praktickú funkciu námestia snažiť skombinovať s jeho využívaním ako miesta pre stretávanie a spoločenský život ľudí," Piknik na Trojici označil za prvý z pokusov, ktorý mal ukázať, či by časť námestia mohla v budúcnosti fungovať ako pešia zóna. „Rozhodne tu však nevznikne zo dňa na deň," dodal.
Množstvo ľudí, ktorí počas dňa do centra prichádzali, Balžanku prekvapilo. „Otázne je, či by to tak bolo, aj keby sa tu podobné aktivity diali pravidelne. V mnohých európskych metropolách existujú rôzne trhy, rybie, zeleninové a podobne. Ak sa ukáže, že o niečo podobné je v meste reálny záujem, možno námestie skutočne pre autá uzavrieme, ale to ukáže až čas a skúsenosť."
Dôchodca: Skutočný život sa stráca
Do Štiavnice prišla na výlet spoločne s rodinou aj Patrícia z Bratislavy. Na Piknik na Trojici zablúdili náhodne. „Neprišli sme konkrétne na toto podujatie. Zdá sa nám však celkom fajn. Vládne tu príjemná uvoľnená atmosféra," zhodnotila.
Dôchodcu Júliusa z Banskej Štiavnice priviedla na trojičné námestie zvedavosť. Chcel vedieť, čo mladí umelci akciou zamýšľajú. „Teší ma ich aktivita aj to, že čerpajú zo starých vecí, ktoré tu kedysi existovali. Ja si pamätám, keď bolo námestie samý obchod. Teraz sa síce domy opravujú, no skutočný život sa stráca," myslí si.
Banskú Štiavnicu si obľúbil aj karikaturista denníka SME Martin „Shooty" Šútovec. „Zhodou okolností tu mám viac kamarátov ako v iných slovenských mestách. Takže, keď potrebujem vypadnúť z Bratislavy, je to jediná voľba." Dúfa, že jeho priateľom zo Štokovca sa podobnými podujatiami podarí oživiť centrum Štiavnice. „No keďže pre zorganizovanie niečoho takého museli prísť ľudia odinakiaľ ako Sväťo (Svätopluk Mikyta - jeden zo zakladajúcich členov o.z. Štokovec - pozn. red.), rozmýšľam nad tým, ako sa to dotýka domorodcov, ak nerátam tých pár miestnych, ktorých vidno na všetkých akciách," povedal.
Obnovenie trhoviska v centre a s ním aj návrat Štiavničanov do tejto turistami vyhľadávanej časti mesta považujú predajcovia za dobrý nápad.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Marcelu Nemcovú, ktorá predávala vo svojom stánku zeleninu a ovocie, oslovili organizátori Pikniku na Trojici. S produktmi z rodinnej biofarmy naň prišla z Devičian v levickom okrese. „Určite by bolo dobré, keby sa sem trh vrátil. Pristavilo sa tu viacero starých ľudí, ktorí sa potešili, že sa tu predáva zelenina a ovocie ako voľakedy," Pravidelné trhy na trojičnom námestí by privítala. „Štiavnica je od nás vzdialená 25 kilometrov, takže by pre nás určite bola zaujímavá a chodievali by sme na ne."
Námestie svätej Trojice je podľa Tomáša Lazara z internetového antikvariatik.sk nádherným priestorom, ktorý však parkujúce autá postupne ničia. „Ak ich dostaneme preč a namiesto nich sem budú prúdiť ľudia, bude to oveľa lepšie." Myslí si, že Štiavnici chýba logické centrum, ktoré má väčšina miest. „Miesto, kde sa združujú a stretávajú miestni aj turisti, a to by mohlo vzniknúť práve na Trojici," tvrdí. Pri príležitosti pikniku vyšiel s tovarom, starými knihami, len niekoľko metrov zo svojho kamenného obchodu. Ten sídli práve na trojičnom námestí, kde je v súčasnosti jednou z mála predajní.