KREMNICKÉ BANE/PRENČOV. Takmer šesťdesiat detí sa počas piatkovej búrky nachádzalo v budove školy, kde sa venovali hrám a záľubám.
Skončil v bazéne
„Bola hustá hmla, takú som ešte nezažil," hovorí jeden z chlapcov, ktorý je v ozdravovni na trojtýždňovom pobyte. „Počuli sme pískanie vetra, aj to, keď blesk udrel do toho stromu," pridali sa ďalší dvaja. Samotný prírodný úkaz však na vlastné oči nevideli. „Na obhorený strom sme sa išli pozrieť, keď už bolo po všetkom."
Blesk udrel do tohto stromu.
Majiteľ neďalekej chaty údajne prirovnal silný vietor k tornádu či vzdušnému víru. Živel zvalil jeden z mohutných stromov do bazéna ozdravovne. „Našťastie. Keby spadol na opačnú stranu, zasiahol by hlavnú budovu a tá by to asi nevydržala," povedala službukonajúca zdravotná sestra.
Keby strom spadol na opačnú stranu, zasiahol by hlavnú budovu ozdravovne.
Vietor bral škridle zo striech
V čase búrky sa v hlavnej budove nachádzala upratovačka, ktorú vyčíňanie počasia poriadne vystrašilo. „Bola hrozná tma a vetrisko. Išla som zavrieť okno a videla som, ako sa kývajú stromy. Zrazu jeden z nich s veľkým rámusom spadol," opisuje nebezpečnú situáciu. „Keby sme na oknách nemali mreže, ktoré ho zabrzdili, schytala by som to," povedala.
Upratovačku zachránili mreže.
Búrka po sebe zanechala spúšť. Jasným dôkazom toho, že v areáli ozdravovne „úradoval" blesk, je pozostatok obhoreného stromu. Ďalší mohutný ihličnan už síce z bazéna odstránili, no napriek tomu si v ňom deti tak skoro nezaplávajú. Voda totiž ešte stále nie je taká číra ako predtým.
Vietor spôsoboval ťažkosti aj obyvateľom obce Prenčov v banskoštiavnickom okrese, kde polámal niekoľko stromov a bral so sebou plechové časti striech aj škridle.
Silné búrky lámu rekordy. Čakajú nás zrejme ďalšie extrémy
Počasie sa zbláznilo. Zhodujú sa na tom bežní ľudia aj odborníci. Pracovníčka planetária, ktorá roky pozoruje meteorologické ukazovatele v Žiari nad Hronom, upozorňuje aj na riziko tornád.
ŽIAR NAD HRONOM. Odborná pracovníčka žiarskeho planetária Anna Beňová, ktorá má na starosti tunajšiu meteorologickú stanicu, si podobné počasie, ako pretrváva uplynulé mesiace, vo svojej kariére nepamätá. „Rozhodne sa prietrže mračien s takouto intenzitou doteraz nikdy neobjavovali tak často," povedala a dodala, že zatiaľ posledné dni s extrémnym počasím, počas ktorých napadlo viac ako 50 milimetrov zrážok, sú od seba vzdialené len dva týždne. „Dvadsiateho júla napršalo 54 milimetrov za päťdesiat minút, pričom jeden milimeter zrážok je jeden liter na meter štvorcový. To už možno charakterizovať ako prívalový dážď, keďže mesačný priemer je dvadsať až tridsať milimetrov zrážok. V utorok, 3. augusta, dokonca spadlo viac ako 57 milimetrov za pomerne krátky čas," upresnila.
Poslednú prietrž mračien, ktorá by sa silou vyrovnala tým tohtoročným, má v záznamoch v roku 2002.
Na mimoriadne počasie si podľa nej budeme musieť na Slovensku zvyknúť. „V Poľsku, Česku, ale aj u nás v Tatrách sa už objavili tornáda, teda veterné víry, ktoré boli predtým typické napríklad pre USA a v našich zemepisných šírkach sa nevyskytovali. Časom sa zrejme stanú bežnejšími," upozornila.(iva)
Autor: ešte