NOVÁ BAŇA. Starohutská Národná prírodná pamiatka patrí k najkrajším a najmohutnejším vodopádom stredoslovenských vulkanitov. Jeho päťmetrový spád vody láka počas celého roka množstvo turistov. Od cestnej komunikácie je vzdialený len 300 metrov, čiže je ľahko dostupný. Počas našej krátkej návštevy tohto zákutia sme stretli niekoľko turistov, čo svedčí o jeho obľúbenosti. Nevýhodou je azda len chýbajúce parkovisko pre autá.
Veľká rozloha
K vodopádu prichádzajú aj zahraniční návštevníci. „Takže je smutné vidieť ho tak zanedbaný a zarastený, nehovoriac o ceste cez Starú Hutu. Po ňu a od nej je cesta zaplátaná, ale v dedine ani ťuk," uviedol Peter z Novej Bane.
Vodopád je súčasťou náučného chodníka Vojšín, ktorý sa nachádza medzi Starou Hutou a Malou Lehotou. „Rozloha mesta je 60 kilometrov štvorcových. Technické služby majú problém pokosiť to, čo je v centre. Neviem si predstaviť, že by sme mali obkášať ešte aj vodopád. Veď by to bol zásah do prírody," povedala novobanská primátorka Anna Miháliková. „Nemyslím si, že je to tam zanedbané," podotkla. „Chceli sme tam osadiť dve lavičky," reagovala na skultúrnenie prostredia v okolí vodopádu. „Ale po skúsenostiach, čo sa s nimi deje na iných miestach, sme od tej myšlienky ustúpili."
Pribudli penzióny
Okolie Novej Bane je lákadlom najmä vďaka prírodným krásam. Je častým cieľom cykloturistiky a podľa primátorky odtiaľ ľudia odchádzajú spokojní. „Za ostatné roky sa tu veľmi zlepšila situácia s ubytovacími kapacitami. Kedysi sme s tým mali problém, bol tu len jeden penzión. Nedávno nejaké pribudli, ďalšie možnosti ubytovania sú v lokalitách na Tajchu a Hrabinách. Istou alternatívou je aj ubytovanie na súkromí," vysvetlila.
Mnohí turisti vraj do mesta prichádzajú koncom septembra a začiatkom októbra. „V čase, keď je Kostol narodenia Panny Márie vyzdobený ovocím. Ide vlastne o vďakyvzdanie za úrodu, ktoré sa koná pravidelne v poslednú septembrovú nedeľu. Chodia sem vtedy plné autobusy ľudí z rôznych kútov Slovenska," hovorí. „V zime sa tu dá zase lyžovať. V časti Drozdovo máme vlek a upravovaný svah. Robíme tam dokonca aj svadby pod holým nebom."
Návštevníci vyhľadávajú tiež Pohronské múzeum, v ktorom je veľkou atrakciou maketa Potterovho stroja. Anglický mechanik skonštruoval „ohňový stroj" práve v Novej Bani a odštartoval tak éru pary. Išlo o prvý takýto stroj v Európe.