Poľovníci si každoročne volia Hájnikovu ženu a súťažia o naj bradu

Dni sv. Huberta navštívili tisícky ľudí. Od poľovníckych slávností ich neodradilo ani sobotňajšie upršané počasie. Súťaže hádzania flinty do žita, Hájnikova žena či vábenie zveri mali teda početnú divácku kulisu.

Do Svätého Antona prišli poľovníci zo všetkých kútov Slovenska.Do Svätého Antona prišli poľovníci zo všetkých kútov Slovenska. (Zdroj: EVA ŠTENCLOVÁ)


SVÄTÝ ANTON. To, že v obci sa niečo deje, prezrádzali kolóny áut, ktoré popri ceste parkovali až po Banskú Štiavnicu. Aj to je dôkaz toho, že Dni sv. Huberta nie sú slávnosťami len pre poľovníkov, ale pre širokú verejnosť a všetkých, ktorí majú radi prírodu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Načreli do histórie

Už 20. ročník poľovníckych slávností so sebou priniesol niekoľko noviniek. K jednej z nich patrila Hubertovská kvapka krvi, prostredníctvom ktorej mohli darcovia pomôcť všetkým, ktorí vzácnu tekutinu potrebujú najviac. Ako však informovala Monika Arvajová, hovorkyňa Múzea vo Svätom Antone, celé slávnosti sa niesli v duchu 90. výročia organizovaného poľovníctva na Slovensku. Aj preto prvýkrát v histórii tohto podujatia rozšírili program na tri dni. „Predtým sme začínali vždy v sobotu, no tento ročník sme piatok vyčlenili pre odbornú verejnosť," povedala. „Chceli sme si tak uctiť všetkých, ktorí s nami spolupracovali celých dvadsať rokov," vysvetlila.
V piatok sa teda slávnosti začali odborným seminárom s päťdesiatimi účastníkmi. Konal sa v čerstvo zrekonštruovanej budove barokovej sýpky, ktorú verejnosti sprístupnili práve v tento deň. „Načreli sme aj do histórie, keď sme si vypočuli prednášku docenta Pavla Zdychu o sv. Hubertovi, Diane a patrónoch poľovníctva," spomenula Arvajová prednáškový príspevok jedného z hostí. „V rámci tohto seminára bol vypracovaný aj zborník, ktorý sa slávnostne krstil," pripomenula.

SkryťVypnúť reklamu

Miestny kaštieľ zažil cez víkend nápor návštevníkov.

Unikátne trofeje

Ďalšou novinkou Dní sv. Huberta bolo otvorenie Siene úcty a slávy poľovníctva na Slovensku. Ako prvé osobnosti v nej uviedli Jána Červíka, teda zakladateľa a prvého predsedu Loveckého ochranného spolku pre Slovensko a Kolomana Slimáka, nestora slovenskej poľovníckej kynológie.
Výstava Atraktívne poľovnícke trofeje ponúkla očiam zvedavcov unikátne jelenie, srnčie, muflónie a danielie slovenské či maďarské rekordy. „Je sprístupnená len počas týchto dní, pretože ide o veľmi vzácne trofeje, ktoré sme si na dlhšie zapožičať nemohli," povedala.

Frekventovaný vchod. Nápisy na dverách hovoria za všetko.

Vo Svätom Antone privítali na poľovníckych dňoch aj zahraničných hostí. „Sú tu ľudia z Ministerstva zemědělství Českej republiky, prezidenti srbského, rumunského či poľského poľovníckeho zväzu. Zastúpenie tu mala aj Maďarská poľovnícka komora," vymenovala návštevy z cudziny. „Vlastne už by sa dalo povedať, že Celoslovenské slávnosti Dni sv. Huberta sa stávajú medzinárodným stretnutím najvyšších predstaviteľov poľovníctva."

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské a maďarské unikátne trofeje.

Benevolentné kritériá

Počas Dní sv. Huberta si podľa hovorkyne Múzea vo Svätom Antone mohli prísť na svoje dámy, páni, aj deti. „Pre tie sme v parku pripravili Poľovnícky chodník. Tam si môžu preveriť svoje schopnosti rozpoznávania stromov, rastlín a zveri," povedala. „Máme však aj obdobu súťaže miss, teda o najsympatickejšiu poľovníčku pod názvom Hájnikova žena." Tento rok sa ňou stala obhajkyňa vlaňajšieho titulu Eva Jevčinová z Bardejova. „V kritériách sme dosť benevolentní. Žena môže mať od 0 do 99 rokov a ľubovoľné miery. Podmienkou je štýlové poľovnícke oblečenie, no nemusí byť zelené," vysvetlila Arvajová.
Medzi atraktívne súťaže patrí tiež Naj brada, z ktorej si odniesol víťazstvo Miroslav Brezovský z Kežmarku. „Hlavnými porotkyňami sú dámy z banskoštiavnických kaderníctiev," spomenula naslovovzaté odborníčky. „Okrem najdlhšej brady odovzdávame aj cenu za bradu malú, ale fajn či sexi bradu. Myslím však, že uznanie by získali aj poľovníci s takým týždňovým strniskom. Určite by si u našich porotkýň dokázali získať sympatie, veď odovzdávame aj takzvanú cenu za lobistickú bradu či cenu útechy," odkázala všetkým poľovníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Na nádvorí kaštieľa sa konal hlavný program.

Pár kvapiek ich neodradí

Svoje umenie predviedli návštevníkom na nádvorí kaštieľa aj špičkoví vábiči jeleňov, srnčej, diviačej a dravej zveri. Putovný pohár Hubertlovu - Halali v rámci Majstrovstiev Slovenska vo vábení jeleňov nakoniec získal Michal Ondrejko z Pribyliny.
Podujatie vyvrcholilo v nedeľu Svätohubertskou omšou so slávnostným sprievodom. Študenti v lesníckych a poľovníckych uniformách na čele sprievodu niesli na nosidlách uloveného jeleňa. Nasledovali ďalšie obetné dary a za nimi kráčali kušiari, lukostrelci, lesníci a takisto hostia z rôznych kútov sveta.
Dni sv. Huberta tento rok síce nezaznamenali rekordnú návštevnosť, no nenechalo si ich ujsť približne osemtisíc ľudí. „Pán Boh zaplať aj za to," podotkla Arvajová. „Poľovníci sú zvyknutí chodiť do prírody za každého počasia. Pár kvapiek z neba ich predsa neodradí."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 15 276
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 053
  3. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 4 804
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 532
  5. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 867
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 3 717
  7. Plátené tašky a opakované použitie 3 332
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 3 028
  1. Viktor Pamula: Prínosy členstva v NATO- výklad a výťah z knihy
  2. Miroslav Kollár: Prečo nechce pravica stavať premiéra?
  3. Štefan Šturdzík: Špinavosti v PPA a ich bagatelizovanie.
  4. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  5. Dagmar Szabó: Čo sa deje po odobratí dieťaťa v zahraničí?
  6. Milan Resutík: NA ZAČIATOK
  7. Marian Filčík: Konečné riešenie kultúrno-etickej otázky
  8. Dušan Piršel: Zdravotníctvo sa má dobre – len zdravie občanov je na tom horšie.
  1. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 246
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 12 739
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 921
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 11 893
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 905
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 7 033
  7. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 5 497
  8. Rastislav Puchala: Ficov budapeštiansky pride 4 704
  1. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  2. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  3. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  4. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  5. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  7. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  8. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Pracovníci dokončili aj nástupište v zastávke Tekovská Breznica a železničný spodok medzi Hronským Beňadikom a Novou Baňou.

Rekonštrukcia trate ide podľa plánu.


Radi by ste si „štrngli“ s priateľmi na oslave, no alkohol nie je vaša ideálna voľba?


Už o pár dní začne Myjava opäť po roku ožívať ľudovými tradíciami, hudbou, tancom, spevom, remeslami a dobrou náladou.


Vo všetkých slovenských regiónoch vstúpili v polovici decembra do platnosti rozsiahle zmeny v železničnej doprave. Tie sa pozitívne prejavujú na spokojnosti cestujúcich. Ukázal to prieskum agentúry Go4insight za prvý štvrťrok 2025.


  1. Viktor Pamula: Prínosy členstva v NATO- výklad a výťah z knihy
  2. Miroslav Kollár: Prečo nechce pravica stavať premiéra?
  3. Štefan Šturdzík: Špinavosti v PPA a ich bagatelizovanie.
  4. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  5. Dagmar Szabó: Čo sa deje po odobratí dieťaťa v zahraničí?
  6. Milan Resutík: NA ZAČIATOK
  7. Marian Filčík: Konečné riešenie kultúrno-etickej otázky
  8. Dušan Piršel: Zdravotníctvo sa má dobre – len zdravie občanov je na tom horšie.
  1. Jozef Varga: Dvoje kruhy pod očami, bledý ako stena, aj takto dnes vyzerá Fico... 25 246
  2. Marcel Rebro: Sexuálne násilie Červenej armády pri oslobodzovaní Európy 12 739
  3. Jozef Černek: Sprevádzal som Putinovcov – keď zistili, že ich kamoši z Maďarska chcú obsadiť aj Slovensko, stíchli 11 921
  4. Ivan Čáni: Tibor Gašpar a oni – učebnicový „vzor“ morálky, čestnosti, spravodlivosti. 11 893
  5. Ján Valchár: Ukrajinský darček na ruský deň detí (alebo ako spáliť ruskú flotilu zo záhradného domčeka) 10 905
  6. Martin Fronk: Zabudnuté kúpele ožili: Ako dobrovoľníci premenili ruinu na lesný raj 7 033
  7. Rado Surovka: Judáš vstal z mŕtvych a podal ruku Ficovi 5 497
  8. Rastislav Puchala: Ficov budapeštiansky pride 4 704
  1. Věra Tepličková: Viete, kto sú Machaláni?
  2. Radko Mačuha: Bože, asi preto, že je to vzácne?
  3. Věra Tepličková: Keď Eštok nevie, čí je, Danko chce mať pokoj na ceste za stolicou a Fico hrá vabank...
  4. Radko Mačuha: Demilitarizácia Ruska cez joystick.
  5. Radko Mačuha: Veď na východe nič nieje.
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinská komunita na Slovensku a dejiny kultúrnych väzieb
  7. Marcel Rebro: Deň detí bez otcov a s ruskými dronmi nad hlavou
  8. Věra Tepličková: Šok v Bratislave (voľné pokračovanie Šoku v Levoči)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu