Najväčším pokladom archívu v Štiavnici je Zlatá kniha banícka

Staré pečatidlá, perá, mapy a iné dokumenty videli počas dňa otvorených dverí v štátnom banskom archíve stovky ľudí.

Štátny ústredný banský archív sídli v centre Banskej Štiavnice.Štátny ústredný banský archív sídli v centre Banskej Štiavnice. (Zdroj: EVA ŠTENCLOVÁ)

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Štátny ústredný banský archív otvoril svoje dvere širokej verejnosti. Po vlaňajšku, keď takýto deň vyvolal počas Salamandra veľký záujem, sa tak stalo druhýkrát.

Hneď po vstupe do budovy mohli návštevníci vidieť písacie potreby od ich vzniku až po súčasnosť. Nechýbali ukážky papyrusu, pergamenu či originálnych dokumentov. O niečo ďalej mali možnosť poskladať puzzle s historickým motívom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Staré pečate

Za úspešné dokončenie celého obrázku čakala odmena v podobe odznaku s banským námetom. Veľkú pozornosť však pútali dokumenty z baníctva, hutníctva či vodného hospodárstva, ktoré si ľudia mohli dať ozdobiť starým pečatidlom.

SkryťVypnúť reklamu

„Je z polovice 19. storočia, používal ho Hlavný komorsko-grófsky úrad," povedala pracovníčka archívu, ktorá práve ohňom roztápala vínovočervený vosk. Ďalšiu, o niečo menšia sa kedysi nachádzala v učtárni tohto úradu.

Suvenír so starodávnou pečaťou mohol získať každý, kto si niektorý z dokumentov s hlavičkou banského archívu obkreslil na presvetlovacom stole.

Pozornosť vyvolával tiež najväčší skener na Slovensku, ktorým digitalizujú mapy, ale aj študenti Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho prepisujúci dokumenty švabachom. „Napísanie riadku mi trvá približne pol hodinu," povedal jeden z nich.

Presvetlovací stôl.

Študenti píšuci švabachom.

Sídlia na zlatej žile

Štátny archív sa môže pochváliť aj novým erbom. „V heraldickom registri nám ho zaevidovali pred mesiacom. Samozrejme, figuruje na ňom banícky motív," povedala Elena Kašiarová, riaditeľka Štátneho ústredného banského archívu.

SkryťVypnúť reklamu

Vzápätí našu pozornosť upriamila na budovu, v ktorej sídlia. „Sprístupnili sme aj pivničné priestory, kde sme pre deti pripravili zábavu formou hľadania zlatého pokladu. Tento meštiansky dom totiž stojí na žile Špitaler, hlavnej zlatej žile v Banskej Štiavnici," vysvetlila.

V podzemí sa nachádza tiež vodná hladina studne, ktorá je vybudovaná vo dvore. „Je v nej pitná voda. Naši zamestnanci ju návštevníkom nalievajú s prívlastkom živá či omladzovacia," hovorí s úsmevom.

Tento rok pripravil banskoštiavnický archív aj vydanie knihy Banícka a hutnícka minulosť Slovenska v kartografických pamiatkach. „Je tam zaradených viac ako 120 dokumentov a časť z nich sme dnes vystavili." Túto publikáciu bežne v predaji nenájdete, no záujemcovia si ju môžu kúpiť práve v archíve.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľka archívu, Elena Kašiarová, s čerstvo vydanou publikáciou.

Pamäť sveta Unesco

Medzi najvzácnejšie patrí v Štátnom ústrednom banskom archíve zbierka banských máp Hlavného komorsko-grófskeho úradu. „V roku 2007 bola zaradená do registra Pamäť sveta Unesco. Je teda súčasťou najvzácnejšieho dokumentárneho dedičstva ľudstva, ktoré treba zvlášť ochraňovať," pripomenula.

„Tie mapy dokumentujú obdobie od 17. až do 20. storočia," podotkla. Následne spomenula ďalšiu vzácnosť, ktorá sa skrýva v banskoštiavnickom archíve. Je ňou Zlatá kniha banícka z roku 1764.

„Vznikla v rámci prípravy na návštevy budúcich cisárov Jozefa a Leopolda. Obsahuje opis, aj zobrazenia, všetkých významných banských či hutníckych objektov. V dnešný deň je otvorená práve na zobrazení zariadenia Kremnickej mincovne," povedala.

Z tohto obdobia poznáme aj Denník princa Leopolda, ktorý si z jedenásťdňovej cesty po stredoslovenských banských mestách robil zápisky a kresby.

Tento denník sa nachádza vo Viedni, no vďaka bývalému riaditeľovi štátneho banského archívu, Jozefovi Vozárovi, majú knihu s originálnym prepisom, prekladom a vysvetlivkami aj v Banskej Štiavnici.

Staré mapy zaujali.

Biele rukavičky

K veľkým vzácnostiam, ktoré sa v archíve skrývajú, patrí tiež záznam o prvom použití pušného prachu v baníctve. „Je z februára 1627. Do rakúskych a nemeckých končín sa to šírilo práve odtiaľto," vysvetľuje riaditeľka.

„Máme tu mnohé cenné dokumenty, ktoré tak na prvý pohľad nevyzerajú. Archívnym dokumentom sa však stávajú vtedy, keď sú zaujímavé formou zhotovenia, obsahom, alebo človekom, ktorý ho napísal. Je tam viacero pohľadov na to, prečo sú hodné zachovania pre ďalšie generácie."

Stredoveké písomnosti, do roku 1526, by sa v origináloch nemali predkladať. „Majú zvýšenú ochranu," podotkla.

„Pri mnohých mapách dávame bádateľom aj biele plátenné rukavičky. Počas ich prezerania sú totiž náchylní určité body ukazovať prstom, teda ich viac chytajú. Preto máme v študovni aj dozor, ktorý dohliada na šetrné zaobchádzanie s dokumentmi," uzavrela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 058
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 10 617
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 562
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 878
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 5 413
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 107
  7. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 590
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 762
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Práce v kaštieli potrvajú do roku 2026.

Práce na kaštieli napredujú.


Obľúbený výletný vlak pripravujú na letnú prevádzku. Na trať sa vráti opäť v júni.


Hostí obslúžia zdravotne znevýhodnení klienti DSS.


TASR 1

Cítia krivdu a nespravodlivosť.


4

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu