Staré banské odkalisko na Hornou Vsou sledujú dodnes. V roku 1971 sa jeho hrádza pretrhla a zaplavila obec bielym kalom. Situácia bola podobná, aj keď nie až taká dramatická ako v maďarskej Ajke.
HORNÁ VES. Dedinka v blízkosti Kremnice doplatila v 70. rokoch minulého storočia na to, že tesne nad ňou ukladali na odkalisko odpad z banskej činnosti. S maďarskou Ajkou má spoločné to, že domami a záhradami sa 4. augusta doslova prehnala smršť.
Na rozdiel od maďarskej obce mala voda s obsahom kalu bielu farbu a po jej opadnutí sa vytváral v záhradách biely prášok. Zlato sa v tom čase dobývalo kyanidovým spôsobom, takže najväčšie obavy boli nielen z tejto jedovatej látky, ale tiež z obsahu ťažkých kovov.
„ Pretrhnutie hrádze odkaliska spôsobila prudká prietrž mračien, ktorá postupne priniesla dve prívalové vlny," spomína si jeden z pamätníkov. Nad obcou sa nachádzali tri odkaliská a voda sa postupne prelievala z jedného do druhého. Spodné odkalisko už nápor vodnej masy nevydržalo a voda s kalmi sa valila na obec. Zo záhrad nesmeli ľudia v tom roku nič konzumovať a niektorí radšej plodiny nesadili ani v nasledujúcich rokoch.
Zvyšky odkaliska sa nad obcou nachádzajú dodnes, ide o pozostatok starej banskej činnosti.
Rozbory, ktoré pred časom robilo hnutie Greenpeace ukázali, že aj desaťročia od ukončenia banskej činnosti je v odkalisku vysoký obsah ťažkých kovov. Inšpektorát životného prostredia, na ktorý sa s podnetom obrátili, konštatoval prekročenie povolených limitov niektorých látok pri vypúšťaní do odpadových vôd.
Na druhej strane však podľa inšpektorátu neprichádza k porušeniu stability hrádzí. Jej dná a svahy sú zabezpečené tesniacou geotextíliou.
Potvrdzuje to aj starostka obce Simona Holicová: „Staré odkalisko je priebežne monitorované zo strany Kremnickej banskej spoločnosti a Obvodného úradu životného prostredia. V súčasnosti ho považujeme za úplne bezpečné," povedala. Na stabilite odkaliska sa podľa nej negatívne nepodpísal ani mimoriadne daždivý rok.