ŽIAR NAD HRONOM. Aj týždenník MY pred niekoľkými mesiacmi priniesol príbeh dvojročnej Sašky Wágnerovej, ktorej pred viac ako rokom diagnostikovali neuroblastóm, zhubný nádor na nadobličke.
Vyšetrenia, pobyty v nemocnici a séria náročných chemoterapií, tým všetkým si muselo dievčatko prejsť. Keď sa Saškin zdravotný stav nezlepšoval, rodina sa rozhodla bojovať za ňu zo všetkých síl.
Slovenskí lekári si na operáciu, ktorá by z tela dieťaťa odstránila celý nádor, netrúfali. Saškini najbližší sa preto obrátili na odborníka v USA.
Na finančne náročnú operáciu, ktorá sama mala stáť 100-tisíc dolárov, si požičali, veľkou časťou však prispeli prostredníctvom zbierky ľudia z celého Slovenska.
Zbierka na liečbu Sašky pokračuje
V týchto dňoch sa malá Alexandra zotavuje v USA po náročnej operácii, ktorá sa uskutočnila v newyorskej klinike pod vedením lekára Michaela P. La Quagliu v auguste. Nádor sa počas nej podarilo vyoperovať celý, Saška však naďalej ostáva na pozorovaní.
„Má sa dobre, behá, hrá sa a učí sa po anglicky," píšu jej rodičia na internetovej stránke, kde sa o jej prípade možno dočítať viac.
Zbierka na liečbu dievčatka stále pokračuje, príbuzní však upozorňujú, že tí, ktorí chcú pomôcť, by mali kontaktovať priamo ich alebo využiť bankové spojenie na spomínanej webovej stránke nesúcej Saškine meno. „Za pomoc všetkým veľmi ďakujeme. Veľa to pre nás znamená," hovorí Saškin starý otec Vincent Wágner.
Vincent Wágner: Ide o podvodníčku
Počet ľudí, čo pomohli, pána Wágnera prekvapil, o to šokujúcejšie sa mu zdá, že sa nájdu aj takí, ktorí chcú z nešťastia Sašky a jej rodiny profitovať.
„V Žiari nad Hronom sa objavila podvodníčka, ktorá vyberá peniaze na Sašku. Ide o krátkovlasú blondínu vo veku približne päťdesiat rokov. Hovorí navyše, že má nepočujúce deti," charakterizoval ženu, ktorú stretli v meste už viacerí.
Šéf žiarskych mestských policajtov Vladimír Mališ radí každému, kto sa s podobným prípadom stretne, kontaktovať mestskú alebo štátnu políciu.
„Naše hliadky vykonávajú kontroly povolení všetkých, ktorí v meste robia zbierky. Musia mať na to povolenia od príslušných organizácií a úradov. Ak ich nemajú, hrozí im stíhanie," dodáva.