Sobota, 20. apríl, 2019 | Meniny má Marcel

Pozemok pod sociálne byty už mesto má, peniaze na výstavbu však chce od štátu

Mesto zvažuje výstavbu nízkoštandardného bývania pre obyvateľov osady Pod Kortínou. Peniaze zo svojho rozpočtu naň však použiť nehodlá.

Oliver Šarközi žije s rodinou v unimobunke.Oliver Šarközi žije s rodinou v unimobunke.(Zdroj: IVA ZIGOVÁ)

Ak prostriedky nezíska odinakiaľ, ľudí z tejto časti Žiaru chce vysťahovať.

ŽIAR NAD HRONOM. Početné rodiny žijúce v unimobunkách a chatrčiach, zlé hygienické podmienky a divoké skládky, ktoré hrozia epidémiami. Problémy, ktoré v žiarskej časti Pod Kortínou trvajú už roky.

Kým obyvatelia bytoviek, ktoré s osadou priamo susedia, upozorňovali v petícii spred viac ako roka na neporiadok, túlavé psy či fetujúcu mládež, osadníci sa sťažujú, že im nikto nepomáha. Od mesta chcú byty.

Urbár: Na našich pozemkoch sú nelegálne

V súčasnosti žije v tejto lokalite 407 ľudí, z toho 162 detí. Potvrdil to hovorca žiarskej samosprávy Martin Baláž.

„Ich počet sa však mení, lebo neustále migrujú. Náš odbor starostlivosti o obyvateľa spolupracuje s 96 tamojšími rodinami, dve rodiny spoluprácu odmietajú," upresnil.

Väčšina obyvateľov časti Pod Kortínou si svoje provizórne obydlia postavila na pozemkoch žiarskeho Urbárskeho a pasienkového spoločenstva.

„Niektorí z nich mali na začiatku platné nájomné zmluvy, no tie sme pred časom všetky vypovedali. Na našich pozemkoch sú momentálne osadníci nelegálne a ich príbytky sú čiernymi stavbami," informoval predseda Urbárskeho a pasienkového spoločenstva v Žiari nad Hronom Marek Rakovský.

Miesto na výstavbu bytoviek už majú

Osadníkom boli opakovane doručované výzvy na vypratanie nehnuteľností. „K ničomu to však neviedlo," vysvetlil Rakovský, prečo sa napokon s mestom zhodli na inom riešení.

Marek Rakovský. Predseda urbárskeho a pasienkového spoločenstva.

Tým by mala byť výstavba nízkoštandardných bytoviek. Urbár pre tento zámer ponúkol mestu pozemok.

„Ide zhruba o tisíc štvorcových metrov v tesnej blízkosti časti Pod Kortínou smerom na Farské lúky, ktoré môže mesto získať do nájmu na tridsať rokov za symbolickú cenu," objasnil predseda spoločenstva.

Zástupcovia samosprávy a urbárnici sa dohodli, že mesto pozemok na výstavbu využije v prípade, že sa mu na projekt podarí získať peniaze od štátu alebo z eurofondov.

„To, že mesto nemá v úmysle stavať podobné byty za vlastné, hovoríme už niekoľko rokov. Zatiaľ nevieme, z akých zdrojov budú prostriedky pochádzať, no je dobré, že pre prípad, keby sa nám ich podarilo získať, máme na výstavbu pripravený vhodný pozemok," povedal hovorca samosprávy.

Projekt riadeného bývania

O aký typ bytov by malo ísť, Baláž neupresnil. Povedal len, že pôjde o model riadeného bývania, kde budú musieť obyvatelia dodržiavať pravidlá občianskeho spolunažívania a pravidelne platiť nájom.

„Mal by tam pôsobiť minimálne jeden správca, ktorý by dohliadal na to, aby sa neničilo zariadenie a nedochádzalo k vandalizmu."

Ak štát peniaze nedá, osadu chcú vypratať

Samospráva a urbárnici však rátajú aj s radikálnejším riešením, ktoré príde na rad, ak sa na projekt kontrolovaného bývania nepodarí získať peniaze.

„Ak to štát nezafinancuje, mesto sa v spolupráci s ďalšími vlastníkmi pozemkov bude musieť s osadou rázne vysporiadať jej zrušením," povedal hovorca samosprávy.

„V krajnom prípade vyhotovíme právnu analýzu a využijeme všetky dostupné právne prostriedky. Podáme trestné oznámenia alebo žaloby na vypratanie nehnuteľností," doplnil predseda urbárskeho a pasienkového spoločenstva.

Obyvateľ osady: Bez roboty sme hotoví

Ľudia z časti Pod Kortínou chcú od budúceho primátora lepšie podmienky pre život. Z kandidátov na šéfa samosprávy sa v osade zatiaľ ukázal len jeden, rozdával šatstvo.

ŽIAR NAD HRONOM. Mnohí z ľudí, ktorí v osade žijú, nemajú v Žiari trvalý pobyt a tvrdia, že sú len na návšteve u príbuzných. Mnohí z tých, ktorí sú úradne potvrdenými Žiarčanmi, sa však voliť chystajú.

Problémy s odpadom a bývaním

„Voliť pôjdem. Nový primátor by to tu mal dať do poriadku, najmä cestu a dať nám sem kontajnery na smeti, aby sa tu takto nerozhadzovali. Nosia nám to sem aj ľudia odinakiaľ a potom je to všetko na nás," ukázala na kríky pri potoku doslova obsypané odpadom jedna z miestnych obyvateliek. Svoje meno zverejniť nechcela.

Mladá mamička Naďa Kováčová, ktorá s ďalšími piatimi príbuznými obýva dve malé chatky, zatiaľ nevie, koho bude voliť, svoj hlas však využiť chce. Myslí si, že v osade sa ešte do volieb ukážu aj kandidáti na primátora, záujem o rómske hlasy podľa nej majú všetci.

„Aj teraz v nedeľu tu bol jeden z nich, Maceják. Rozdával šaty z dodávky. Budúci primátor by nám mal dať byty, aby sme nebývali v takých chatrčiach. Sú tu aj Rómovia, čo by si platili nájom a chcú žiť ako normálni ľudia. Veď takto sa to nedá, najmä keď deti chodia do školy," vyjadrila sa.

Chcú lepšiu cestu a osvetlenie

Kandidáta, ktorý rozdával v osade oblečenie, si všimli aj Ľudovít Šarközi a jeho družka Brigita Hurtová. „Hej, bol tu, ale nikto nás na nič nepresviedčal, len doniesol šaty, niektorí si vzali, ale my nie," povedal Ľudovít Šarközi. Ten spoločne s rodinou postupne zveľaďuje murovanú záhradnú chatku, ktorú pred časom kúpili.

„Nemáme tu vlastnú vodu ani elektrinu, platíme záhradkárskemu spoločenstvu, radšej by sme si to platili sami. Sú tu rôzne úniky a my potom doplácame na iných," sťažuje sa jeho družka. Od budúceho vedenia mesta preto chcú, aby im pomohlo vyriešiť tento problém a zabezpečilo do osady lepšiu cestu aj s verejným osvetlením. Voliť vraj pôjdu, na rozhodnutie, ktorého z kandidátov, však majú podľa vlastných slov do 27. novembra času dosť.

Osadník: Musíme sa prispôsobiť

Voliť sa chystá aj Oliver Šarközi. „Veď tu už jeden z nich bol, rozdával šaty, ale to boli staré, niektorí si vybrali, ale ja som tam nebol, len čo ľudia hovorili," spomenul a dodal, že on už si z kandidátov vybral. „Bol som na jeho vystúpení v kine. Vypočul som si ho a verím, že pre nás dačo spraví. Lebo doteraz sa nikto nestaral," myslí si.

Chce, aby v budúcnosti bolo pre Rómov viac práce a aby nemuseli bývať, tak ako bývajú. „Bez roboty sme hotoví, viete, ako to je. Ale aj my sa musíme prispôsobiť normálnemu životu a sami chcieť zmenu." Lepšie bývanie, hygienické podmienky, či kontajnery, to všetko by podľa neho ľuďom v osade veľmi pomohlo.
(iva)

Kandidáti na primátora sa zhodujú, že sociálne byty stavať treba

Na to, ako vnímajú žiarsku časť Pod Kortínou kandidáti na primátora mesta, sme sa opýtali priamo ich. Vo svojich odpovediach hovoria aj o riešeniach, ktoré chcú v budúcnosti ponúknuť.

IVAN ČERNAJ (nezávislý) - Určite ju považujem za problémovú, a to z hľadiska neprispôsobivých obyvateľov. Do Žiaru nám prišlo veľa týchto ľudí z okolitých miest a obcí. Zákon je totiž taký, že k trvalému pobytu sa môže prihlásiť ktokoľvek, aj keď nemá zabezpečené bývanie. Keďže Pod Kortínou žijú ľudia neoprávnene v čiernych stavbách, nemajú tam vytvorené podmienky.

Je to však problém celého Slovenska. Štát by mal preto vytvoriť komplexnú koncepciu, ako ho riešiť, a nielen prispievať na čiastkové akcie a projekty organizácií, ktoré sa týmto ľuďom akože venujú. Ale je to naozaj len akože, lebo tí, ktorým majú pomôcť, sa potom vracajú do pôvodného prostredia. Áno, potrebujú lepšie bývať, no ja odmietam takéto bývanie financovať z mestského rozpočtu. Ak štát vyčlení prostriedky na sociálne byty, samospráva mu môže byť partnerom. Podmienkou je, aby takéto bývanie bolo riadené. Obyvatelia by museli platiť všetky poplatky, museli by sa slušne správať, nedevastovať byty. Ak však štát peniaze na takýto projekt neposkytne, osada bude musieť zmiznúť.

NADEŽDA HUDECOVÁ (nezávislá) - Považujem ju za veľmi problémovú a nedá sa pred týmto problémom zakrývať si oči. Ten tu existuje a narastá od doby, ako sa predali domy, v ktorých súčasní obyvatelia Kortíny bývali. Žiaľ, nikto z kompetentných tento problém neriešil a nerieši, preto prerástol až do súčasných rozmerov.

Rómska otázka je celospoločenský problém, preto zo strany zodpovedných treba robiť aktívne opatrenia. Bývanie a vzdelávanie sú základom pre integráciu všetkých Rómov, nielen tých Pod Kortínou, vytvoríme tak podmienky pre rozvoj ich osobností a hlavne rozvoj zručností - pracovných návykov. Je potrebné zabezpečiť dostatok rómskych asistentov na základných školách.

Nájomné byty pre občanov, ktorí sú v núdzi, sú veľmi potrebné. Byty pre obyvateľov Kortíny sú rovnako potrebné, ale tie by sme nemali stavať my, ale by si ich mali postaviť oni sami, aby si ich vedeli vážiť a nie devastovať. Malo by ísť o nájomné byty nižšieho štandardu.

LADISLAV KUKOLÍK (koalícia Smer SD a SNS) - Je to najviac problémová časť mesta. Väčšina ľudí tu žije v chudobe a v podmienkach, ktoré nevyhovujú základným hygienickým a sociálnym štandardom.K problémom patria čierne skládky, zvýšená kriminalita, prostitúcia, fetovanie, túlavé psy, potkany. Títo ľudia si zaslúžia dôstojnejší život. Na druhej strane je nevyhnuté, aby sa o to aj sami pričinili. Treba však rešpektovať špecifickú mentalitu tejto skupiny.

Riešenia by mali vznikať na úrovni vlády v spolupráci so župami, samosprávami, ale aj so samotnými Rómami a tretím sektorom. Zriadil by som komunitné centrum s aktivitami nielen pre občanov Kortíny. V spolupráci s miestnymi podnikateľmi by som hľadal možnosti, ako im ponúknuť prácu. Pri vzdelávaní sú dôležité nulté ročníky, asistenti učiteľov a podobne. Som za výstavbu nájomných bytov, a to nielen nižšieho štandardu, za peniaze od štátu alebo z grantov EÚ. Je však dôležité nájsť pre ne vhodnú lokalitu, Kortína je totiž záplavovou oblasťou. V prípade neprispôsobivých občanov by však muselo ísť o systém riadeného bývania.

ŠTEFAN MACEJÁK (koalícia SDKÚ-DS a SaS) - Je to časť mesta, kde sa dlhodobo vyskytujú problémy a situáciu je potrebné riešiť. Problematiku chcem riešiť tak, aby boli všetci obyvatelia, aj Rómovia, aj väčšina spokojní. Existujú možnosti v rámci eurofondov, ktoré možno využiť na projekty vzdelávania a následného zapojenia takýchto ľudí do pracovného procesu s cieľom ich zaradenia do bežného života.

Čo sa týka sociálnej bytovej otázky, tú v súčasnosti nie je možné riešiť cez eurofondy, mesto by ju preto malo riešiť v spolupráci so Štátnym fondom rozvoja bývania. To však závisí od toho, ako bude tento fond v blízkej budúcnosti nastavený a či bude počítať aj s financovaním takýchto projektov. Každopádne presadzujem stavanie ubytovania pre všetkých sociálne slabých obyvateľov, aj pre mladé rodiny v Žiari a pre rómsku komunitu. Výsledným efektom by mal byť zánik osady Pod Kortínou.

PETER SLÁDEČEK (nezávislý) - Áno, považujem ju za viac ako problémovú a som presvedčený, že nereagovať včas na vyskytnutý problém bola chyba. Nezáujem zainteresovaných spôsobil, že behom relatívne krátkej doby, sa počty týchto obyvateľov navýšili a tento trend pokračuje. Je preto nutné otvoriť diskusiu, zainteresovať do problému všetky inštitúcie, nielen na komunálnej úrovni.

Deti treba formovať a učiť základným návykom už v predškolskom veku. Uvedomujem si ale, že v podmienkach, v ktorých sa nachádzajú je to nemožné, a preto sa pripájam k názoru, že potrebujeme zahájiť výstavbu nízkonákladových sociálnych ubytovní, ktoré by zabezpečovali základné životné a hygienické potreby. Na výstavbe by sa však mali ľudia z Pod Kortíny sami podieľať. V týchto zariadeniach treba vytvoriť komunitné centrá a učebne, vyškoliť rómskych asistentov, ktorí budú pôsobiť priamo v rómskom prostredí, aby vedeli ľudí pochopiť. K určeniu lokality tejto výstavby by sa však malo pristupovať citlivo a mala by k nemu viesť verejná diskusia.

PAVEL TROKŠIAR (nezávislý) - Časť Pod Kortínou považujem za veľký a ťažko riešiteľný problém, ktorý treba rozdeliť na niekoľko častí. Našou povinnosťou je zabezpečiť vzdelávanie rómskych detí a základnú zdravotnú starostlivosť, aspoň pre tie malé deti. Oni sa na tento svet nepýtali a nemôžu za nečinnosť svojich rodičov. Je to celoeurópsky problém, ktorý treba riešiť na tej najvyššej úrovni, na úrovni Európskeho parlamentu.

Čo sa týka výstavby bytov, postaviť ich je jedna vec. Druhá vec je, kto poskytne financie na stavbu týchto bytov. A ďalšia vec, akým spôsobom užívatelia týchto bytov budú hradiť nájom. Lebo keď budú bez finančného príjmu, ťažko uveriť, že nespadnú do toho istého „bahna". Ja by som to skúsil so stavebnými obytnými kontajnermi. Nie je to nič nedôstojné, práve naopak. V zahraničí sú takto vybudované kompletné študentské domovy.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 4. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 9. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Bim Challenge 2019
 3. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 4. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 5. Grilovacia sezóna je zahájená!
 6. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 7. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 8. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 9. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 10. Kúzlo pravidelného investovania
 1. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 22 760
 2. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 9 377
 3. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 8 944
 4. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 7 824
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 789
 6. Idete stavať dom? Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť 5 581
 7. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 4 479
 8. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 114
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 609
 10. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 336

Hlavné správy z MY Žiar

Žiarčana (36) obvinili pre drogy (+ POLICAJNÉ VIDEO)

Obvinený je stíhaný aj za inú trestnú činnosť.

Ilustračné foto.

Záhada auta na brehu Hrona: Ženu polícia vypátrala živú

Udalosť, ktorá vzbudila mnohé otázky, má prekvapivý záver.

Takto polícia našla auto Miriam Martišovej.
Slovenský obranca Interu Milan Škriniar (vpravo) a hráč Atalanty Berat Djimsiti v súboji o loptu.
PREČO ČÍTATE MY?

Aj tréner Pohronia číta MY: Hľadá šport aj novinky z regiónu

Rastislav Urgela je pravidelným čitateľom týždenníky MY Noviny Žiarskej kotliny.

Rastislav Urgela, tréner FK Pohronie.

Na Vínšpacírke padne nový rekord, sabrážovať sa bude prosecco Mareka Hamšíka

Banskobystrické námestie je vždy v poslednú aprílovú sobotu dejiskom, kde sa prekonávajú slovenské rekordy.

Vlaňajší rekord.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Liptovská Mara ukázala základy zatopených domov

Raz do roka sa dá Liptovská Mara zažiť inak.

V Nitre bude pravoslávny chrám, postavia ho na pilótach

Ani kúsok steny by nemal zostať biely. Duchovný sa už stretol s ikonopiscom zo Srbska.

Blackwater mal vzduch v hrudníku. Rodine o zdravotnom stave radšej nepovedal všetko

Takých fanúšikov ako v Nitre nikde nezažil. Sú veľkou časťou našich úspechov za tie roky, vraví kanadský hokejista.

Vybrali SME

Už ste čítali?