KREMNICA. V auguste zvolali vodári prostredníctvom oznamu obyvateľov štyroch bytových spoločenstiev na Ulici ČSA na spoločné stretnutie.
„Vedľajší dom totiž už rok podmývala voda a zistilo sa, že majú poruchu na potrubí. Rozhodli sa teda, že musia vymeniť vodovodný trakt popri našich domoch," hovorí predsedníčka Spoločenstva vlastníkov bytov Pod lipami Ľubica Négerová.
Nákladná záležitosť
Začiatkom septembra našli na dverách obyvatelia Pod lipami ďalší oznam. Do 14. dňa v mesiaci, teda v krátkom čase, si mali dať vybudovať za vlastné peniaze vodomernú šachtu.
„Keďže každý byt má funkčný vodomer, odmietli sme. Veď je to nákladná záležitosť," pokračuje.
Každá z domácností má funkčný vodomer a za vodu pravidelne platí. Zmeny, ktoré od nich vodári chcú, odmietajú.
„Okrem toho, z praktického hľadiska nám vyhovuje, že faktúry chodia každému zvlášť a výdavky na vodu nemusíme vypočítavať z jednej spoločnej. Takto každý vie, koľko spotrebuje," vysvetľuje.
„V pivničných priestoroch máme päť preskúšaných vodomerov, ktoré slúžia na meranie spotreby v štyroch bytoch. Ďalší je v práčovni. Kedykoľvek nás oslovia, prístup k meračom im umožníme, teda zákon neporušujeme," tvrdí.
Zároveň poukáže na to, že keď na oznam reagovali predsedovia bytových spoločenstiev dvoch vedľajších domov, v zákazníckom centre im povedali, že vybudovanie šachty potrebné nie je.
„V prvej etape sa nám snažili vnútiť aj myšlienku, že kolmé prípojky smerom k domom si budeme musieť zainvestovať my, lebo sú našim majetkom. To však nie je možné, lebo keď sme v roku 1995 od mesta tieto domy odkupovali, patrilo k nim len pol metra pozemku okolo nich. Žiadne inžinierske siete sme od nikoho nepreberali," tvrdí.
„Ak by nám dokázali, že prípojka je naša a v zlom stave, zainvestovali by sme do nej. Potom však od toho upustili," povedala. Prípojky vraj nakoniec vodári vykopali na svoje náklady a takisto osadili rúry.
Právo monopolu?
V polovici septembra prišiel od Veolie bytovému spoločenstvu v poradí už tretí oznam. „V prípade, že do 30. septembra nebude vlastníkom nehnuteľnosti zrealizovaná šachta, dôjde k prerušeniu dodávky vody podľa zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách," píše sa v ňom.
„Odpovedali sme stanoviskom, ktoré sme dali na vedomie Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, aj mestu."
Uviedli v ňom napríklad, že oprava havarijného stavu verejného vodovodného potrubia nie je dôvodom, aby si bytové spoločenstvo malo na vlastné náklady vybudovať, kúpiť a osadiť vodomernú šachtu, v ktorej si Veolia chce bez ich súhlasu osadiť iba jedno nové meradlo a im následne odobrať päť funkčných vodomerov.
„Akým právom by ste nás chceli odpojiť od zdroja pitnej vody? Právom monopolu?" pýtali sa.
Takisto pripomenuli, že riadne a načas platia za vodné, stočné, aj zrážkovú vodu. Napriek tomu im od nich prišla začiatkom novembra cenová ponuka na dodávku a napojenie vodomernej šachty. „Stálo by nás to zhruba 600 eur," podotkla.
Ponuku odmietli, no ostatné tri bytovky nakoniec šachtu podľa požiadaviek vodárov vybudovali. Podľa Ľubice Négerovej sa jednoducho zľakli, že naozaj zostanú bez pitnej vody.
„Nám jej dodávku v pondelok, teda 15. novembra, prerušili," povedala. Sťažnosť v tejto súvislosti poslala aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Momentálne si vodu zabezpečujú od príbuzných v bandaskách. „Ja si ju napríklad dovážam z rodičovského domu."
Pretrvávajúce poruchy
Hovorkyňa Veolie, Slavomíra Vogelová, povedala, že na Ulici ČSA pristúpili k oprave z dôvodu pretrvávajúcich porúch na 70-ročnom kovovom potrubí, ktoré sa stalo nefunkčným.
„Po dokončení opravy dôjde k znefunkčneniu starého potrubia. Vodovodná prípojka pre spoločenstvo Pod lipami má zhruba 3 metre. Rozvody pod budovou a v nej, ktoré sú a vždy boli majetkom majiteľa nehnuteľnosti (teraz bytového spoločenstva), sú z nevyhovujúceho materiálu. Preto je nutné vybudovať vodomernú šachtu," tvrdí s tým, že vlastníkom vodovodnej prípojky nie je Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť.
Tá podľa nej môže odberateľa odpojiť, ak jeho vodovodná prípojka nespĺňa technické požiadavky prevádzkovateľa vodovodu.
„Oprava potrubia sa týka šiestich nehnuteľností (dva rodinné domy a štyri štvorbytovky). Všetci to pochopili a spolupracujú, len bytové spoločenstvo Pod lipami nie," uzavrela s tým, že prepájanie potrubí sa má realizovať v 47. týždni.