Znovuzvolený starosta to odmieta.
JASTRABÁ. V Jastrabej vraj k urnám zvážali voličov odinakiaľ. Tí pritom mali mať trvalý pobyt v obci len krátko.
Oficiálna stránka Štatistického úradu Slovenskej republiky informuje, že kým v septembrovom referende registrovala obec 471 oprávnených voličov, v sobotňajších komunálnych voľbách to bolo až 524.
Za viac ako dva mesiace pribudli v obci desiatky voličov
"Prakticky za dva mesiace pribudlo v obci 53 voličov. K 1. novembru bol pritom zverejnený počet obyvateľov 561, čo pri takom vysokom počte voličov nesedí," povedal dnes Tomáš Mališ, ktorý v obci kandidoval na starostovský post ako nezávislý.
S počtom hlasov 152 skončil druhý za znovuzvoleným Vojtechom Sklenárom za koalíciu Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS, ktorý získal od voličov 226 hlasov. Tretím z kandidátov bol, rovnako nezávislý, Pavol Mojžiška, ktorému odovzdalo hlas 21 ľudí.
"V sobotu ma viacerí spoluobčania upozornili, že pred obecným úradom sa nachádza väčšia skupina Rómov aj Nerómov, ktorých v obci nikdy predtým nevideli. Do obce ich mali voziť odinakiaľ," uviedol Mališ, prečo nadobudol podozrenie, že došlo k ovplyvňovaniu volieb, k prihlasovaniu ľudí k trvalému pobytu na niektorých adresách v dedine, ku kupovaniu hlasov a zvážaniu ľudí k volebným urnám.
Hodlá sa obrátiť na generálnu prokuratúru
Okrskovej volebnej komisii v Jastrabej odovzdal ešte v deň konania volieb námietky, kde hovorí o svojich podozreniach, ale aj o tom, že staronový starosta Vojtech Sklenár mal rozvážať po dedine členov volebnej komisie s prenosnou urnou. "Čo podľa mňa tiež nie je štandardné," myslí si Mališ.
V najbližších dňoch sa hodlá obrátiť na generálnu prokuratúru aj na ústavný súd.
Keďže bol zvolený za poslanca obecného zastupiteľstva, kým sa to nepreverí, so starostom, ktorý podľa neho morálne zlyhal, spolupracovať nehodlá. "V zastupiteľstve máme s kolegami, s ktorými som viedol aj svoju predvolebnú kampaň, väčšinu. Takže je to patová situácia."
Podozrivo veľa ľudí na jednej adrese
To, že v obci volili aj ľudia, ktorí tam nežijú, potvrdil aj predseda okrskovej volebnej komisie v Jastrabej Andrej Šmid: "Volili aj desiatky ľudí, ktorých som v obci nikdy predtým nevidel. Viacerí sa nepreukázali občianskymi preukazmi, ale iba potvrdeniami o trvalom pobyte."
Na otázku, či sa v zozname voličov objavilo na niektorých adresách prihlásených podozrivo veľa voličov, odpovedal. "Áno, to som si všimol."
Potvrdil aj informáciu, že Sklenár šoféroval auto, v ktorom sa jazdilo k imobilným voličom s prenosnou urnou. "Ale to má zabezpečiť obec, takže sme starostu len upozornili, že by nemal vystupovať z auta. Či to tak bolo, neviem," vyjadril sa šéf volebnej komisie.
Sklenár: Voľby ovplyvňovali iní
Staronový starosta Vojtech Sklenár akékoľvek ovplyvňovanie volieb z jeho strany odmieta.
"Nič také sa nestalo. Môj protikandidát neprehral o päť hlasov, ale o 74. Okrem toho mám podozrenie, že k ovplyvňovaniu došlo práve z jeho strany, keďže so skupinou ďalších ľudí ovládli obecné zastupiteľstvo," zareagoval na tvrdenia svojho protikandidáta.
Námietky voči zákonnosti priebehu volieb v obci však oficiálnou cestou nepodal. "Máme indície, že ľudia chodili s lístkami, kde bolo napísané, koho majú voliť za poslancov. Sú to ale len domnienky, takže ďalší postup zvážime," dodal Sklenár.