Článok pokračuje pod video reklamou
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Staré mesto nemá kanalizáciu. Ľudia, ktorí v tejto lokalite bývajú, sú odkázaní na žumpy.
Stavby načierno
„Je síce pekné, že sme zaradení do UNESCO, ale bolo by dobré, keby sa už investovalo aj do tohto problému. V centrále mesta možno ani nevedia, ako je táto časť zanedbaná," povedal Vít Bujna z Bottovej ulice. „Na prerábanie nejakej kaviarne sa peniaze z európskeho fondu našli, ale na toto už nie," krúti hlavou.
Situácia bez kanalizácie podľa neho komplikuje život najmä rodinám s malými deťmi. „Veď koľko sa popri nich naperie, nehovoriac o tom, ako často musia používať toalety," pokračuje.
„My sme len dvaja a žumpu musím vyčistiť dvakrát do roka. Keď však máme väčšiu návštevu, už to pociťujem," hovorí.
Zároveň spomenie fakt, že väčšie rodiny musia čistiť žumpu štyri, možno päťkrát do roka. Záleží od jej veľkosti. Tvrdí, že niektorí problém s kanalizáciou riešili tak, že si vybudovali vlastnú, ale načierno.
Problémové septiky
„Pred revolúciou som bola členkou občianskeho výboru a problém s kanalizáciou v tejto časti som sa snažila riešiť. Aj sa mi to darilo, no kým došlo k realizácii, prišiel rok 1989 a peniaze už na nič neboli," hovorí Irena Balíková, ktorá býva na Úvoznej ulici.
„Odvtedy prešlo dvadsať rokov a nič sa nezmenilo," podotkla. Napriek tomu verí, že na budúci rok sa to konečne dá do poriadku.
Úvozná ulica. Jej obyvatelia veria, že v budúcom roku im kanalizáciu konečne vybudujú.
„Najväčší problém je v tom, že všade máme urobené septiky," myslí si. „Veľmi by sme privítali, aby sme to mohli odviezť, lebo kde to nakoniec odteká, nikto nevie," vysvetľuje. „Už sa o tom veľa hovorí, tak dúfam, že naozaj sa to spraví. Všetci tu na to veľmi čakáme," dodala.
Čakajú na odpoveď
Vedúca banskoštiavnického oddelenia výstavby, Adela Prefertusová, informovala, že hneď ako mesto získa potrebné finančné prostriedky, kanalizáciu v starej časti vybuduje.
„Projektová dokumentácia na ňu, ale aj celú úpravu priestranstiev v tejto lokalite, je spracovaná," povedala. Vlani sa vraj mesto v tejto súvislosti uchádzalo o podporu cez ministerstvo životného prostredia a eurofondy.
„Projekt bol však neúspešný a vyradili ho," podotkla. „Teraz ale vyšla opakovaná výzva a môžu sa podávať nové projekty. Po dohode so Stredoslovenskou vodárenskou spoločnosťou, teda už nie ako mesto, sme opäť požiadali o finančné prostriedky cez tento fond," hovorí.
Momentálne je to v štádiu postupovania. „Začiatkom roka by sme mali dostať z ministerstva odpoveď. Ak budeme úspešní, kanalizáciu v budúcom roku vybudujeme. S prácami by sa mohlo začať najskôr niekedy v máji."