ŽIAR NAD HRONOM. Ladislav Kukolík si myslí, že opakované hlasovanie poslancov o zvyšovaní dane zo stavieb slúžiacich na podnikanie z decembra minulého roka nebolo v súlade s rokovacím poriadkom zastupiteľstva.
Prokuratúra si vyžiadala podklady
Bývalý mestský poslanec za Smer SD a jeden z neúspešných kandidátov na post žiarskeho primátora v novembrových komunálnych voľbách podal preto podnet na Okresnú prokuratúru v Žiari nad Hronom. Tá má preskúmať zákonnosť postupu zastupiteľstva pri schvaľovaní zmien všeobecne záväzného nariadenia o miestnych daniach.
„Námestníčka okresnej prokuratúry si už vyžiadala potrebné podklady, po preskúmaní ktorých o predmetnom podnete rozhodne," potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Ivan Vozár.
Opakované hlasovanie
O zvýšení dane z priestorov slúžiacich na podnikateľské účely o viac ako dvadsať percent z pôvodných 3,65 eura za meter štvorcový za rok na 4, 4 eura hlasovali noví žiarski poslanci dvakrát.
Prvýkrát zmena nariadenia nezískala potrebnú podporu, no po tom, čo dve poslankyne reklamovali výsledok s tým, že ich hlasovacie zariadenia nefungovali, zastupiteľstvo hlasovalo druhýkrát. Po krátkej prestávke, počas ktorej sa poslanci, primátor Ivan Černaj (nezávislý) a niektorí zamestnanci mesta stretli mimo rokovacej miestnosti z dohľadu kamier a mikrofónov, sa chýbajúce dva hlasy našli a zvýšenie dane prešlo.
Kukolík je presvedčený, že aj nehlasovanie dvoch poslankýň bolo legitímnym prejavom ich vôle. „Následne dal primátor návrh na nové hlasovanie, pretože dve poslankyne zmenili svoje pôvodné rozhodnutie, ale to už je ich svedomie," píše vo svojom vyjadrení.
Kukolík: Je to nebezpečný precedens
Spôsob zmeny rozhodnutia zastupiteľov označuje bývalý mestský poslanec za neštandardný a netransparentný a hodnotí ho ako prejav arogancie moci vedenia mesta.
„Rokovací poriadok nepozná inštitút zmätočného hlasovania, a preto som presvedčený, že primátor nebol oprávnený vyhlásiť pôvodné hlasovanie za zmätočné. Podľa môjho názoru išlo o úmyselné a zmanipulované konanie, ktorého cieľom bolo zmeniť pôvodné rozhodnutie zastupiteľstva," tvrdí.
Takýto postup môže byť pritom podľa neho nebezpečným precedensom do budúcnosti. „Takýto model sa bude môcť využiť a zneužiť aj na zmenu iných rozhodnutí poslancov, ktoré nebudú vyhovovať vedeniu mesta."
Černaj obvinenia odmieta
Hovorca mesta Martin Baláž nám poskytol sprostredkovanú reakciu primátora Ivana Černaja, ktorý je momentálne v zahraničí. Ten za Kukolíkovou aktivitou vidí jeho neúspech vo voľbách.
„Odmietame takéto obvinenia. Neporušili sme žiadny zákon ani rokovací poriadok. V ňom sa píše, že poslanci o uznesení hlasujú jedenkrát, ak sa nerozhodnú inak. A to sa rozhodli, po tom, čo si nové hlasovanie sami odhlasovali," povedal.
Tvrdí, že jediným dôvodom vrátenia návrhu na opätovné schvaľovanie bolo, že technika nezaznamenala hlasovanie dvoch poslankýň, Kataríny Dekýšovej (SDKÚ-DS, SaS) a Moniky Balážovej (nezávislá), pričom práve prvá z nich opakovanie hlasovania navrhla.
To, že dva hlasy, ktoré chýbali k tomu, aby zvýšenie dane schválili hneď na prvý raz, sa našli za niekoľko minút mimo oficiálnej rokovacej miestnosti, primátor po decembrovom rokovaní zastupiteľstva komentovať nechcel. "Neviem posúdiť, či je to štandardné alebo nie. K tomu nemám čo povedať."