BANSKÁ ŠTIAVNICA. Deväť zo sedemnásť poslancov prejavilo svoj nesúhlas s možným menovaním za viceprimátora Dušana Lukačka (nezávislý) svojrázne. „Zelení", ako sa nazýva krídlo bývalého primátora Pavla Balžanku, na zastupiteľstvo síce prišli, no vzápätí oznámili, že sa na ňom nezúčastnia.
Nezložil poslanecký sľub
Koalícia poslancov za SDKÚ a KDH vyhlásila svoju nespokojnosť s menovaním Dušana Lukačku za viceprimátora hneď v úvode zasadnutia.
„Uvedomujeme si výsledky volieb a akceptujeme výraznú výhru pani primátorky," povedal jeden z deviatich poslancov Peter Mravec. „Chceme jej byť nápomocní pri rozvoji mesta tak, ako to bolo aj v nedávnej minulosti. Sme však unavení z neustáleho obviňovania nás z prospechárstva a vydierania," pokračoval. „Dodnes sa neobjavil ani jeden dôkaz týchto obvinení. Preto vyzývame všetkých šíriteľov týchto rečí z radov poslancov či rôznych politických strán, aby s ohováraniami skončili." Mravec v mene deviatich poslancov tvrdil, že právomoc primátora menovať svojho zástupcu si uvedomujú. „V záujme kontinuity a napredovaniu mesta sme boli presvedčení, že náš návrh primátorke na vymenovanie Juraja Čabáka za viceprimátora by mohol byť úspešný. Predpokladali sme, že keď ho predloží deväť poslancov, môže ho to spraviť priechodným. Ukázalo sa však, že zástupcovia poslancov koalície Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS a nezávislých sa nedokážu preniesť nad vlastné emócie a osobné záujmy. Preto sme náš návrh na poslednom stretnutí stiahli." Podľa „zelených" je plánované menovanie Lukačku za viceprimátora výsledkom dohôd ešte spred volieb a oni k nemu majú viacero výhrad. „Na ustanovujúcom mestskom zastupiteľstve nezložil poslanecký sľub," poukázali na jednu z nich. „Svedčí to o uprednostňovaní jeho osobných záujmov a o kalkulácii. Aby mohol zložiť zákonom predpísaný sľub, musel by ukončiť pracovný pomer vo funkcii náčelníka Mestskej polície v Banskej Štiavnici. A keďže istotu vo vymenovaní za viceprimátora nemal, sľub nezložil, aby náhodou nezostal bez zamestnania," dodal Mravec.
Babiaková: Nenechám sa vydierať
„Je smutné, že sa ocitáme v takejto situácii. Nech si ľudia sami urobia obraz o tom, aký som človek," reagoval po odchode poslancov Dušan Lukačko. „Veľmi dobre si spomínam, kto inicioval, aby som v roku 2008 išiel z poslaneckého postu pracovať do funkcie náčelníka mestskej polície," pokračoval. V súvislosti s jeho osobou si vraj zo strany mesta nepamätá žiadnu kritiku. „Zaráža ma, že práve Juraj Čabák, ktorý mi hovorieval, ako sa mu so mnou dobre spolupracuje, je medzi poslancami, ktorí sú za moje nevymenovanie do funkcie viceprimátora," povedal.
Juraj Čabák tvrdí, že Dušan Lukačko je najlepší náčelník Mestskej polície v Banskej Štiavnici od jej existencie. „Na túto funkciu má všetky predpoklady a vykonáva ju veľmi dobre. Za tým si stojím," nepoprel, že s jeho prácou bol spokojný. Na post viceprimátora však podľa neho vhodný nie je. „Preto, že kalkuloval a nezložil poslanecký sľub. Pravdepodobne ešte nemal istotu v súvislosti so svojím menovaním a jednoducho čakal," zdôvodnil svoj postoj.
Primátorka Nadežda Babiaková (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS) zaujala k situácii jednoznačné stanovisko. „Ja sa nenechám vydierať zo žiadnej politickej strany," povedala. „Vymenovanie môjho zástupcu mi umožňuje zákon," podotkla. „Ľudia nevolili poslancov pre ich politickú príslušnosť, ale ako osobnosti. Všetkým by nám malo ísť o plnenie úloh v prospech mesta a nie o funkciu či politikárčenie," myslí si.
Primátorka Nadežda Babiaková musela zastupiteľstvo rozpustiť.
Keďže zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné, primátorka ho rozpustila. Náhradný termín určila na 17. januára.
Poslanec Ivan Beňo: Kto nie je zelený, je čierny
Dvaja poslanci, Ľubomír Barák a Ivan Beňo, netajili po odchode svojich kolegov zo zastupiteľstva sklamanie.
„Toto isté sme mohli robiť aj v minulom volebnom období, keď sme boli piati nezávislí a štyria príslušníci politických strán. Pochopili sme však, že to nie je na dobro Banskej Štiavnice," reagoval po odchode deviatich kolegov zo zastupiteľstva Ľubomír Barák (nezávislý). „Hanbím sa za tých, ktorí to spravili. Som z toho sklamaný," pokračoval. „Vo mne to na štyri roky zanechá taký istý dojem, aký to zanechalo dnes. Bude problém s týmito ľuďmi spolupracovať, pretože ak nemáte rovnaký názor ako oni, tak idete proti nim a to je choré."
Ivan Beňo (Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS), ktorý je poslancom už sedemnásty rok tvrdí, že také niečo sa v štiavnickom zastupiteľstve ešte nestalo. „Toto je jednoducho sprosté vydieranie, ktoré nemá obdobu," myslí si. Podľa neho ten, kto v Banskej Štiavnici nie je zelený, je čierny. „Tu však nejde o strany, či sme zelení, alebo červení. Ide o to, aby sme robili v prospech ľudí, ktorí nám dali dôveru."
(ešte)