JASTRABÁ/JANOVA LEHOTA. V žiarskom okrese zaznamenal Ústavný súd Slovenskej republiky dva podnety na nezákonnosť a neústavnosť komunálnych volieb z 27. novembra.
Voličov v Jastrabej záhadne pribudlo
V Jastrabej hovorí neúspešný nezávislý kandidát na starostu Tomáš Mališ, ktorý skončil vo voľbách druhý, o podozrení zo zvážania voličov odinakiaľ. V obci pritom mali mať trvalý pobyt len krátko a viacerí z nich boli prihlásení na jednej adrese.
Oficiálna stránka Štatistického úradu Slovenskej republiky informuje, že kým v septembrovom referende registrovala obec 471 oprávnených voličov, v novembrových komunálnych voľbách do orgánov samospráv to bolo až 524.
„Prakticky za dva mesiace pribudlo v obci 53 voličov," povedal Mališ, ktorý z nezákonného postupu obviňuje staronového starostu Vojtecha Sklenára za koalíciu Smer-SD, SNS a ĽS-HZDS.
Sklenár obvinenia z ovplyvňovania volieb odmieta. „Nič také sa nestalo. Môj protikandidát neprehral o päť hlasov, ale o 74."
V Janovej Lehote mali ovplyvňovať dôchodcov
Voľby nemali byť bez problémov ani v Janovej Lehote. Podnet na ústavný súd podala predsedníčka tamojšej volebnej komisie Helena Legíňová.
Tvrdí, že zastupujúca riaditeľka v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Janovej Lehote, ktorého zriaďovateľom je obec, pri vypĺňaní hlasovacích lístkov pomáhala aj tým klientom, ktorí jej pomoc nepotrebovali. V podaní sa píše, že z celkového počtu 39 obyvateľov domova, ktorí majú trvalý pobyt v Janovej Lehote, pomáhala skoro všetkým. Krúžkovať mala vtedajšiu a zároveň súčasnú starostku Boženu Kováčovú za Smer SD a SNS.
„Bez opýtania sa voličov, koho chcú voliť, krúžkovala iba pani starostku a všetkých poslancov, ktorí boli navrhnutí ňou po ich vzájomnej dohode." Tým podľa sťažovateľky pomáhala pracovníčka domova staronovej starostke zmanipulovať voľby.
"Za všetkým, čo sa píše v podnete, si stojím," povedala Legíňová.
Ida Pittnerová, ktorá je dočasne poverená vedením domova, obvinenia sťažovateľky popiera. „Nie je to pravda. Pokojne sa opýtajte obyvateľov domova, či ich niekto ovplyvňoval," zareagovala.
Znovuzvolená starostka Božena Kováčová tvrdí, že o podaní na ústavnom súde sa dozvedela až od nás.
„Odmietam to. Doteraz som nepočula, že by sa niečo také v domove dialo. Nevidím dôvod, aby niekto tých približne tridsať ľudí ovplyvňoval, veď rozdiel medzi mnou a mojím protikandidátom bol viac ako 150 hlasov," uviedla. "Predsedníčka volebnej komisie bola pritom manželkou môjho protikandidáta, čo som už vtedy považovala za konflikt záujmov."
Súd má na rozhodnutie tri mesiace
Ďalšie dve sťažnosti na priebeh volieb pochádzajú z Banského Studenca a Štiavnických Baní v banskoštiavnickom okrese.
Ani o jednom zo štyroch podnetov z nášho regiónu zatiaľ ústavný súd nerozhodoval.
„Ústavný súd zaregistroval celkovo 138 sťažností na neústavnosť a nezákonnosť volieb do orgánov územnej samosprávy. Všetky boli pridelené sudcom spravodajcom, ktorí pripravujú podklady," informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová. Dodala, že plénum ústavného súdu už niektoré z podnetov prijalo na ďalšie konanie, ani jedna z nich však nepochádzala zo spomínaných obcí.
„Súd má na rozhodnutie o volebných sťažnostiach lehotu deväťdesiat dní," objasnila Pančurová.