BANSKÁ ŠTIAVNICA. Manželia Kaníkovci hostili v hoteli Grand Matej viac ako 150 „masiek" už devätnásty krát. Každého vítali osobne v kostýmoch piráta a lesnej víly.
Zoro, čert, mních
„Sú tu umelci, biznismeni, politici. Medzi nimi napríklad Daniel Krajcer či Richard Sulík," povedal Ľudovít Kaník. Samozrejme, nechýbala Erika Judíniová a prvýkrát zavítala na tento bál aj Zora Czoborová.
Paradoxne sa medzi maskami pohybovalo najmenej Štiavničanov. „Žiaľ, sú tu zastúpení minoritne. Každoročne zvyknú chodiť väčšie skupiny domácich, ale tentoraz sa viacerým prísť nedalo. Napríklad bývalý primátor má malú dcérku, kvôli ktorej tento ročník vypustil," pokračoval Kaník. Ten sa v maske piráta ukázal na bále už štvrtýkrát. „Je to vďačný kostým, bol som si poň len včera. Rozhodoval som sa na poslednú chvíľu, skôr som nemal čas," vysvetlil svoj výber. „Už som bol Zorom, čertom, mníchom, všetkým možným," vymenoval niektoré z predchádzajúcich masiek, v ktorých v minulosti vítal hostí. „Za devätnásť rokov nevymyslíte niečo úplne nové," podotkol. Jeho manželka ako lesná víla ho vraj má ochraňovať. „Pristál som na jednom ostrove s bohatými lesmi, kde som ju našiel. Zobral som si ju na loď a odvtedy ma ochraňuje," poukázal na to, ako súvisia ich kostýmy.
Oslobodení od konvencií
Ľudovít Kaník tvrdí, že maškarný bál v Banskej Štiavnici je jediný naozajstný v rámci Slovenska.
„Nie je to žiadna pro forma, že stačí prísť len v škraboške. Všetci sú tu v kostýmoch," hovorí. „Kto sem raz príde, spravidla sa vracia. Ale stále prichádzajú aj takí, čo tu nikdy predtým neboli," pokračuje. „Ide o otvorený ples, na ktorý sa môže dostať každý," podotkol. On sám mnohých spomedzi zabávajúcich sa pozná osobne, no ako povedal „je tu veľa ľudí, ktorých som nikdy predtým nevidel." Spomedzi svojich známych vraj niektorých v maskách vôbec nespoznal. „Stáva sa mi to veľmi často. Oni zase nevedia identifikovať mňa, je to také vzájomné. Raz ma dokonca v kostýme nespoznala vlastná mama," uviedol kuriózny príklad. „Parochňa, brada či škraboška človeka úplne zmenia." Podľa neho s tým súvisí aj dobrá zábava a uvoľnenie na maškarnom bále. „Môže za to chvíľková zmena identity. Ľudia sa v maskách cítia oslobodení od všetkých konvencií a obvyklých škrupúľ, ktorých sa na štandardnom plese najskôr musia zbaviť. Preto tam zábava začína až okolo polnoci a tu je to okamžite."