ŽARNOVICA. Tri oblúkové železobetónové mosty pre chodcov ponad Kľakovský potok vybudovali v 50. rokoch minulého storočia. Statický posudok z roku 2004 upozorňoval na jeho havarijný stav. V rámci prvej etapy projektu Revitalizácia a rekonštrukcia centrálnej mestskej zóny, ktorý vlani Žarnovici schválili z prostriedkov Európskej únie, došlo aj k rekonštrukcii mostov.
Čľapkanica odhalila nedostatok
Vynovené mosty vnímajú Žarnovičania pozitívne, no vytýkajú im jednu chybu.
„Sú urobené parádne, ale prvá nádielka čľapkanice odhalila nedostatok. Keď som tadiaľ ráno prechádzal, už aj malá vrstva snehu s vodou urobila povrch klzkým. Ako keby tam bol rozliaty olej. Dá sa s tým niečo urobiť?" upozornil na tento problém Juraj Maďar.
„Nechcem nikoho kritizovať, ale na tých mostoch sa naozaj šmýka výrazne viac ako na okolitých komunikáciách a chodníkoch. Treba si to vyskúšať. Je to moja osobná skúsenosť, ako aj skúsenosť viacerých, ktorí v tom čase po mostoch prechádzajú." Tieto slová potvrdila aj Lucia, ktorá v čase, keď sme sa na mosty prišli pozrieť, práve cez jeden prechádzala. „Veľmi sa tu šmýka, najmä keď je ich povrch mokrý, tak ako teraz," povedala. Následne sme si to vyskúšali aj my, pričom sme jej museli dať za pravdu.
Posýpajú ich kremičitým pieskom
Anna Staňová zo žarnovického oddelenia výstavby, investícií a životného prostredia informovala, že jedným z cieľov projektu bolo zvýšiť bezpečnosť a kvalitu cestnej, pešej a statickej dopravy v centre mesta. „A to prostredníctvom reorganizácie, rekonštrukcie a revitalizácie miestnych komunikácií vrátane chodníkov, autobusových zastávok, cestného mosta a verejného osvetlenia," vymenovala s tým, že v rámci projektu je zabezpečená aj rekonštrukcia troch oblúkových mostov.
„Ich technický stav bol v značne narušenom stave. Na viacerých miestach o tom svedčila obnažená výstuž, ktorá korodovala. Poškodené boli aj železobetónové konštrukcie mostov. Ich povrch bol agresívne zaťažovaný pôsobením vlhkosti z potoka," pokračovala. Zároveň uviedla, že asfaltovú vrstvu nosnej železobetónovej dosky očistili a naniesli na ňu spojovací epoxidový nástrek. „Naň sa naniesol ďalší, dvojzložkový náter. Táto vrstva je protišmyková," povedala. „V rámci zimnej údržby sa mosty v súčasnom období pravidelne čistia a proti šmýkaniu sa posýpajú jemným kremičitým pieskom," vysvetlila, ako sa problém snažia vyriešiť.