SVÄTÝ ANTON. To, že v kaštieli v obci Svätý Anton žili jeho obyvatelia svoj život naplnený radosťami i starosťami, pripomínajú v historicko-umeleckej expozícii predmety dennej potreby.
Historický notebook
Počas storočí ich používali členovia významných európskych aristokratických rodín Koháryovcov a Coburgovcov. Mnohé z nich sú spojené so vzťahom muža a ženy.
„Jedným z nich je kreslo, na ktorom môžu zaľúbenci sedieť oproti sebe a hľadieť si tak vzájomne do očí," spomenul riaditeľ múzea Marian Číž starožitný kus s luxusným ružovým polstrovaním, ktorý je súčasťou takzvaného Denného salóna.
V ňom návštevníkov zaujme aj dámska cestovná skrinka na písanie listov, i tých ľúbostných. „Bola vyrobená v Bruseli a dá sa rozložiť," vysvetlil šéf múzea.
Sprievodcovia i on sám ju pri výklade zvyknú nazývať akýmsi nemotorným historickým notebookom.
Vzácny svadobný dar
Skvostom kaštieľa je aj zlatý salón. Svoje pomenovanie získal podľa sedacej súpravy z lipového diela, zdobenej pravým 24-karátovým zlatom. Poťahy sú vyšívané technikou ihľomaľby.
„Súpravu dala vyhotoviť Mária Terézia ako svadobný dar pre svoju najmladšiu dcéru Máriu Antoinettu. Pochádza z dielne francúzskeho nábytkára Georgea Jacoba. Tieto kúsky získal jeden z posledných obyvateľov kaštieľa, niekdajší bulharský panovník, Ferdinand Coburg, na dražbe v tridsiatych rokoch minulého storočia," povedal o pôvode zariadenia salónu Marian Číž. Ako vysvetlil, Mária Terézia bola po matkinej strane praprastarou mamou Ferdinanda Coburga, čo mohlo byť dôvodom, prečo jej príbuzný o unikátny nábytok stál.
Šteklivé obrázky
Snáď najviac súvisia s témou lásky spálne tunajšieho kaštieľa, o tom, čo sa v nich dialo sa síce povráva všeličo, skutočnosť ale ostáva diskrétne zahalená rúškom tajomstva.
Trochu pikantne však v tomto zmysle vyznieva dámska prezliekareň umiestnená medzi pracovňou a jednou zo spální. Nikdy v nej nebola pec. Po stenách sú však namiesto tapiet stránky z francúzskych satirických časopisov. „Dáma sa tu vraj mala pod vplyvom kreslených vtipov zahriať smiechom," hovorí jedna z legiend.
Celý kalendár
Svätoantonský kaštieľ sa nachádza na mieste, kde pôvodne stál opevnený hrad. Ten sa spomína už v 15. storočí. Najskôr tu vybudovali dvojkrídlový kaštieľ, v polovici 18. storočia dostavali ďalšie dve krídla, čím vznikol jeho súčasný pôdorys. Je v ňom zakomponovaný celý kalendár. Mal 365 okien, 52 izieb, 12 komínov, 7 arkád a 4 vchody.
Okrem romantických zákutí v interiéroch či v priľahlom parku skrýva aj mnoho záhad. „Stále má čo povedať a určite vydá ďalšie svedectvá o tom, čo sa tu dialo," dodáva s úsmevom šéf tamojšieho múzea. Aj o nich vám v našej novej rubrike porozprávame v niektorom z nasledujúcich vydaní.
Autor: iva