JANOVA LEHOTA. Na priebeh novembrových komunálnych volieb v Janovej Lehote sa na ústavnom súde sťažovala predsedníčka tamojšej volebnej komisie Helena Legíňová.
Ovplyvňovať mali klientov domova
Vo svojom podnete okrem iného tvrdí, že zastupujúca riaditeľka v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Janovej Lehote, ktorého zriaďovateľom je obec, pri vypĺňaní hlasovacích lístkov pomáhala aj tým klientom, ktorí jej pomoc nepotrebovali. Krúžkovať mala vtedajšiu a zároveň súčasnú starostku Boženu Kováčovú za Smer SD a SNS.
Ida Pittnerová, poverená vedením domova, obvinenia sťažovateľky odmietla ako nepravdivé. Rovnako zareagovala aj starostka Kováčová. Myslí si, že predsedníčka volebnej komisie protestovala iba preto, že jej manžel, ktorý bol jedným z kandidátov v súboji o starostovský post, vo voľbách neuspel.
Podnet nespĺňal podmienky zákona
Ústavný súd už o podnete rozhodol. „Sťažnosť Heleny Legíňovej, ktorá namietala neústavnosť a nezákonnosť volieb, odmietol ako podanú zjavne neoprávnenou osobou," informovala hovorkyňa súdu Anna Pančurová.
Oprávnenou osobou je podľa nej iba ten, kto spĺňa podmienky stanovené zákonom o organizácii ústavného súdu.
„Podľa neho môže podať sťažnosť pre neústavnosť alebo nezákonnosť volieb alebo proti výsledku desať percent oprávnených voličov volebného obvodu alebo kandidát, ktorý získal vo volebnom obvode najmenej desať percent voličov," parafrázovala znenie zákona.
„Sťažnosť proti výsledku volieb môže podať aj protikandidát, ktorý získal aspoň desať percent hlasov, ako aj najmenej desať percent voličov príslušného obvodu, k sťažnosti však musia byť pripojené podpisy a adresy týchto občanov," pokračovala.
Keďže Helena Legíňová nespĺňa ani jednu z týchto podmienok, súd jej podnet podľa slov hovorkyne odmietol.
Ústavný súd zaznamenal aj ďalšie tri sťažnosti z regiónu, z obce Jastrabá v žiarskom okrese a z Banského Studenca a Štiavnických Baní v banskoštiavnickom okrese. Ani o jednej z nich ešte nerozhodol.
Autor: iva