Arabistka: Predsudky pretrvávajú na oboch stranách

„Po otcovi som Iračanka a po mame Slovenka, srdcom sa však hlásim k tomuto priestoru," hovorí o svojom pôvode autorka knihy Arabský svet – Iná planéta? EMÍRE KHIDAYER. Arabistka, bývalá diplomatka a obchodníčka odhaľuje Slovákom každodenný život, ale aj t

Na besede v Hornej Vsi rozprávala bývalá diplomatka o svojom živote v arabských krajinách.Na besede v Hornej Vsi rozprávala bývalá diplomatka o svojom živote v arabských krajinách. (Zdroj: IVA ZIGOVÁ)

„Po otcovi som Iračanka a po mame Slovenka, srdcom sa však hlásim k tomuto priestoru," povedala na besede v Hornej Vsi o svojom pôvode autorka knihy Arabský svet – Iná planéta? EMÍRE KHIDAYER. Arabistka, bývalá diplomatka a obchodníčka odhaľuje Slovákom každodenný život, ale aj tajomstvá a rozpory arabských krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Narodili ste sa v zmiešanom manželstve, váš otec však žil v Iraku. Vnímali ste v detstve vplyvy a prelínanie sa dvoch kultúr?

- Už moje meno Emíre vzniklo tak, že otec predostrel paletu mien, no vybrala ho babička. Emirka to je ako Emilka, vravievala. Ale áno, do určitej miery som cítila, že sa v rodine stretávajú dva svety. Vždy tam boli nejaké závany. Začínalo to voňavými arabskými koláčikmi, či farebnými vyšívanými taškami, ktoré mi z Iraku priniesol otec. Tieto momenty mi otvárali nový obzor, o ktorom som v tom čase nevedela takmer nič.

SkryťVypnúť reklamu

Vyštudovali ste arabistiku a islamistiku. Skrývalo sa za výberom školy hľadanie identity?

- Vychádzala som z toho, čo som mala, no istú vec som nemala – svojho otca. Inak to funguje v rozvedených manželstvách, kde môže rodič za dieťaťom dochádzať, no mne otcovský prvok úplne chýbal. Snažila som sa preto nájsť aspoň niečo, čo by s ním súviselo. Tento motív ma doviedol aj k mojej neskoršej profesii.

Do arabských krajín ste sa po prvýkrát dostali ešte ako študentka. Líšila sa skutočnosť od vašich predstáv?

- Patrím k ľuďom, ktorí dopredu veľa neočakávajú, a tým pádom nemôžu byť sklamaní. Brala som to jednoducho tak, ako mi to život servíroval. Určité špecifiká ma prekvapili, no v zásade sa mi arabský svet zdal dosť podobný slovenskému. Oproti iným spoločenstvám sú ale Arabi určite vášnivejší a do všetkého, čo robia, dávajú celé srdce.

SkryťVypnúť reklamu

Svoju knihu Arabský svet – Iná planéta? ste nazvali „bibliou arabských spoločností". Ako ste to mysleli?

- Mojím zámerom bolo prostredníctvom skúseností a príbehov zo sedemročného pôsobenia v týchto krajinách, priblížiť rôzne témy zo života Arabov nie odborníkom, ale ľuďom, ktorí o nich nemajú odkiaľ vedieť. Spájanie faktov a konkrétnych situácií im má pomôcť pochopiť súvislosti.

Svoju knihu som písala aj pre mladé dievčatá, ktoré sa počas plavby po Níle zaľúbia do egyptského sprievodcu alebo čašníka. Nie vždy totiž takéto vzplanutia dopadnú dobre. Islamské právo rozlišuje niekoľko druhov sobášov, pričom niektoré z nich môžu trvať len pár hodín.

Ako sa cudzinky môžu vyvarovať takémuto riziku?

- Minimálne by si mali o krajine, do ktorej cestujú, naštudovať čo najviac, aby nechcene nevhupli do niečoho, čo im neskôr môže spôsobiť problémy. Na internete sa dnes už dajú nájsť zoznamy mužov, ktorí sa európske dievčatá snažia využiť. Treba rátať s príjemnými i nepríjemnými zážitkami, v podstate ale platí, šťastie praje pripraveným.

SkryťVypnúť reklamu

Dostali ste niekedy v cudzine ponuku na sobáš?

- Stalo sa mi to, keď som to vôbec nečakala. S obchodným partnerom zo Sýrie Sámirom sme preberali pracovný projekt, keď zrazu prišiel s projektom sobáša. Bolo to zvláštne, šokovalo ma to. Povedala som nie a rýchlo som sa vrátila k práci.

Vo svojich knihách sa snažíte prelomiť niektoré predsudky. Ktoré stereotypy pretrvávajú medzi Arabmi vo vzťahu k Európanom najčastejšie?

- Myslia si, že v Európe funguje voľný spôsob partnerského života a istá frivolnosť. Keď sem prídu, mnohí predpokladajú, že si môžu ženy kúpiť vo verejných domoch alebo cez nejakú agentúru ako call girls. Keď ich nejaká odmietne, ostanú zarazení.

Za samozrejmosť pokladajú aj to, že sa máme lepšie a často snívajú o získaní schengenské víza. Nechápu ale, že keď sa dostanú do inej spoločnosti, očakáva sa od nich istá miera prispôsobivosti. Práve tí, ktorí prichádzajú len pre peniaze, sa málokedy integrujú. No predsudky pretrvávajú na oboch stranách.

Aké sú teda na tej našej?

- Slováci, ale aj Európania v širšom zmysle, si myslia, že všetci Arabi sú moslimovia a každý z nich má štyri ženy. To ale platí stále menej. Ďalšou domnienkou je, že postavenie ženy v arabskom svete je veľmi zlé. To je však veľmi relatívne, nelíši sa to len od krajiny ku krajine, ale aj od rodiny k rodine. Niekde má žena svoju spoločenskú hodnotu a dostáva sa na úroveň mužov. Túto stránku ale sami Arabi nedokážu pozitívne spropagovať, a potom sa do popredia dostávajú obrazy opačných extrémov.

Odkiaľ tieto predstavy extrémov pochádzajú?

- Podľa môjho názoru sú na tom najhoršie pomocnice v domácnosti a slúžky v štátoch Perzského zálivu. Sú to tiež moslimky, ktoré tam prichádzajú za prácou a často sa stávajú obeťami sexuálneho zneužívania. Ich sponzori, alebo zamestnávatelia, nad nimi uplatňujú neobmedzenú moc, majú ich pasy, rozhodujú o tom, či zostanú v krajine alebo ich deportujú, či niečo zarobia alebo nie. Napríklad v Jemene treba ešte desiatky rokov na to, aby sa postavenie žien dostalo na úroveň napríklad dnešného Egypta.

Myslíte si, že Slováci sú k iným kultúram tolerantní?

- Napriek tomu, že neprichádzali často do kontaktu s inými kultúrami, sú pomerne otvorení. V prípade, že si známi z cudziny našli u nás priateľov, boli spokojní, že sa im venovali a ukázali im Slovensko z rôznych strán. Málokto z nich odchádzal so zlým pocitom.

Ako vnímate súčasné nepokoje v niektorých arabských krajinách, či už v Tunisku, Egypte, Bahrajne alebo Líbyi?

- Ide o vyvrcholenie dlhšieho vývoja, keď napríklad v Egypte žili masy ľudí na hranici chudoby. Pohár pretiekol. Politická vôľa, no najmä ekonomická situácia, dosiahli úroveň, ktorá vyústila do nepokojov. Týmto krajinám držím palce, no nie všade existuje politická sila na zmeny. Z pohľadu budúcnosti je dobré, že niektoré režimy padli, no mali určitú disciplínu, ktorá bude v týchto štátoch chýbať, čoho sa Západ obáva.

V uplynulých týždňoch zachvátil Slovensko ošiaľ v podobe tureckej telenovely Tisíc a jedna noc. Má tento seriál vo vzťahu k islamskému svetu výpovednú hodnotu?

- Výpovedná hodnota „Šeherezády" spočíva v tom, že vidíme odlišnosti vzťahu medzi mužom a ženou. Inak sa oslovujú, inak vyzerá ich rodinný život. Zároveň však vnímame, že žena môže aj tam, kde vládne islam, dosiahnuť určité postavenie. Tento seriál možno nazvať akousi sondou do inej spoločnosti. Občas ho preto sledujem aj ja.

O spisovateľke

Emíre Khidayer (1971) je absolventkou arabistiky a islamistiky na Univerzite Komenského v Bratislave. Ako diplomatka pôsobila v Egypte, Kuvajte aj Iraku a neskôr ako konateľka firmy v oblasti IT v emirátskom Dubaji. Dnes prostredníctvom svojich kníh a článkov v médiách približuje arabský svet Slovákom. Bola aktívna v združení Pro Oriente, zameraného na multikultúrny dialóg. Je autorkou populárnych publikácií Arabský svet – Iná planéta? a Život po arabsky. Vydala aj zbierku orientálnych príbehov s názvom Príbehy zo Sumhuramu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 014
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 379
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 529
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 097
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 016
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 695
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 201
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 413
  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 127
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 789
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 43 037
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 862
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 834
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 083
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 725
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Na území Slovenska by mali usmrtiť 350 jedincov.


SITA a 1 ďalší 2

Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


  1. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  2. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  3. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  4. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  5. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  6. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  7. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  8. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 127
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 789
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 43 037
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 29 862
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 445
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 834
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 083
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 725
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu