ŽIAR NAD HRONOM. Medzi starostami v regióne aktuálne najviac rezonuje téma ich platových pomerov. Potvrdila to šéfka Združenia miest a obcí Žiarsky región Božena Kováčová.
Starostov sa podľa jej slov dotýka najmä medializácia ich miezd.
Kováčová: Plat by sa mal odvíjať od výkonov
V súčasnosti sa pripravuje novelizácia zákona, ktorý mzdy starostov upravuje. Návrh ministerstva vnútra hovorí o desaťpercentnom znižovaní násobkov, podľa ktorých sa určuje plat šéfov samospráv, ale aj o úplnom zrušení odmien, ktoré dnes môžu obecní poslanci odsúhlasiť starostovi až do výšky päťdesiatich percent jeho mzdy za dané obdobie. Znížiť by sa malo aj odstupné, z piatich platov na tri. Poslanci by podľa ministerského návrhu mali prísť aj o možnosť zvýšiť plat starostu na dvojnásobok, čo im umožňuje v súčasnosti platný zákon.
Takáto úprava sa šéfom samospráv podľa Kováčovej nepáči. „Myslím si, že platy starostov nie sú nijako naddimenzované a zaslúžia si ich. Ak by však mali ísť tabuľkovo o desať percent nižšie a nemali by mať nárok ani na osobné ohodnotenie a odmeny, je to už extrémne," povedala.
Keď by hrozilo, že podobný návrh v parlamente prejde, svoj nesúhlas by podľa nej starostovia dali najavo.
Predsedníčka regionálneho združenia sa domnieva, že plat starostu by sa nemal primárne odvíjať od veľkosti mesta, či obce, ale od jeho výkonov v práci pre samosprávu.
„Mal by závisieť skôr od množstva finančných prostriedkov, ktoré sa mestom prelejú, či už v rozpočte alebo prostredníctvom investičných akcií. Bolo by to spravodlivejšie. Môže sa stať, že obec s tisíckou obyvateľov má rozpočet päťnásobne vyšší ako iná obec s rovnakým počtom obyvateľov, kde starosta okrem toho, že obec dostáva podielové dane, nerobí nič," vysvetľuje.
Starostovanie na čiastočný úväzok
Na mesačný plat sme sa opýtali primátorov a starostov v banskoštiavnickom, žarnovickom a žiarskom okrese. Niektorí bez výhrad, iní menej ochotne, odpovedali na našu otázku.
Z nášho prieskumu vyplýva, že dvojnásobok platu neschválili poslanci žiadnemu zo starostov a primátorov v regióne.
Najviac peňazí za riadenie samosprávy zarobia mesačne žarnovický primátor Kamil Danko (3204 eur), žiarsky primátor Ivan Černaj (3140 eur) a lutilský starosta Ján Pružina (2451,85 eur).
Najmenej peňazí za svoju prácu dostávajú starostovia malých obcí, ktorí svoju funkciu vykonávajú len na čiastočný úväzok ako Emília Jokalová, starostka Píly (492 eur) či kozelnícky starosta Ivan Vráb (558 eur). Pre porovnanie, kým príjmovú časť mestského rozpočtu v takmer dvadsaťtisícovom Žiari nad Hronom tvorí viac ako 11 miliónov 700-tisíc eur, v obciach do dvesto obyvateľov sa ročné príjmy málokedy prehupnú cez hranicu 80-tisíc eur.
Gabriel Šípoš: Starostovské odmeny často nie sú za zásluhy
Šéf Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš si myslí, že primátori by mali byť hodnotení za ich manažérske schopnosti. Znižovanie platov môže podľa neho tých lepších od kandidatúry odradiť.
Považujete aktuálne odmeňovanie starostov a primátorov podľa platného zákona za primerané tomu, čo zahŕňa ich práca pre samosprávu?
- Platy primátorov by sme mali porovnávať s manažérmi veľkých firiem so zhruba podobnými rozpočtami. V tomto zmysle primátori u nás v priemere nie sú nadhodnotení.
Prečo sa teda veľká časť verejnosti domnieva, že majú vysoké platy?
- Súčasným problémom je skôr to, že odmeny k platom poslanci v niektorých mestách a obciach udeľujú nie za zásluhy, ale zo straníckych či "obchodných" pohnútok. Niektoré menšie mestá a obce potom majú platy starostov vyššie ako pri krajských mestách. Preto občania platy politikov považujú za vysoké a neodôvodnené.
Treba si dať pozor na to, čo je dôležité. Aj tisíceurový rozdiel v plate primátora dvadsaťtisícového mesta zahýbe rozpočtom len jednou tisícinou. Oveľa viac by sa dalo šetriť pri verejných zákazkách, ktoré môžu tvoriť aj pätinu rozpočtu mesta. Z pohľadu kvality života ľudí majú kvalita a cena kapitálových investícií oveľa väčší význam ako výška platov šéfov miest.
Podľa akých ukazovateľov môže obyvateľ mesta či obce posúdiť, či jeho primátor alebo starosta nedostáva neprimerane vysokú mzdu?
- Ako som spomenul, odporúčam porovnať platy so súkromnými firmami so zhruba rovnakým rozpočtom či tržbami. Odmeny by samozrejme mali súvisieť s výsledkami práce - či boli splnené predvolebné sľuby, či a ako sa zlepšili finančné výsledky mesta, umiestnenie v rebríčkoch kvality podnikateľského prostredia, transparentnosti, či spokojnosti obyvateľov.
O zmene odmeňovania starostov sa diskutuje aj v slovenskom parlamente. Hovorí sa o desaťpercentnom znižovaní ich platov, aj o úprave kompetencií obecných poslancov pri zvyšovaní starostovských miezd. Ako vnímate navrhované opatrenia, sú podľa vás dobré?
- Mne sa platy v priemere sa nezdajú privysoké. Dajme si pozor, aby sme neznížili platy primátorov tak, že sa šikovným manažérom neoplatí kandidovať. Aby nekandidovali len tí otrlejší, ktorí si to potom vo funkcii vynahradia nekalým spôsobom z mestských zákaziek.