ŽARNOVICA. Termín a'cappella, ktorý označuje spev bez doprovodu hudobných nástrojov, charakterizuje známu skupinu Close Harmony Friends. Tá už po druhýkrát vystúpila v Žarnovici.
Deväť hlasov
V kostoloch a na pódiách koncertných sál sú ako doma už dvadsať rokov. „Vznikli sme v roku 1991. Bol som vtedy ako študent členom svetového mládežníckeho zboru, v ktorom pôsobili mladí ľudia vo veku 18 až 22 rokov z rôznych krajín. Tam som sa stretol s a' cappellovou hudbou. Neboli to však len a cappella či madrigaly, stará a vážna muzika, ale aj populárna. Vtedy som si dal záväzok, že skúsim vytvoriť podobné hudobné teleso aj u nás doma," spomína na začiatky zakladateľ a umelecký vedúci skupiny Mário Fančovič.
Najskôr oslovil niekoľkých priateľov a sám dirigoval, po rokoch sa však počet členov ustálil na čísle deväť. Keďže každý z nich má svoje civilné povolanie, za rok odohrajú zhruba päťdesiatku koncertov.
Jediní na svete
Názov Close Harmony Friends často ľudia nevedia dobre preložiť.
„Termín je pre Slovákov trochu mätúci. Close harmony je hudobný terminus technicus, ktorý označuje nie uzavretú, ale úzku harmóniu. Úzka harmónia je oponent širokej. To znamená, akordy sú natesno vedľa seba, tóny tak znejú husto. No a všetci sme priatelia, čiže friends," ozrejmuje pôvod pomenovania.
Za dobrú stránku anglického slovného spojenia považuje, že žiadna iná kapela na svete sa nevolá rovnako. „Existujú viaceré s názvom Close harmony, no keď si dáte do Googlu vyhľadať Close Harmony Friends, sme tam len my. Dnes je dosť ťažké nájsť názov, ktorý v Googli označí len vás," smeje sa.
Najhorúcejšie publikum
Ľudský hlas je podľa Mária Fančoviča najkrajším a najdokonalejším hudobným nástrojom. Skupine to vraj už dlhé roky dokazujú reakcie publika. Na jej vystúpenia reagujú pozitívne dospelí poslucháči i najmenšie deti, Slováci i fanúšikovia v zahraničí.
„Pre mňa bola zaujímavá napríklad Kolumbia. Je to krajina, v ktorej sú ľudia úplne iní ako tu. Keď sa im páči, čo počujú, sú schopní umelcov na rukách nosiť a skutočne sme to veľakrát zažili. Je to jedno z najhorúcejších publík. Postavia sa trebárs po každej skladbe," spomenie. Protiklad temperamentných Kolumbijčanov zažili v Nórsku počas koncertu v tamojšom najväčšom kultúrnom stánku v Kráľovskej filharmónii. „Počas pauzy k nám prišiel náš veľvyslanec a chválil nás, akí sme fantastickí, tvrdil, že publikum je nadšené. Všetci sme sa čudovali, prečo vôbec netlieskajú, napriek tomu akí sú Nóri dobrí zboroví speváci a milovníci hudby. Vysvetlil nám, že u nich je zvykom tlieskať na konci."
Zaspievali si s McFerrinom
Pri výbere skladieb je pre skupinu dôležité, aby mali zaujímavý rytmus, melódiu, no najmä harmóniu.
Ide o druh hudby, ktorý podľa umeleckého vedúceho skupiny nemožno robiť bez talentu, no najmä bez tvrdej práce.
„Nedá sa len postaviť deväť ľudí a veriť, že to bude dobré. To jednoducho treba nacvičiť," hovorí, no dodáva, že pomáha aj spoločná modlitba pred koncertom.
Close Harmony Friends vystupujú aj s inými hudobnými telesami. Cenia si najmä spoluprácu so Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala, ktorý považujú za najlepší svojho druhu na Slovensku. Cťou pre nich bolo aj spoločné spievanie s Bobbym McFerrinom na jeho bratislavskom koncerte.
O skupine
Close Harmony Friends tvoria Zuzana Vlasáková - prvý soprán, Gabika Šimková - druhý soprán, Patrícia Papírniková - prvý alt, Jana Šimová - druhý alt, Viktor Nižník - prvý tenor, Milan Klčo - druhý tenor, Mário Fančonvič - tretí tenor, Karol Brnka - bicie a prvý barytón, Radovan Tomeš – prvý bas. Skupina doposiaľ vydala sedem albumov, ako posledný z nich A'cappella is in.
Autor: Monika Bradiaková