Téma ťažby v Kremnici je stále aktuálna. Ťažiari sa stretli s miestnymi poslancami, konkrétny projekt však verejnosti stále nepredstavili. Plánujú ďalšie výskumné vrty.
KREMNICA. Po tom, čo Kanaďania Tournigen Energy posunuli projekt ťažby kremnického zlata v lome Šturec britskej spoločnosti Ortac resources, verejnosť o zámeroch ťažiarov veľa nevie. Na oficiálnej webovej stránke investora sa píše, že by chcel s ťažbou začať v roku 2012.
Projekt predstavujú aktivity eseročky Kremnica Gold Mining. Tá od apríla minulého roka, keď sa jej jediným majiteľom stala britská firma, už viackrát v médiách avizovala, že konkrétne plány ozrejmí verejnosti v blízkej dobe. Doposiaľ sa tak nestalo.
Sľubujú menší lom
Prvým krokom po mesiacoch mlčania malo byť stretnutie zástupcov spoločnosti s kremnickými poslancami na jej pôde v uplynulý pondelok.
„Pohľad nového investora na projekt ťažby sa zmenil v tom, že lom má byť menší. Uvažuje sa aj o kombinácii povrchovej a podzemnej ťažby s tým, že k finalizácii zlata by malo dochádzať priamo v Kremnici," zhrnul základné odlišnosti od pôvodného zámeru, ktorý pred rokmi prezentoval predchádzajúci vlastník, jeden z konateľov firmy Dušan Roob.
Žiadne presné čísla ani detaily však neuviedol. „Myslím, že pre projekt nie je tak konkrétny, aby sme s ním išli pred verejnosť."
Tento rok hodlá spoločnosť podniknúť ďalšie výskumné vrty, ktoré majú upresniť možnosti kombinovanej ťažby. „Výsledky by mali byť známe budúci rok."
Roob ďalej tvrdí, že spoločnosť preveruje aj alternatívne technológie spracovania zlata, ktoré by do určitej miery mohli nahradiť kyanidové lúhovanie. „Ide o metódu takzvanej gravitačnej flotácie, keď sa zlato dostáva z rudy vďaka gravitácii, a jednu chemickú metódu."
Roob mestu ponúkol, aby vývoj projektu sledovala prostredníctvom komisie zloženej z poslancov a zástupcov samosprávy.
Primátorka: Nedozvedeli sme sa nič
Kremnická primátorka Zuzana Balážová (nezávislá) uviedla, že stretnutie bolo reakciou na vyjadrenie spoločnosti Ortac resources, ktorá na svojej stránke píše, že s ťažbou chce začať už v budúcom roku.
„Chceli sme vedieť, čo to znamená a ako by ťažba mala vyzerať. Dnes sme sa však o budúcom projekte nedozvedeli prakticky nič," povedala po prezentácii. Na otázky, ktoré sa týkali detailov, jej podľa jej slov nikto neodpovedal.
„Presviedčajú nás o tom, že ešte treba veľa vŕtať a skúmať, aby sme sa až o rok, o dva dozvedeli, ako by mal zámer vyzerať, ako by mala vyzerať budúca baňa, aké bude odkalisko, kadiaľ povedú cesty a podobne. Máme príliš málo informácií na to, aby sme sa k tomu mohli vyjadriť."
Ak by však ťažba mala byť povrchová s použitím kyanidu a ak by vzniklo odkalisko, zámer ťažiarov pre ňu ostáva neprijateľný.
Či mesto zareaguje na výzvu vytvoriť špeciálnu komisiu na komunikáciu s ťažiarmi, zatiaľ nie je jasné.
„Boli by sme radi, keby sme vedeli, čo zamýšľajú. No čo sa týka diskusie a toho, že my ako samospráva môžeme výrazne ovplyvniť podobu výsledného projektu, poviem len, sľúbiť sa dá všetko. Som veľmi skeptická."
Balážová sa zatiaľ nevedela vyjadriť ani k prípadným vrtom, ktoré povoľuje mesto. „Neviem, kde budú, koľko ich bude. No už po predchádzajúcom prieskume sme našli vrty v strede lesných ciest, s čím nemôžeme súhlasiť, lebo sú nebezpečné pre ľudí. Kremnica Gold sa nesprávala šetrne ani pri prieskumných prácach," spomenula predchádzajúce skúsenosti.
Názory poslancov na ťažbu sa líšia
Ako stretnutie na pôde spoločnosti Kremnica Gold Mining ovplyvnilo názor poslancov na ťažbu v meste, sme sa opýtali priamo niektorých z nich.
MARTIN VARHAŇOVSKÝ (nezávislý)
- Len sme sa dostali do obrazu, čo mieni robiť firma Ortac, pretože predtým projekt vlastnila spoločnosť Tournigan. Vysvetlili len toľko, že berú ohľad na pripomienky z predchádzajúcej doby a plány upravujú podľa požiadaviek mesta a občanov. Čo sa týka kombinovanej ťažby, neviem sa k tomu vyjadriť, nie som odborník, ale byť v zásade proti hocičomu, je zlé. Určite treba rokovať. Nech sa medzi ľuďmi otvorene hovorí, čo treba robiť a čo nie. Brať len informácie z jednej strany je choré. Stále však ostávam proti devastačnej povrchovej ťažbe.
LUJZA PRAČKOVÁ (SDKÚ-DS)
- Ja ako nová poslankyňa v mestskom zastupiteľstve som získala aspoň čiastočné informácie o novom vlastníkovi projektu a možnosti kombinácie povrchovej a hlbinnej ťažby. Toto stretnutie bolo zamerané výlučne na získavanie informácií. Momentálne nie je našou úlohou prijímať rozhodnutia. Môj postoj k devastačnej ťažbe na území mesta bol vždy záporný a ani po tomto stretnutí sa nezmenil.
NORBERT BOLDIŠ (Smer-SD a SNS)
- Mám zmiešané pocity. Malo ísť o pracovné stretnutie, ktoré malo informovať o zámeroch spoločnosti, aby sa predišlo klebetám a pseudoargumentom, no vyťahovali sa tu veci, ktoré s tým nemajú nič spoločné. Novou informáciou je variant kombinovanej ťažby, ktorý je podľa mňa zaujímavý. Doposiaľ som nebol ani za ťažbu, ani proti nej, pretože sa nerád riadim fámami a chcem poznať informácie z oboch strán. Čiastočne by to mohlo byť prínosom pre mesto, no treba ešte dopracovať detaily. Predovšetkým by bolo dobré zlepšiť komunikáciu medzi mestom a firmou Kremnica Gold. Ľudia by mali byť viac informovaní.
Kürthy: Kremnica má šancu, iba keď sa zbaví nálepky ťažby
Združenie Kremnica nad zlato ťažbu aj naďalej odmieta, a to v akejkoľvek podobe.
Stretnutie poslancov so zástupcami ťažiarov vzbudilo aj záujem občianskeho združenia Kremnica nad zlato, ktoré už roky bojuje proti ťažbe v regióne. Jeho predseda Luboš Kürthy adresoval ešte pred ním poslancom otvorený list. Píše v ňom: „Môžeme sa obávať propagandistického zneužitia oficiálneho stretnutia v prospech public relations aktivít ťažiarskej spoločnosti. V súčasnosti sú to práve ťažiari, ktorí potrebujú navonok deklarovať aktivitu, keďže celý projekt už celé roky aj vďaka našej spoločnej neústupnosti stagnuje."
Čo ste chceli dosiahnuť otvoreným listom kremnickým poslancom?
- Cieľom bolo, aby ľudia, ktorí sedia v mestskom zastupiteľstve, odkryli karty. Keď išlo o predvolebný zápas, všetci tvrdili, že sú proti ťažbe a po voľbách sa vytvorí frakcia, ktorá má vo svojom tíme ľudí za ťažbu. Myslím si, že Kremničania by o tom mali vedieť.
Zdá sa vám stretnutie s poslancami legitímnym spôsobom informovania o zámeroch spoločnosti Kremnica Gold Mining?
- Legitímna sa mi zdá oficiálna prezentácia pred širokou verejnosťou. Nikomu nezazlievam, že sa zúčastní takéhoto stretnutia, je to jeho právo. Zároveň to však nikomu neodporúčam, pretože tým tému ťažby udržiava pri živote. Táto lokalita má šancu na rozvoj, iba keď sa zbaví tejto nálepky. Skôr tu nebude nikto investovať a už vôbec nie do cestovného ruchu.
Bola by pre vás prijateľná kombinácia povrchovej a hlbinnej ťažby?
- Myslím si, že to nie je prijateľná alternatíva. My to nevnímame ako nejakí "vyšinutí ekológovia", radíme sa s odborníkmi, s geológmi, a aj oni nám potvrdzujú, že každý, kto chce žiť v čistej krajine, nič podobné v blízkosti svojho domova nedopustí.
Akú sú najzávažnejšie obavy z prípadnej ťažby v Kremnici?
- V prvom rade by šlo o nezvratné poškodenie životného prostredia. Kremnica by navyše stratila možnosť rozvoja cestovného ruchu. Zároveň by vznikol socioekonomický problém, pretože žiaden región s takouto záťažou, aj keď bane vytvoria desiatky nekvalifikovaných pracovných miest, sa nedokáže rozvíjať ako oblasť, kde je čisté životné prostredie a žijú tam vzdelaní obyvatelia. Ak sa s ťažbou začne, tisícom ľudí výrazne klesne hodnota ich nehnuteľností.