ŽIAR NAD HRONOM. Magdaléna Poloňová je matkou šiestich detí. Osvetu proti interrupciám šíri aj prostredníctvom speváckeho zboru Holúbky z Kríža, ktorý funguje pod jej taktovkou dvadsať rokov. „Z toho už osemnásť robíme hudobno-slovné programy na ochranu života od počatia po prirodzenú smrť," povedala. Petíciu proti interrupciám v žiarskej nemocnici spustila spolu s Ivetou Janštovou a Jaroslavou Poloňovou.
Potrvá do Zeleného štvrtka
O petícii jej iniciátorka informovala ministerstvo zdravotníctva, Fórum života a banskobystrický biskupský úrad.
„Nesúhlasíme s tým, aby sa v našej nemocnici, kde lekári obetavo zachraňujú životy, liečia pacientov a privádzajú na svet deti, niektoré vôbec nenarodili," hovorí s tým, že vlani tam vykonali 59 interrupcií. Pod týmto číslom si predstavuje dve veľké školské triedy.
„Každý by mal začať od seba. Následne vo svojej rodine a potom v prostredí, v ktorom žije," pokračuje. Aktivisti začali zbierať podpisy na Popolcovú stredu, do nemocnice, ale aj vedeniu mesta, by ich chceli doručiť na Zelený štvrtok. „Bude to trvať celé pôstne obdobie," podotkla. Väčšiu akciu zorganizujú na Námestí Matice slovenskej 25. marca, ktorý je Dňom počatého dieťaťa. „Rozhovormi, osobnými svedectvami, aj rozdávaním bielych stužiek chceme šíriť kultúru života."
Magdaléna Poloňová, iniciátorka petície.
Osloviť chcú aj ateistov
Podpisy zbierajú aktivisti od ľudí, ktorí musia mať viac ako šestnásť rokov. „Budeme sa uchádzať o podporu veriacich v kostole, z ktorých je tejto myšlienke naklonená drvivá väčšina. Ale určite chceme osloviť aj ateistov," vysvetlila s tým, že práve neveriaci sú podľa nej v tejto oblasti menej informovaní. Za spádové považuje tiež Kremnicu, Žarnovicu a Novú Baňu. „Do žiarskej pôrodnice chodia aj ženy z týchto miest," zdôvodnila. „Viem, že v Banskej Štiavnici sa potraty momentálne nerobia. Ak mám dobré informácie, tak je to preto, že anesteziológ požiadal o výhradu vo svedomí."
Magdaléna Poloňová tvrdí, že tak, ako sa treba zastať týraných zvierat, nemožno ignorovať ani problém interrupcií. „Veď už na konci druhého mesiaca má dieťa všetko vyvinuté, potom už len dorastá," povedala. „Nehovoriac o tom, ako niektoré ženy po takomto zákroku psychicky trpia aj celé desaťročia. V období klimaktéria mnohé z nich sužujú výčitky svedomia a veľmi často sa liečia aj na psychiatrii. Tomu sa dá predchádzať práve osvetou."
Zasadne etická komisia
Riaditeľ žiarskej nemocnice, Rastislav Kubáň, potvrdil, že o petícii vie. „Vyjadrím sa k nej, keď sa to skončí a doručia nám ju," povedal. „Ešte musí zasadať etická komisia a tak ďalej, takže viac k tomu teraz nepoviem," dodal.
Primár žiarskeho oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny, Ladislav Kukolík, sa o petícii dozvedel od nás.
„Niektorí moji kolegovia a zdravotné sestry si pri tomto úkone uplatňujú výhradu vo svedomí, ktorá je v našej nemocnici rešpektovaná," povedal. „Ostatní, ktorí si výhradu vo svedomí neuplatňujeme, to berieme tak, že zákon o interrupciách je v Slovenskej republike platný, takže je legitimizovaný," pokračoval. „Ale ani my, anesteziológovia a predpokladám, že aj gynekológovia, ktorí tento špecifický zákrok vykonávame, samozrejme, nemáme z neho dobrý pocit. To v žiadnom prípade." Podľa neho ide o tému, ktorá rozdeľuje spoločnosť, ale myslí si, že treba rešpektovať obidve strany.