Havarijný stav mnohých štiavnických budov je neprehliadnuteľný. Desiatky z nich sú Národnou kultúrnou pamiatkou, ich opravy však vyžadujú státisíce eur. Majitelia do „zrúcanín" neinvestujú, hrozia im za to sankcie.
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Meštiansky dom z 15. storočia na Dolnej Resle, ktorý je od roku 2000 Národnou kultúrnou pamiatkou (NKP), dlhodobo chátra. Jeho majiteľovi mesto na základe statických posudkov a stanoviska krajského pamiatkového úradu nariadilo odstrániť komíny, krov, zvyšok krytiny a stropy. To však doteraz neurobil.
„Ide o to, aby objekt neohrozoval okolité prostredie, teda susedné nehnuteľnosti, ale aj ľudí či autá, ktoré tadiaľ prechádzajú," hovorí Róbert Vavro zo Stavebného úradu v Banskej Štiavnici. „Dom by sa mal potom zakonzervovať, pričom by mala nasledovať ďalšia etapa, teda jeho komplexná obnova," povedal.
Prihlásil sa sám
Mesto, ale tiež krajský pamiatkový úrad, ktorý už pristúpil aj k sankciám, vlastníka na tento stav upozorňovali.
„Žije v zahraničí a problém bol v tom, že neprijímal poštové zásielky," pokračuje Vavro. Nakoniec sa však majiteľ, ktorý v Štiavnici vlastní štyri nehnuteľnosti, sám prihlásil a začal konať. „Jeden objekt odpredal a na ďalšom zabezpečil všetky pamiatkové prieskumy, statické posudky a vyčistenie okolia stavby. Ešte donedávna sa sem totiž vôbec nedalo dostať," vysvetlil. „Následne mal pripraviť projekt na záchranu toho, čo tu zostalo, čiže znovupostavenie objektu. To ale pre nedostatok finančných prostriedkov nezabezpečil." Podľa neho sa vlastník o tento objekt dlhodobo nestará, preto stavebný úrad pristúpi k sankciám. Výšku pokuty však nekonkretizoval. „Stavebným zákonom máme určenú hornú hranicu, my sa chceme pridŕžať vrchnej polovice."
Luxusná investícia
Vlastník pamiatky na Dolnej Resle tvrdí, že budova bola v havarijnom stave už v čase, keď ju jeho rodina kúpila.
„Majiteľmi sme sa stali v roku 1990. Za Národnú kultúrnu pamiatku tento objekt vyhlásili až o desať rokov neskôr. Terorizovanie finančnými sankciami je absurdné a nekorektné. Nie je to konštruktívna pomoc pre NKP a jeho majiteľa," myslí si.
Pamiatkový úrad v Banskej Štiavnici odhaduje objem investícií pri sanácii objektu na Dolnej Resle na 600-tisíc eur.
„Takúto luxusnú investíciu si ťažko môže niekto dovoliť," pokračuje majiteľ. „V záujme obnovy kultúrnej pamiatky sme už z vlastných prostriedkov investovali okrem najazdených tisícov kilometrov viac ako 1,5 milióna korún," hovorí. „Každý pokus o zabezpečenie prác sa skončil neúspešne, rozkradnutím množstva stavebného materiálu. Veľmi sťažujúca je aj skutočnosť, že nie na každom pozemku sa nachádza vodovod a kanalizácia." Predaju nehnuteľností, ktoré v Banskej Štiavnici vlastní, sa nebráni. „Ak by išlo o serióznych záujemcov, ktorí by do záchrany tých objektov naozaj mohli investovať, potešil by som sa." Zatiaľ sa však snaží získať prostriedky na ich obnovu rôznymi cestami. Tento rok už podal žiadosť o dotácie na ministerstve kultúry.
„Štát a mesto Banská Štiavnica o odkúpenie týchto kultúrnych pamiatok pre nedostatok financnych prostriedkov záujem nemajú. V ich vlastníctve sa tiež nachádza niekoľko objektov v dezolátnom stave. Budú sa úrady z týchto dôvodov tiež pokutovať?" pýta sa.
Vo väčšom pokutovať neplánujú
„Majiteľom zlý stav asi 300 objektov nie je ľahostajný. Mesto ani štát peniaze na sanáciu nemá, ale núti nesolventných majiteľov, aby sanovali a aby na to financie mali," pokračuje vlastník chátrajúcej budovy na Dolnej Resle. „Pôžičky v bankách na štiavnické pamiatky sú prakticky nemožné. Ich splácanie by trvalo asi 30 rokov," hovorí. „Majiteľom v čase svetovej hospodárskej krízy nie sú prioritné investície do štátom určených pamiatkových objektov v dezolátnom stave. Peniaze do zrúcanín neinvestujú, lebo ich nemajú."
Problémy s chátrajúcimi objektmi, ktoré sú Národnou kultúrnou pamiatkou, majú viaceré mestá s historickým jadrom.
„Ich oprava je finančne veľmi náročná, štát len prispieva k ich obnove a to môže a nemusí. Aj samotné mesto, ako vlastník takýchto objektov, má v spojitosti s ich financovaním nemalé problémy," povedal Róbert Vavro. „Preto len v nevyhnutných prípadoch nariaďuje majiteľom ich údržbu," podotkol. „V budúcnosti neplánujeme vo väčšom pokutovať vlastníkov objektov, lebo si myslíme, že tým nič nevyriešime," dodal.