Žiarsku škôlku zatvorili kvôli hadom, ktoré sa objavili v jej priestoroch. Takmer sto detí presťahujú dočasne inam.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom týždenníka MY Noviny Žiarskej kotliny
ŽIAR NAD HRONOM. Zamestnancov jednej z materských škôl s jasľami v Žiari nad Hronom v uplynulých dňoch prekvapili hady priamo v jej interiéri. Objavili sa v herni a detskej spálni.
„Kolegyňa pri bežnej rannej kontrole spozorovala hada dlhého asi tridsať centimetrov. Rýchlo ho prikryla škatuľou a zavolala mestskú políciu," opísala prvé zo stretnutí s plazom v areáli škôlky jej vedúca Ľubica Hrušovská. Policajti hada odchytili a vypustili vo voľnej prírode.
Hady sa objavujú v herni aj v detskej spálni.
FOTO: IVA ZIGOVÁ
Situácia sa počas týždňa zopakovala ešte trikrát, naposledy dnes. Deti však podľa Hrušovskej do kontaktu s plazmi neprišli.
Deti premiestnia inam
Mesto sa škôlku a jasle na Sládkovičovej ulici, ktoré navštevuje deväťdesiatosem detí, rozhodlo oddnes dočasne uzavrieť. Svoj zámer oznámili rodičom na včerajšom mimoriadnom rodičovskom združení. Deti na čas, kým problém vyriešia, rozdelia do ďalších troch materských škôl na území Žiaru.
„Aj keď sme sa radili s odborníkmi z bojnickej a košickej zoo a ide pravdepodobne o neškodné užovky, rozhodli sme sa tak, lebo nám záleží na bezpečnosti detí a dôvere ich rodičov," vysvetlil hovorca žiarskej samosprávy Martin Baláž. Zariadenie otvoria až keď bude isté, že hady sú preč. Na ich odchyt si chce mesto najať odbornú firmu.
Deti sa dočasne presťahujú do iných priestorov. Potvrdil to hovorca mesta Martin Baláž.
Zoológ: Ide o neškodný druh
Kde sa hady v budove vzali, Baláž iba odhaduje. „Mohli sa tam dostať počas nedávnej rekonštrukcie, alebo pred ňou, keď sme im narušili prirodzené únikové cesty." Jednou z možností je podľa neho aj ich rozšírenie z neďalekých pozemkov, kde v súčasnosti prebieha výstavba rodinných domov.
Fotografiu, ktorú na mieste urobili žiarski mestskí policajti, sme poslali zoológovi košickej ZOO Jozefovi Lenardovi. Ten plaza s istotou identifikoval ako mladú užovku obojkovú.
Odborník tvrdí, že tento druh nie je nebezpečný. „Ak by ste ho vzali do ruky, môže vás uhryznúť, no nepríjemnejšie je vypustenie zapáchajúcej tekutiny, ktoré je obranným reflexom," ozrejmil.
Výskyt užoviek obojkových v pivniciach domov a v budovách celkovo nie je podľa zoológa ničím nezvyčajným. „Je možné, že v škôlke prezimovali a teraz s teplom vyliezajú. Ak sú všetky zhruba rovnakej veľkosti, môže ísť o mláďatá vyliahnuté z jednej znášky."
Hady sa vraj budú chcieť z vnútra budovy dostať von samé. „Urýchliť sa to dá odchytom, a keďže ide o chráneného živočícha, následným vypustením v jeho prirodzenom prostredí, teda v blízkosti potoka alebo inej vodnej plochy," dodal Lenard.